Jump to content


πάλι τα yahoo mails


Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Στο ubuntu thunderbird, έχω εδώ και χρόνια σεταρισμενους 3 yahoo accounts. Δουλεύουν σωστά καί οι τρεις, χωρίς προβλήματα. Εδώ και 3-4 ημέρες, κάνει auth ο ένας από τους 3. Στους άλλους 2, δεν γίνεται auth με τίποτα.

 

Έσβησα και ξαναέγραψα το password, τίποτα.

Άλλαξα password, τίποτα.

Έσβησα cookies, τίποτα.

 

Από browser, μπαίνει κανονικά καί στους 3. Τα settings είναι καί στους 3 τα ίδια στο thunderbird. Από browser, είδα στα settings αυτού που δουλεύει, ότι έχει μπλοκάρει κάποιες διευθύνσεις. Στους άλλους 2, δεν έχουν μπλοκαριστεί. Ίσως να ήμουν man-in-the-middle, και το yahoo έχει μπλοκάρει third-party apps για ασφάλεια στους 2 που δεν μπαίνουν από thunderbird.

 

Στα settings οπουδήποτε λογαριασμού, από web, δεν υπάρχει πιά η επιλογή να γίνεται support από third-party apps. Το έχει αφαιρέσει η yahoo. Έχει κανένας θέμα με το yahoo του σε thunderbird τις τελευταίες 3-4 ημέρες;

 

Απ' ό,τι θυμάμαι, κάποια στιγμή στο παρελθόν, μου το είχε ξανακάνει. Έτσι ξαφνικά, ενώ δούλευαν όλοι οι λογαριασμοί, δεν δούλευε ή κανένας από τους τρεις ή δούλευε πάλι ένας. Άρχισαν να δουλεύουν έτσι ξαφνικά και πάλι όλοι, χωρίς να κάνω κάτι. Άνοιξα μιά ημέρα, και απλά δούλευαν. Ίσως από επίθεση MITM, η yahoo, και τότε, είχε μπλοκάρει για ασφάλεια για λίγες ημέρες τον λογαριασμό από third-party apps. Απλά το ψάχνω τώρα, και δεν περιμένω πάλι αυτές τις ημέρες, διότι, απ' ό,τι θυμάμαι, είναι αρκετές (περίπου 2 εβδομάδες), και χρειάζομαι επειγώντος καί τους δύο λογαριασμούς αυτή τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου, και σε εμένα το έκανε.

Μπες στο yahoo το λογαριασμό σου απο web και πηγαινε και πάρε τον κωδικό μίας χρήσης που έχει για παλαιότερες εφαρμογές και βάλε το σε κάθε λογιαριασμό ξεχωριστά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, kontak said:

Καλησπέρα φίλε μου, και σε εμένα το έκανε.

Μπες στο yahoo το λογαριασμό σου απο web και πηγαινε και πάρε τον κωδικό μίας χρήσης που έχει για παλαιότερες εφαρμογές και βάλε το σε κάθε λογιαριασμό ξεχωριστά.

 

Αυτό το έχω δει, και το σκέφτηκα. Αλλά, αυτό τον κωδικό τον παίρνεις για κάθε λογαριασμό και να υποθέσω τον βάζεις μία φορά. Σωστά;

Εάν ισχύει αυτό το μία φορά (ήθελα μία απάντηση-επιβεβαίωση), τότε ο δικός μου κωδικός, αυτός που έχω φτιάξει εγώ, πού παίζει στο όλο θέμα;

 

Επίσης, αυτός ο λογαριασμός που δουλεύει, πως δουλεύει και δεν έχει πειραχτεί;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος serpico75 έγραψε:

Εάν ισχύει αυτό το μία φορά (ήθελα μία απάντηση-επιβεβαίωση), τότε ο δικός μου κωδικός, αυτός που έχω φτιάξει εγώ, πού παίζει στο όλο θέμα;

Ο κωδικος ειναι για το browser. Για καθε προγραμμα, θα βγαζεις αλλο. Για το ιδιο προγραμμα, αν φορμαρεις, θα ξαναβγαλεις κωδικο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, kontak said:

Στο email σου θα μπείς από browser στο site yahoo και θα βγάλεις έναν κωδικό για κάθε ξεχωριστό λογαριασμό email, μία φορά το κάνεις και συνεχίζεις με τον κανονικό κωδικό σου.

