Jump to content



Σύνδεση ZTE H288A με Xiaomi Redmi Router AC2100 - Πρόβλημα


SakisL

Recommended Posts

Καλησπέρα, συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα που ακολουθεί.

 

Αρχικά να πω ότι η σύνδεση μου είναι 50αρα(NOVA). (Τηλέφωνο κανονικό, όχι VOIP) η ταχύτητα που πιάνω σύμφωνα με το speedtest είναι 48.75 και το ping 30.

 

Αρχάριος στο smart home, έχω στήσει ένα ωραίο-θέλω να πιστεύω-  σύστημα με Google Home. Το οποίο μέχρι στιγμής περιλαμβάνει: 

1 Google Home Nest Hub,  1 Google Home Nest Max, 1 Lenovo Smart Clock with GA,  1 Λάμπα Yeelight, 2 wifi GU10 V-TAC, 2 BroadLink x BestCon RM4C Mini ,1 BlitzWolf® BW-SHP2 16A Smart WIFI Socket, 2  XIAOMI Mijia Bluetooth Thermometer 2, 1 XIAOMI Mijia Smart Multimode Gateway WIFI ZigBee3.0, 1 Xiaomi Mijia 0~83000 lux Zigbee 3.0 Smart Home Light Sensor, 1 BlitzWolf® BW-LT11 2M/5M Smart APP Control RGBW LED Light Strip,  1 Xiaomi Mijia 1080P 170° Smart IP Camera, 1 Xiaomi Mijia 1296P 2K 3 Megapixels F1.4 360°,  2 Chromecast

Και θα προστεθούν άμεσα 

SONOFF® BASICR2 10A, 2 SONOFF Mini Two Way Smart Switch, 1 DIGOO DG-HAMB

 

Όπως βλέπεται οι συσκευές είναι πολλές. (+ κινητά, tablet, PS4) και σιγά σιγά θα μπαίνουν κι άλλες. 

 

Ποιο είναι το θέμα μου τώρα

Πήρα λοιπόν το Xiaomi Redmi Router AC2100 2033Mbps 2.4G 5G για να κάνει την διαχείριση του wifi... Προς το παρόν το έχω "καρφώσει" πάνω στο modem του παρόχου που είναι το ZTE H108N.  Βλέπω όμως ότι κατά την διάρκεια της μέρας, υπάρχουν κάποιες αποσυνδέσεις στις συσκευές- βγαίνουν από το wifi και ψάχνουν να βρουν δίκτυο-  εάν είμαι τυχερός συνδέονται ξανά, εάν όχι πρέπει να κάνω διαδικασία... Επίσης πολλές φορές η σύνδεση είναι αργή, ειδικά στην χρήση των κινητών, ενώ η ταχύτητα μου είναι 48/50 με pinc 29-30... Τώρα έχω αγοράσει το  ZTE H288A για να αντικαταστήσω το παλιό μόντεμ του παρόχου.  (Αλλά δεν ξέρω να κάνω την σωστή σύνδεση και ρύθμιση,  XIAOMI ROUTER με ZTE Modem) 

 

Τι μπορεί να φταίει στις αποσυνδέσει, στην αργή ταχύτητα κλπ ;;;  Θέλω να βάλω και τον συναγερμό και φοβάμαι μην γίνει καμιά πατάτα με το internet και αρχίσει να βαράει χαχα

 

Η σύνδεση που θέλω να πετύχω είναι. Πάνω στο modem του παρόχου να έχω το XIAOMI ρουτερ και τον σταθερό υπολογιστή και το wifi να το μοιράζει μονο το XIAOMI ρουτερ.  (όλες οι συσκευές θα καρφωθούν στο XIAOMI ΡΟΥΤΕΡ)

 

spacer.png

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον μπει στην διαδικασία να διαβάσει και να απαντήσει το μήνυμα μου. 

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον να τα παμε με τη σειρα.

1. πως εχεις βαλει το xiaomi στο Η108Ν ?

