Jump to content



Φύσιολογικές θερμοκρασίες Sempron σε full load?


Seeker

Recommended Posts

Λοιπόν έβαλα την SLK-900A με AS5 και ένα Delta 92άρι.

Μετά απο πάνω απο 2 ώρες Prime+Toast έχω Mobo: 27C και CPU: 43C (μέγιστες θερμοκρασίες που έπιασαν). Να σημειώσω πως η CPU ήταν περίπου 60% της ώρας στους 40C και άλλο 39% στους 41C ενώ για το ελάχιστο 1% που μένει ήταν στους 42C και 43C. :D

Και ακόμα δεν έχει στρώσει η πάστα...

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

2.

Το PSU δεν έχει 2 φανς?

Ένα πάνω από τον επεξεργαστή και ένα πίσω δίπλα στην υποδοχή της φύσας?

Αν είναι να αλάξεις κάποιον ανεμηστήρα βάλε μόνο δυνατότερο....και δεν θα σε συμβούλευα από 12εκ να βάλεις 8εκ...γιατι ο 12άρης μπορεί να τραβήξει περισσότερο ζεστό αέρα....

Όχι έχει μόνο ένα 12άρι στο κάτω μέρος του και κανένα άλλο, γι' αυτό σκέφτομαι να βάλω και ένα 8άρι απο πίσω να διώχνει τον ζεστό αέρα μέσα απο το PSU.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply

Chieftec 350Watt 24Pin

BTW, τώρα που το παρατήρησα το PSU δεν έχει τρύπες και απο τις δύο πλευρές αλλά (εκτός απο αυτή του fan) μόνο τρύπα για την έξοδο οπότε άκυρη η τοποθέτηση ανεμιστήρα (εκτός αν... :innocent: :whistling )

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχοντας ζορίσει την CPU για μερικές ώρες με την νέα ψύκτρα κατέληξα στις θερμοκρασίες που έχει σε full load αλλά και idle.

Full Load (Prime+Toast για 2,5 ώρες): CPU max 43C, Μητρική max 27C

Idle: CPU 32C και Μητρική 20-21C

Πώς είναι? Αν πάρουμε σαν δεδομένο (και έτσι είναι) πως η μητρική δείχνει κατι παραπάνω απο το κανονικό είμαι καλά έτσι? Αν στρώσει η πάστα τι να περιμένω? Μήπως να άλλαζα και μητρική να κλοκάρω λίγο τον Sempron (αντέχει?)?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

to snm έλεγε....

Κατέβασε το snm kai βάλτο να κάνει fpu test...

πάντως για μαμα vcore είναι πολύ ανεβασμένες οι θερμοκρασίες...μου φαίνεται ότι η μητρική λέει ΜΠΑΡΟΥΦΕΣ

Σε αυτό έχουμε συμφωνήσει ήδη ;) το ζήτημα είναι πως τις μετράμε σωστά... (αρχίζει να μου γυαλίζει το gatewatch αλλά δεν θα το πάρω ακόμα λόγω αγοράς δίσκου).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

Koita 30 ευρώπουλα κάνει...

Για να ίσαι σίγουρος ότι όλα πάνε καλά....πρέπει να πάρεις έναν αισθητήρα

Σίγουρα θα πάρω κάποια στιγμή, απλά τώρα σε αυτό το PC είμαι με έναν 10άρη δίσκο ο οποίος δεν είναι αρκετός, ίσως μόλις πάρω καινούριο δίσκο να πάρω και ένα gatewatch.

Αλήθεια το gatewatch πιάνει δύο bays των 5.25?

Link to comment
Share on other sites

Αργότερα ίσως, γιατί βαριέμαι τώρα να μετακινώ τα bays μια θέση πιο πάνω... :p

Στα αναβαθμησιακά σχέδια περιλαμβάνεται πάντως εκτός απο το gatewatch και μια nforce 2 μητρική για να δούμε τι κάνει ο Sempron :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

Πάρε τότε τον TURION δλδ τον mobile μέχρι 3140 έχει φτάσει....

Κάτσε να λύσουμε πρώτα τα του Sempron και θα φτάσουμε και στον Athlon64 στην ώρα του. Στο κάτω κάτω όλα για τον Athlon64 γίνονται (ο Sempron είναι το πειραματόζωό μου...) :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω τον sempron 3000+ με την box ψύχτρα και την πάστα που είχε η ψύχτρα η box,το πρόβλημα μου είναι ότι έχω 60 c σε idle και 65 σε full,μπορει και παραπάνω!

Το ερώτημα μου είναι με βάση τo review που είδα

http://www.overclockers.com.au/techstuff/r_socketa/page5.shtml

και θυμήθηκα την παλιά μου ψυχτρα με τον ανεμηστήρα (GlobalWin WBK38

) που είχα πάρει για την παλιά cpu που είχα.Αυτό το σετάκι είναι καλύτερο απο το είδη υπάρχον που έχω την stock δηλαδή που μου δώσαν με τον sempron;Αν είναι να βάλω αυτόν πάλι και με συνδιασμό την πάστα απο το πλαίσιο

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=1039&Nav_Section_Id=1039&Catalog_Id=1&Product_Id=225823&Merchant_Id=1&sts_cid=3

τι λέτε;Α και δεν με ενοχλεί ο θόρυβος του globalwin...:) :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.