Jump to content



Ερώτηση για αλλαγή μνήμης σε παλιό σύστημα


Recommended Posts

Καλησπέρα!

 

Αρχικά να πω ότι έριξα μία ματιά σε παρόμοιες περιπτώσεις, ωστόσο γράφω γιατί λόγω της πληθώρας συστημάτων που υπάρχουν, σίγουρα η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή.

 

Έχω ένα παλιό desktop σύστημα 10ετίας και βάλε, το οποίο προς το παρόν είναι αδύνατο να αντικαταστήσω για οικονομικούς λόγους:

AMD Phenom II X4 965 3.4GHZ QUAD CORE BLACK BOX EDITION

ASUS M4A79XTD EVO

2X2GB OCZ DDR3 1600 (τις δουλεύω στα 1333 λόγω μπλε οθονών από την αρχή που στήθηκε το μηχάνημα).

 

Το σύστημα είναι αξιοπρεπέστατο ακόμα και σήμερα, φανταστείτε ότι με μία ASUS RADEON HD7770 μπορεί (με πολλούς περιορισμούς βέβαια) να παίξει κάποια από τα σύγχρονα παιχνίδια.

 

Σκέφτομαι λοιπόν να αναβαθμίσω την ram στα 8gb για γενικότερη καθημερινή "άνεση", αλλά και για (το όποιο) καλύτερο αποτέλεσμα στα games... Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

 

1) 2Χ4gb στα 1333 ή 1600 χωρίς τις παλιές?

2) 1X8gb στα 1333 ή 1600 επίσης χωρίς τις παλιές? (δεν πιστεύω ότι η διαφορά mono από dual channel σε τόσο παλιό σύστημα θα έχει ιδιαίτερη σημασία)

2) 2Χ4gb στα 1600 μαζί με τίς παλιές μνήμες για σύνολο 12gb (με ενδεχόμενο "ρίξιμο" στα 1333 αν έχω και πάλι μπλε οθόνες)?

 

Εννοείται ότι OCZ δεν πρόκειται να βρώ ώστε να αγοράσω ακριβώς ίδιες, οπότε τι πιθανότητες μπορεί να υπάρχουν για ασυμβατότητες, είτε με τις παλιές (αν μπουν μαζί), είτε με την m/b (αν μπουν μόνες τους)?

 

Ενδεικτικά αναφέρω τις:

https://www.skroutz.gr/s/403905/Corsair-Value-Select-8GB-DDR3-1333MHz.html?from=account_favorites

https://www.skroutz.gr/s/407966/Kingston-ValueRAM-8GB-DDR3-1333MHz-KVR1333D3N9-8G.html?from=account_favorites

https://www.skroutz.gr/s/438743/Corsair-8GB-DDR3-1333MHz-CMX8GX3M1A1333C9.html?from=account_favorites

 

Κάθε άλλη πρόταση, εννοείται ευπρόσδεκτη!

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Σταύρος

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο memory controller του 965 δουλεύει τη μνήμη στα 667MHz, επομένως πάρτε μνήμες 1333MHz. Επειδή το mobo προδιαγράφεται με μέγιστη μνήμη 16GB, ενδέχεται ο επεξεργαστής να μη δει την οκτάρα. Πάρτε δυό 4άρες από αυτές που έχετε υπ' όψιν, είναι οι καλύτερες επιλογές. Αν συνεργαστούν και οι παλιές, όλα καλά. Αν δεν συνεργαστούν, μείνετε με 8GB. Δεν αξίζει να πάτε στα 16 σε τόσο παλιά μηχανή. Ακόμη και 6πύρηνο 1100Τ να βάλετε, δεν θα έχει σπουδαία ταχύτητα, θα είναι περίπου σαν i3 4ης γενιάς. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος Oric έγραψε:

Ο memory controller του 965 δουλεύει τη μνήμη στα 667MHz, επομένως πάρτε μνήμες 1333MHz. Επειδή το mobo προδιαγράφεται με μέγιστη μνήμη 16GB, ενδέχεται ο επεξεργαστής να μη δει την οκτάρα. Πάρτε δυό 4άρες από αυτές που έχετε υπ' όψιν, είναι οι καλύτερες επιλογές. Αν συνεργαστούν και οι παλιές, όλα καλά. Αν δεν συνεργαστούν, μείνετε με 8GB. Δεν αξίζει να πάτε στα 16 σε τόσο παλιά μηχανή. Ακόμη και 6πύρηνο 1100Τ να βάλετε, δεν θα έχει σπουδαία ταχύτητα, θα είναι περίπου σαν i3 4ης γενιάς. 

Θεωρητικά μιλώντας - μια και μία σίγουρη απάντηση δεν μπορεί να δοθεί σε καμμία περίπτωση - τι πιθανότητες υπάρχουν να μην "κάτσουν" οι μνήμες στην m/b και να γίνει τσάμπα η αγορά τους? Εμπειρικά πάντα... 

 

Ομολογώ ότι δεν έχω κάνει ποτέ κάτι τέτοιο, πάντα η αναβάθμιση γινόταν "ολοκληρωμένη", δεν έχω παίξει με τέτοια πράγματα... Κι αν αγοραστούν οι μνήμες και τοποθετηθούν, δεν γυρίζουν πίσω...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.