 

2. Στη νεα εγκατασταση h228a+xiaomi θες το routing να γινεται μονο απο το xiaomi ή θες το routing να το διαχειριζεται το zte ?

 

3. Υπάρχει καποιος λόγος που δε θες το σταθερο υπολογιστη να συνδεθει με καλωδιο στο xiaomi και το θες πανω στο zte ?

 

4. Oι συσκευες που χανουν τη συνδεση εχουν σιγουρα καλο σημα ? Ειναι παντα οι ιδιες συσκευες ? Ρωταω γιατι συνηθως εαν μια συσκευη αποσυνδεεται απο το ασυρματο δικτυο και ψαχνει για αλλο ειναι ενδειξη αδυναμου σηματος.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος panoc έγραψε:

Λοιπον να τα παμε με τη σειρα.

1. πως εχεις βαλει το xiaomi στο Η108Ν ?

 

2. Στη νεα εγκατασταση h228a+xiaomi θες το routing να γινεται μονο απο το xiaomi ή θες το routing να το διαχειριζεται το zte ?

 

3. Υπάρχει καποιος λόγος που δε θες το σταθερο υπολογιστη να συνδεθει με καλωδιο στο xiaomi και το θες πανω στο zte ?

 

4. Oι συσκευες που χανουν τη συνδεση εχουν σιγουρα καλο σημα ? Ειναι παντα οι ιδιες συσκευες ? Ρωταω γιατι συνηθως εαν μια συσκευη αποσυνδεεται απο το ασυρματο δικτυο και ψαχνει για αλλο ειναι ενδειξη αδυναμου σηματος.

Αρχικά σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. 

1. Με καλώδιο ethernet σε μια απο τις ελεύθερες θύρες

2.  Δεν ξέρω να σου απαντήσω. Δεν ξέρω τι είναι το καλύτερο.

3. Θέμα διάταξης καλωδίων. Πρόσφατα έκανα ανακαίνιση στο σπίτι. Ο ηλεκτρολόγος μου έφτιαξε δίκτυο μέσα στους τοίχους. Το μόντεμ (απο την στιγμή που έχει κλειστό wifi ) το έχω μέσα σε ένα ντουλάπι στο έπιπλο της tv. Εκεί υπάρχει ένα καλώδιο που τροφοδοτεί με internet της πρίζες. Το καλώδιο λοιπόν αυτό το κουμπώνω στο modem για να παίρνει internet ο σταθερός υπολογιστής που είναι σε άλλο δωμάτιο. (ελπίζω να κατάλαβες τι λέω)  

4. Όλες ανα διαστήματα. Και το κινητό, και τα smart hub και tablet κλπ. Το σήμα δεν είναι σίγουρα αδύνατο, γιατί εαν βγω εκτός σπιτιού το κινητό πιάνει το wifi μέχρι το επόμενο τετράγωνο. 

 

Σίγουρα κάτι παίζει με τις ρυθμίσεις μεταξύ modem και ρουτερ. αλλά.... 

Link to comment
Share on other sites

1. Σιγουρα θα ηταν με καλωδιο, απλα δε καταλαβα ως τι το εχει βαλει σαν Access Point ή σαν Router.

 

Επεξηγηση, και τα zte και το xiaomi ειναι ρουτερ, που σημαινει οτι ειναι συσκευες που δρομολογουν πακετα απο το wan τους στις συσκευες που ειναι συνδεδεμενες επανω τους. Αυτη η wan στο χιαομι ειναι η θυρα που γραφει internet και στο zte ειναι πρακτικα η θυρα που βαζεις το τηλεφωνικο καλωδιο.

Οποτε η ερωτηση ειναι, εχεις συνδεσει τη θυρα internet (wan) του xiaomi σε μια θυρα lan του zte ή εχεις συνδεση μια απο τις αλλες θυρες του xiaomi σε μια θυρα lan του zte ?

 

Δε γινεται δηλαδη να συνδεθει ο σταθερος υπολογιστης με το xiaomi ?

