Jump to content



Πρόβλημα με laptop


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.Μου έδωσε ένας φίλος ενα  παλιό λάπτοπ : SATELLITE L450D-13D .Αφότου το σύνδεσα στην πρίζα ,και πάτησα το power button παρατήρησα πως δεν έδινε σήμα στην εικόνα .Οσο και αν περίμενα ,τίποτα ...προσπάθησα μέσω VGA να το συνδέσω σε μια δική μου οθόνη και πάλι τίποτα ...Παρ' όλα αυτά ,μόλις παρατήρησα πως όταν πατάω power button δείχνει να γυρνάει ο ανεμιστήρας και να ανεβάζει rpm ,μετά να σβήνει ,και μετά να ξανά γυρνάει ..που θα μπορούσε να οφείλετε αυτό;σε  ραμ; Σε κάποιο βραχυκύκλωμα; Τα έχω παίξει ,έχω κάνει σχεδόν ότι αναγράφεται στο Google αλλά μάταια ..

Link to comment
Share on other sites

Κάνει κανένα μπιπ? Κανένα ήχο όταν το ξεκινάς;

Γενικώς, παλιό λαπτοπ που δεν παίζει, συνήθως μυρίζει μητρική και σπανίως αξίζει σκαλίσματος αν δεν είσαι ηλεκτρονικός, έστω και από χόμπι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος schumifer έγραψε:

Κάνει κανένα μπιπ? Κανένα ήχο όταν το ξεκινάς;

Γενικώς, παλιό λαπτοπ που δεν παίζει, συνήθως μυρίζει μητρική και σπανίως αξίζει σκαλίσματος αν δεν είσαι ηλεκτρονικός, έστω και από χόμπι

Όχι κανένα μπιπ δεν ακούγεται να κάνει μόνο ακούγεται πολύ ο ανεμιστήρας ,μετά ακούγεται σαν να σβήνει και μετά να ξανά ανάβει ...εγώ σκέφτηκα για μνήμη ,δεν παίζει να είναι αυτό αφού δεν κάνει μπιπ;γενικά το παιδί πριν 1 εβδομάδα λειτουργούσε κανονικά , τώρα δεν ξέρει γιατί το κάνει αυτό 

Link to comment
Share on other sites

Το λάπτοπ έχει καμμένο motherboard, (κατεστραμμένο τσιπ γραφικών), διότι στα 10 χρόνια της ζωής του, το ψυγείο του δεν καθαρίστηκε ποτέ. Δεν αξίζει επισκευής λόγω παλαιότητας. Στην ανακύκλωση όπως είναι, ολόκληρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος Oric έγραψε:

Το λάπτοπ έχει καμμένο motherboard, (κατεστραμμένο τσιπ γραφικών), διότι στα 10 χρόνια της ζωής του, το ψυγείο του δεν καθαρίστηκε ποτέ. Δεν αξίζει επισκευής λόγω παλαιότητας. Στην ανακύκλωση όπως είναι, ολόκληρο.

Ναι αλλά πώς κάηκε το chip της γραφικών αφού πριν περίπου λιγότερο από 1 μήνα λειτουργούσε κανονικά; Για αυτό αναρρωτιεμαι μήπως είναι θέμα ραμ και απλά χρειάζεται να τις αφαιρέσω και να τις ξανά βάλω ...γιατί κανει σαν να ξεκινάει ,να σταματάει για λίγο και πάλι να ξεκινάει και από όσο γνωρίζω από την ως τώρα γνώση μου αυτό οφείλεται σε μνήμες ραμ 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.