Jump to content



ASUS ROG MAXIMUS XII FORMULA


Gunix

Recommended Posts

Γεια σας.

Θέλω την βοήθεια σας παρακαλώ.

Επείδή θέλω να πάρω ένα νέο PC, είδα στην ASUS ROG MAXIMUS XII FORMULA αυτά εδώ:

Quote

 

*1 Support PCIe bifurcation for RAID on CPU function.

*2 The PCIEX16_3 shares bandwidth wih M.2_3. When M.2_3 runs x4 mode, PCIEX16_3 will be disabled. When M.2_3 and PCIEX16_3 are both occupied, M.2_3 runs x2 mode, PCIEX16_3 runs X1 mode.

*3 The PCIEX1 shares bandwidth with M.2_1. When M.2_1 runs x4 mode, PCIEX1 will be disabled.

*4 M.2_1 shares bandwidth with PCIEX1. When PCIEX1 is occuppied, M.2_1 runs x2 or SATA mode (when M.2_1 runs SATA mode, SATA6G_2 will be disabled).

*5 M.2_2 shares bandwidth with SATA6G_56. When M.2_2 runs x4 mode, SATA_56 will be disabled. M.2_2 runs x2 mode by default.

*6 M.2_3 shares bandwidth with PCIEX16_3. When PCIEX16_3 runs x4 mode, M.2_3 will be disabled. When M.2_3 and PCIEX16_3 are both occoppied, M.2_3 runs x2 mode, PCIEX16_3 runs X1 mode.

 

και δεν καταλαβαίνω.Αν βάλω την κάρτα γραφικών στην θύρα PCIEx16_1:

Πρώτον αν βάλω στην θύρα M.2_1 τον NVMe στην M.2, θα έχω κάποια απόλια; Ή δεύτερον, μπορεί να έχω δυο NVMe δηλαδή στον Μ.2_1 και στον Μ.2_2, θα έχω κάποια απόλια; Ή τρίτον, μπορεί να έχω ένα Μ.2_1 και ένα SSD SATA 2.5 και HDD.

Τέλος, στο PDF για την μητρική είδα αυτό εδώ σελίδα 1-8. Τι θέλει να πει στο πίνακα Single VGA x16 και Dual VGA x8;

Μπορείτε να μου εξηγήσετε παρακαλώ;

Link to comment
Share on other sites

Αυτά συμβαίνουν επειδή δεν υπάρχουν αρκετά lanes για να καλύψουν όλες τις θύρες, οπότε γίνεται διαμοιρασμός τους ανάλογα ποιές θύρες θα χρησιμοποιήσεις (και πως θα τις χρησιμοποιήσεις).

Για τις ονομασίες στις θύρες κοίταξε το σχεδιάγραμμα στην σελίδα 12 του manual που παρέθεσες.

α) Η κάρτα γραφικών (θύρα PCIEX16_1) δουλεύει κανονικά x16, εκτός και αν έχεις δεύτερη κάρτα γραφικών στην PCIEX16_2 οπότε δουλεύουν και οι δύο x8 (είναι οι Α).

 

β) Αν βάλεις δύο SSD NVME (pci-e x4) στις θύρες Μ.2_1 (χάνεις την θύρα PCIEX1 είναι η Β) και στην θύρα M.2_2 (χάνεις τις θύρες SATA SATA6G_5 και SATA6G_6 είναι οι C). Απλώς θα πρέπει να ρυθμίσεις την M.2_2 να τρέχει σε x4 γιατί τρέχει default x2.

 

γ) Αν βάλεις έναν SSD NVME (θύρα M.2_1 είναι τα ίδια που γράφω στο β) και έναν SATA HDD σε όποια SATA θέλεις. Αν τυχόν χρησιμοποιήσεις την θύρα M.2_2 τότε ο HDD δεν μπορεί να μπεί στις SATA6G_5, SATA6G_6 που θα είναι απενεργοποιημένες.

 

δ) Αν για οποιοδήποτε λόγο χρησιμοποιήσεις δίσκο NVME στην θύρα M.2_3 θα "χάσεις" την PCIEX16_3 (είναι η D) και αν την χρησιμοποιήσεις (την PCIE16_3) θα έχεις απώλειες και στις δύο (η M.2_3 θα γίνει x2 και η PCIEX16_3 θα γίνει x1). Η PCIEX16_3 μπορεί να λειτουργήσει εώς x4 (όταν είναι κενή η M.2_3).

 

ε) Αν τυχόν θελήσεις να βάλεις M.2 SATA SSD θα μπει μόνο στην M.2_1 και θα χάσεις την θύρα SATA6G_2 (και όχι την PCIEX1 όπως με χρήση NVME).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.