 

Σε ρωταω ολα αυτα για να καταλαβω πως εχεις στησει το δικτυο για να σου δωσω τη καλυτερη δυνατη λυση.

 

Για μενα ιδανικα θα ηταν ολες οι συσκευες, ενσυρματες και ασυρματες να ηταν στο xiaomi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από την LAN1 (modem παρόχου) φεύγει καλώδιο που κουμπώνει στην θύρα INTERNET του XIAOMI.  

Μπορεί να συνδεθεί το PC στο XIAOMI απλά εαν μπορώ να το αποφύγω, θα το προτιμήσω για να μην έχω πολλά καλώδια σκόρπια. Τώρα εαν αυτό είναι πρόβλημα τι να κάνω αναγκαστικά θα το συνδέσω έτσι. 

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα, οπως φαινεται απο τη συνδεσμολογια χρησιμοποιηεις το xiaomi σαν ρουτερ για τις συσκευες που συνδεονται πανω του με double nat πισω απο το 108.

 

H συνδεση με το 288 δεν ειναι διαφορετικη απο οτι με το 108, απλα βαζεις το 288 (το σεταρεις με τους κωδικους σου) και πανω του συνδεεις το xiaomi οπως και πριν.

Αν και κατι μου λεει οτι δε φταει κανενα zte

 

Οποτε για αρχη, θα ηθελα να μου πεις τα 2 πρωτα νουμερα της ip που βγαινεις στο ιντερνετ,  θα το δεις εδω http://geoiplookup.net/ , θα ειναι της εγω θελω τα πρωτα 2, πχ 94.85.Χ.Χ. Αυτο για να διασφαλισουμε οτι δεν εισαι πισω απο ΝΑΤ στη Νοva.

Απο εκει και περα, υπαρχουν πολλα ενδεχομενα πχ

Να μην αρεσει στις συσκευες το double nat

Να μην αρεσει στις συσκευες το xiaomi, (συσκευες που προοριζονται για Ασια εχουν διαφορετικο configuration απο αυτες για Ευρωπη)

Να υπαρχει καποια ρυθμιση στο xiaomi που να κανει time out τις συσκευες (δεν εχω δουλεψει ποτε xiaomi router.... )

 

Προς το παρον αλλαξε το Modem-router και βλεπουμε στη πορεια πως θα εξεληχθει.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος panoc έγραψε:

Kαλημερα, οπως φαινεται απο τη συνδεσμολογια χρησιμοποιηεις το xiaomi σαν ρουτερ για τις συσκευες που συνδεονται πανω του με double nat πισω απο το 108.

 

H συνδεση με το 288 δεν ειναι διαφορετικη απο οτι με το 108, απλα βαζεις το 288 (το σεταρεις με τους κωδικους σου) και πανω του συνδεεις το xiaomi οπως και πριν.

Αν και κατι μου λεει οτι δε φταει κανενα zte

 

Οποτε για αρχη, θα ηθελα να μου πεις τα 2 πρωτα νουμερα της ip που βγαινεις στο ιντερνετ,  θα το δεις εδω http://geoiplookup.net/ , θα ειναι της εγω θελω τα πρωτα 2, πχ 94.85.Χ.Χ. Αυτο για να διασφαλισουμε οτι δεν εισαι πισω απο ΝΑΤ στη Νοva.

Απο εκει και περα, υπαρχουν πολλα ενδεχομενα πχ

Να μην αρεσει στις συσκευες το double nat

Να μην αρεσει στις συσκευες το xiaomi, (συσκευες που προοριζονται για Ασια εχουν διαφορετικο configuration απο αυτες για Ευρωπη)

Να υπαρχει καποια ρυθμιση στο xiaomi που να κανει time out τις συσκευες (δεν εχω δουλεψει ποτε xiaomi router.... )

 

Προς το παρον αλλαξε το Modem-router και βλεπουμε στη πορεια πως θα εξεληχθει.

 

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ που σπαταλάς τον χρόνο σου και με βοηθάς. Το απόγευμα θα κάνω την αντικατάσταση και θα σου πω. 