 

Αυτόν τον κωδικό που βγάζεις μία φορά από browser για κάθε ξεχωριστό λογαριασμό e-mail, πού τον συμπληρώνεις αφού τον βγάλεις;

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχω καταλάβει καλά, τον κωδικό που θα βγάλω για έναν π.χ. λογαριασμό, τον δημιουργώ μέσα από browser. Τότε, αυτόν τον κωδικό τον χρησιμοποιώ για τον λογαριασμό στην εφαρμογή, αλλά, από web, συνεχίζω με τον κωδικό που έχω φτιάξει εγώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ok με τον τρόπο που λέμε.

Υπάρχει τρόπος να εξακολουθήσει να δουλεύει καί η εφαρμογή με τον κωδικό που έχει φτιάξει κάποιος, και να μην χρειαστεί να φτιάξει από web, κωδικό, μόνο για εφαρμογή.

 

Ο τρόπος είναι, στην εφαρμογή, να βάλει για Authorization method το OAuth2. Η επαλήθευση περνάει, και όλα ok.

Απλά, εγώ έχω θέμα και δεν περνάει, διότι έχω παλιά έκδοση Thunderbird (45.2.0) στο Ubuntu, και αυτή η παλιά έκδοση δεν το περνάει. Χρειάζεται αναβάθμιση.

Πήγα σε Windows, κατέβασα δοκιμαστικά μια portable Thunderbird (την 60.0) και δούλεψε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Για ένα παλιό και «παροπλισμένο» Yahoo.gr mail που έχω, μου ήρθε μήνυμα να συνδεθώ, αλλιώς τον Απρίλιο θα σταματήσει να δέχεται mail.

Έλα όμως που δεν με αφήνει να μπω στον λογαριασμό!Δεν είναι γελοίο;

Μου γράφει, πως δεν μπορώ να συνδεθώ τώρα και να προσπαθήσω σε μια ώρα.

 

Τι σόι κόλπα είναι αυτά;

 

EDIT

Τελικά, ξεμπλόκαρα με αλλαγή κωδικού.

Το αστείο είναι, που το mail με τον κωδικό επαλήθευσης (και αυτό yahoo) πήγε στα Ανεπιθύμητα!

Έγινε επεξεργασία από BASSstarlet
Link to comment
Share on other sites

On 18/1/2024 at 2:22 ΠΜ, το μέλος BASSstarlet έγραψε:

Για ένα παλιό και «παροπλισμένο» Yahoo.gr mail που έχω, μου ήρθε μήνυμα να συνδεθώ, αλλιώς τον Απρίλιο θα σταματήσει να δέχεται mail.

Έλα όμως που δεν με αφήνει να μπω στον λογαριασμό!Δεν είναι γελοίο;

Μου γράφει, πως δεν μπορώ να συνδεθώ τώρα και να προσπαθήσω σε μια ώρα.

 

Τι σόι κόλπα είναι αυτά;

 

EDIT

Τελικά, ξεμπλόκαρα με αλλαγή κωδικού.

Το αστείο είναι, που το mail με τον κωδικό επαλήθευσης (και αυτό yahoo) πήγε στα Ανεπιθύμητα!

Θα σου πρότεινα, παρότι ξεμπλόκαρες με την αλλαγή τού κωδικού, να "παίξεις" ως εξής με κάποιο άλλο mail addressπου έχεις (ας πούμε ένα Gmail )

Στείλε από το Gmail στο yahoo ένα mail άσχετο (να γράφει πχ καλημέρα), και μπες στο yahoo να το διαβάσεις. Κάνε και το αντίστροφο. Από το yahoo στο Gmail, και μπες στο Gmail και διάβασέ το. Έτσι βλέπει η yahoo ότι τον λογαριασμό τον δουλεύεις, και δεν θα σου τον κλειδώσει, ώστε να μην μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις πια. Κάνε το ίδιο ανα διάστημα 5 μηνών max.

Εάν, τώρα, δεν έχεις άλλο λογαριασμό να κάνεις το παιχνίδι, πες σε κάποιο γνωστό σου να σου στείλει, και στείλε του και σει αυτό το ένα mail.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.