Πάντως η IP τώρα είναι έτσι IP Lookup for 77.49.ΧΧ.ΧΧΧ 

Σχετικά με τις συσκευές πριν τις αγοράσω πάντα διαβάζω σχόλια, εαν δουλεουν εκτός Ασιας κλπ και πάντα αγοράζω τα μοντέλα που βλέπω ότι δουλεύουν Ευρώπη. 

Άρα θα ξηλώσω το zte που έχω τώρα και στην θέση του θα βάλω το καινούργιο ΖΤΕ. Θα κλείσω το wifi στο ZTE και θα καρφώσω πάνω του το XIAOMI ή πρέπει πριν να δούμε κάτι ; 

Έγινε επεξεργασία από SakisL
Link to comment
Share on other sites

On 13/2/2021 at 12:07 ΜΜ, το μέλος SakisL έγραψε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ που σπαταλάς τον χρόνο σου και με βοηθάς. Το απόγευμα θα κάνω την αντικατάσταση και θα σου πω. 

Πάντως η IP τώρα είναι έτσι IP Lookup for 77.49.ΧΧ.ΧΧΧ 

Σχετικά με τις συσκευές πριν τις αγοράσω πάντα διαβάζω σχόλια, εαν δουλεουν εκτός Ασιας κλπ και πάντα αγοράζω τα μοντέλα που βλέπω ότι δουλεύουν Ευρώπη. 

Άρα θα ξηλώσω το zte που έχω τώρα και στην θέση του θα βάλω το καινούργιο ΖΤΕ. Θα κλείσω το wifi στο ZTE και θα καρφώσω πάνω του το XIAOMI ή πρέπει πριν να δούμε κάτι ; 

Καλησπέρα Πάνο. Έχω κάνει την αλλαγή με το μόντεμ. Με παίδεψε λίγο γιατί δεν τράβαγε τα στοιχεία. ήρθα σε επικοινωνία με nova. Με είχανε πόση ώρα σε αναμονή τους ξεχεσα και ολα οκ χαχα. Τώρα ; 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, το xiaomi το εβαλες κανονικα οπως το ειχες ;

Απο εδω και περα εαν συνεχισεις να εχεις αποσυνδεσεις σε συσκευες τοτε

1. θα δοκιμασεις το xiaomi σαν access point χωρις τις routing δυνατοτητες του.

Θα πας στις ρυθμισεις του 288, θα βρεις τις dhcp ρυθμισεις και θα βαλκεις custom range πχ 100-250

Θα πας στις ρυθμισεις του xiaomi θα βρεις τις dhcp ρυθμισεις και θα απενεργοποιησεις το dhcp, στη συνεχεια θα βαλεις στατικη ip στο xiaomi στο range του 288 που εχεις αφησει εκτος dhcp, πχ 192.168.1.10 (αν το 288 ειναι 192.168.1.1), θα συμπληρωσεις subnet mask 255.255.255.0 και εαν ζηταει gateway θα βαλεις την ip του ρουτερ.

Στη συνεχεια θα συνδεσεις το καλωδιο στο xiaomi αντι για τη θυρα wan σε μια θυρα lan.
Εαν ολα πανε καλα θα εχεις προσβαση απο τον υπολογιστη σου στο χιαομι στη στατικη διευθυνση που εχεις ορισει.
Κανε και μια επανεκκινηση στο χιαομι ωστε να ξανασυνδεθουν οι συσκευες επανω του με καινουργιες ip.

 

Εαν συνεχισεις να εχεις προβλημα τοτε

2. Κανεις τη παραπανω διαδικασια αντι για το χιαομι στο 108. Κοινως θα βαλεις το 108 σαν access point.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος panoc έγραψε:

Καλημερα, το xiaomi το εβαλες κανονικα οπως το ειχες ;

Απο εδω και περα εαν συνεχισεις να εχεις αποσυνδεσεις σε συσκευες τοτε

1. θα δοκιμασεις το xiaomi σαν access point χωρις τις routing δυνατοτητες του.

Θα πας στις ρυθμισεις του 288, θα βρεις τις dhcp ρυθμισεις και θα βαλκεις custom range πχ 100-250

Θα πας στις ρυθμισεις του xiaomi θα βρεις τις dhcp ρυθμισεις και θα απενεργοποιησεις το dhcp, στη συνεχεια θα βαλεις στατικη ip στο xiaomi στο range του 288 που εχεις αφησει εκτος dhcp, πχ 192.168.1.10 (αν το 288 ειναι 192.168.1.1), θα συμπληρωσεις subnet mask 255.255.255.0 και εαν ζηταει gateway θα βαλεις την ip του ρουτερ.

Στη συνεχεια θα συνδεσεις το καλωδιο στο xiaomi αντι για τη θυρα wan σε μια θυρα lan.
Εαν ολα πανε καλα θα εχεις προσβαση απο τον υπολογιστη σου στο χιαομι στη στατικη διευθυνση που εχεις ορισει.
Κανε και μια επανεκκινηση στο χιαομι ωστε να ξανασυνδεθουν οι συσκευες επανω του με καινουργιες ip.

 

Εαν συνεχισεις να εχεις προβλημα τοτε

2. Κανεις τη παραπανω διαδικασια αντι για το χιαομι στο 108. Κοινως θα βαλεις το 108 σαν access point.

 

Καλημέρα, ο τρόπος σύνδεσης είναι όπως και πριν. 

Να σου πω την αλήθεια, πριν μου το πεις, χωρίς να κάνω καμία ενέργεια στο 288 (εκτός απο το να κλείσω το wifi), πήγα και απενεργοποίησα το DHCP στο ΧΙΑΟΜΙ. Και όλα δούλευαν κανονικά. Τώρα το πρωί που ξύπνησα είδα ότι όλες οι συσκευές (κινητό, google nest hub & google nest hub max) στις οποίες μπορώ να δω άμεσα, λόγω ύπαρξης οθόνης, εαν υπάρχει wifi, έγραφαν "NETWORK PROBLEM". Πριν τις αλλαγές απλά έγραφαν ότι υπήρχε πρόβλημα στο wifi. Τώρα λένε αυτό "Network Problem".  Το XIAOMI παραμένει με τον ίδιο τρόπο σύνδεσης. Δηλαδή από μια lan του 288 φεύγει καλώδιο και πάει στην θύρα internet του XIAOMI. 

Μπήκα τώρα στο 288 και το μόνο που βλέπω σχετικά με DHCP είναι αυτό στην φώτο... 

 

Νέο έργο.png

Έγινε επεξεργασία από SakisL
Link to comment
Share on other sites

Το dhcp ειναι αυτο που δινει ip στις συσκευες δικτυου, εφοσον το xiaomi ειναι ρυθμισμνο ως router και εφοσον οι συσκευες δεν εχουν στατικη ip ειναι λογικο να εχουν προβλημα συνδεσης με αυτο αφου δεν υπαρχει "καποιος" να τους πει τι ip να παρουν. Οταν το απανεργοποιησες δουλευαν κανονικα γιατι ειχαν ακομα τις ip που τους ειχε δωσει το xiaomi, οταν ομως εληξε το lease δε μπορουσαν να παρουν νεα ip.

 

Oσον αφορα το 288 κοιτας λαθος, το dhcp ειναι στο local network , lan settings η κατι τετοιο.

μη μπερδευεις το DCSP με το DHCP.

 

 

Link to comment
Share on other sites

yeap αυτο ειναι,

στο DHCP Start ip address βαζεις 192.168.1.100

στο DHCP End ip address βαζεις192.168.1.250

 

και πατας apply

 

αντιστοιχες ρυθμισεις εχει και το xiaomi, απλα εκει απενεργοποιεις εντελως το DHCP Server

και στο lan ip address του βαζεις πχ 192.168.1.20 (ενα screenshot απο το xiaomi πριν κανεις τις αλλαγες θα βοηθουσε) και συνδεεις το xiaomi σε θυρα LAN (οχι στη θυρα internet), το ανοιγοκλεινεις και δοκιμαζεις.

Με αυτο το τροπο αναλαμβανει το routing το 288 και το xiaomi δουλευει ως access point.

 

Εαν παλι εχεις προβληματα τοτε θα βαλουμε στη θεση του xiaomi το 108 ωστε να δουμε εαν το προβλημα το προκλαει το xiaomi ή όχι.

Για να βαλεις το 108 στη θεση του xiaomi, συνδεεσε σε αυτο, οριζεις το wifi ονομα και κωδικο να ειναι ιδια με αυτα που εχεις στο xiaomi, στη συνεχεια πας στις ρυθμισεις DHCP του 108 του οριζεις στατικη ip πχ 192.168.1.19 και απενεργοποιηεις το DCHP Server. Συνδεεις το καλωδιο στη θυρα 2 lan του 108 του ανοιγοκλεινεις και εισαι ετοιμος.

Link to comment
Share on other sites

το xiaomi έχει επιλογή να γίνει και αυτό μέρος του δικτύου και να μην δίνει dhcp και να μην υπάρχει double nat. Δεν έχω την ίδια συσκευή αλλά σε παρόμοια αυτή 'ηταν η λύση

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος AlexanderK έγραψε:

το xiaomi έχει επιλογή να γίνει και αυτό μέρος του δικτύου και να μην δίνει dhcp και να μην υπάρχει double nat. Δεν έχω την ίδια συσκευή αλλά σε παρόμοια αυτή 'ηταν η λύση

 

Aυτο του λεω να κανει, χειροκινητα τουλαχιστο, δε ξερω εαν εχει αυτοματες επιλογες για κατι τετοιο, δε το εχω το ρουτερ. Πρακτικα γινεται Access Point.

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος panoc έγραψε:

yeap αυτο ειναι,

στο DHCP Start ip address βαζεις 192.168.1.100

στο DHCP End ip address βαζεις192.168.1.250

 

και πατας apply

 

αντιστοιχες ρυθμισεις εχει και το xiaomi, απλα εκει απενεργοποιεις εντελως το DHCP Server

και στο lan ip address του βαζεις πχ 192.168.1.20 (ενα screenshot απο το xiaomi πριν κανεις τις αλλαγες θα βοηθουσε) και συνδεεις το xiaomi σε θυρα LAN (οχι στη θυρα internet), το ανοιγοκλεινεις και δοκιμαζεις.

Με αυτο το τροπο αναλαμβανει το routing το 288 και το xiaomi δουλευει ως access point.

 

Εαν παλι εχεις προβληματα τοτε θα βαλουμε στη θεση του xiaomi το 108 ωστε να δουμε εαν το προβλημα το προκλαει το xiaomi ή όχι.

Για να βαλεις το 108 στη θεση του xiaomi, συνδεεσε σε αυτο, οριζεις το wifi ονομα και κωδικο να ειναι ιδια με αυτα που εχεις στο xiaomi, στη συνεχεια πας στις ρυθμισεις DHCP του 108 του οριζεις στατικη ip πχ 192.168.1.19 και απενεργοποιηεις το DCHP Server. Συνδεεις το καλωδιο στη θυρα 2 lan του 108 του ανοιγοκλεινεις και εισαι ετοιμος.

 

151266488_2897492823829636_7908132124827375728_n.png

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος AlexanderK έγραψε:

image.png.18746f97fa38a35471f21addbc29fbef.png

 

 

αυτές είναι οι ρυθμίσεις που θες

Τώρα έχω όμως ήδη "πειράξει" το modem παρόχου. Κάτσε μην κάνω καμία βλακεία να το πάω βήμα βήμα όπως λέει ο Panoc.  

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος SakisL έγραψε:

Τώρα έχω όμως ήδη "πειράξει" το modem παρόχου. Κάτσε μην κάνω καμία βλακεία να το πάω βήμα βήμα όπως λέει ο Panoc.  

τι ακριβώς πείραξες; το range που δίνει dhcp?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.