Jump to content


Σύνδεση ZTE H288A με Xiaomi Redmi Router AC2100 - Πρόβλημα


SakisL

Recommended Posts

Δεν εχω ιδεα τι ακριβως εννοει στη δευτερη εικονα.

Στη πρωτη εικονα παντως για να πας κατα το "γραμμα το νομου" για χειροκινητες ρυθμισεις βαζεις ip 192.168.1.20 (η οτιδηποτε θες τελος παντων απο 192.168.1.2-99) το οποιο φυσικα να εχεις ηδη γινει αντιστοιχηση απο καποια αλλη συσκευη, λογικα το 20 θα ειναι ελευθερο.

πριν 2 λεπτά, το μέλος SakisL έγραψε:

Τώρα έχω όμως ήδη "πειράξει" το modem παρόχου. Κάτσε μην κάνω καμία βλακεία να το πάω βήμα βήμα όπως λέει ο Panoc. 

Δεν εχει σχεση το dhcp range που ορισες στο 288. Αυτο το ορισαμε ωστε να εχεις ελευθερες ip στο εσωτερικο σου δικτυο για να τις μοιραζεις χειροκινητα, οπως πχ στο 192.168.1.20 που σου ειπα να βαλεις στο xiaomi.

 

Link to comment
Share on other sites

πηγαίνε στο Internet settings στο xiaomi και βάλε την επιλογή που σου έστειλα. είναι καλό όλα να τα κάνει του router του παρόχου.

μετά αν θες να παίξεις λίγο με άλλο dns στο router ώστε να κερδίσεις και λίγο ταχύτητα στα ερωτήματα dns

 

Link to comment
Share on other sites

Απο εκει και περα, στο μενου το xiaomi θα μπορεις να μπεις πλεον και απο τον υπολογιστη σου μεσω browser στη διευθυνση ip που εχεις ορισει.

απλα μη ξεχασεις να συνδεσεις το καλωδιο σε θυρα lan και οχι στη θυρα internet.

 

@AlexanderK Αυτη η επιλογη χρειαζεται τι κανει ακριβως ? (Ρωταω για να μαθω), κοβει το dhcp και μετατρεπει το router σε ap ? Συνεχιζει να δουλευει μεσω της θυρας wan (internet) οποτε τη μετατρεπει σε απλη λαν η χρειαζεται να συνδεθει σε κανονικη λαν ?

Έγινε επεξεργασία από panoc
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος panoc έγραψε:

Απο εκει και περα, στο μενου το xiaomi θα μπορεις να μπεις πλεον και απο τον υπολογιστη σου μεσω browser στη διευθυνση ip που εχεις ορισει.

απλα μη ξεχασεις να συνδεσεις το καλωδιο σε θυρα lan και οχι στη θυρα internet.

 

Άρα πάω εκεί που λέει LAN IP ADDRESS και βάζω πχ 192.168.1.20 και αλλάζω το καλώδιο όπως είπες. 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος SakisL έγραψε:

Άρα πάω εκεί που λέει LAN IP ADDRESS και βάζω πχ 192.168.1.20 και αλλάζω το καλώδιο όπως είπες. 

Ναι και κανεις ενα restart το ρουτερ

Εαν ολα πανε καλα, θα μπορεις να μπεις στο μενου του βαζοντας στο browser το 192.168.1.20

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος panoc έγραψε:

Απο εκει και περα, στο μενου το xiaomi θα μπορεις να μπεις πλεον και απο τον υπολογιστη σου μεσω browser στη διευθυνση ip που εχεις ορισει.

απλα μη ξεχασεις να συνδεσεις το καλωδιο σε θυρα lan και οχι στη θυρα internet.

 

@AlexanderK Αυτη η επιλογη χρειαζεται τι κανει ακριβως ? (Ρωταω για να μαθω), κοβει το dhcp και μετατρεπει το router σε ap ? Συνεχιζει να δουλευει μεσω της θυρας wan (internet) οποτε τη μετατρεπει σε απλη λαν η χρειαζεται να συνδεθει σε κανονικη λαν ?

ακριβώς αυτό. το κάνει μέρος του δικτύου.

μην πειράζεται το range του dhcp του router δεν θα βγει κατι

αν δεν αλλάξετε την επιλογή στο xiaomi με τις αλλαγές που κάνετε δεν θα έχετε πρόσβαση

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος AlexanderK έγραψε:

ακριβώς αυτό. το κάνει μέρος του δικτύου.

μην πειράζεται το range του dhcp του router δεν θα βγει κατι

Οπότε τι να κανω παιδία ? :) 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος AlexanderK έγραψε:

μην πειράζεται το range του dhcp του router δεν θα βγει κατι

Αυτο δε το κανουμε για να βγει κατι, το κανουμε για να μη βγει.

Εαν το xiaomi σε σε ρωταει για πια ip να εχει αφου βαλεις την επιλογη, τοτε παιρνει αυτοματα οποιαδηποτε του δωσει ο dchp του ρουτερ, που φαινομενικα μπορει να ειναι παντα η ιδια αλλα δεν ειναι απαραιτητο αυτο. Μπορει να ληξει lease της μαζι με καποια αλλη συσκευση και να δωσει την ip σε αλλη συσκευη με αποτελεσμα να ψαχνεσαι πια ip εχει για να μπεις στο μενου της.

Επισης εαν χρησιμοποεις στατικες τοτε ειναι πιθανο οταν ανοιγεις ενα pc με στατικη πχ 11, να εχει γινει ηδη reserved απο τον dhcp για καποια αλλη συσκευση οσο ηταν κλειστο το pc και αρα να μην εχεις δικτυο.

Περιοριζοντας το dchp range λες στο ρουτερ να δωσει ip απο συγκεκριμενο range και αφηνεις ελευθερες ip για στατικες.
Παντα πρεπει οι στατικες να ειναι εκτος του dchp, εκτος και παιζεις μονο με leased static μεσω του router.

 

πριν 2 λεπτά, το μέλος SakisL έγραψε:

Οπότε τι να κανω παιδία ? :) 

Συνεχισε οπως εισαι, δε σε ενοχλει το dchp range του παροχου

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος SakisL έγραψε:

Οπότε τι να κανω παιδία ? :) 

δοκίμασε την επιλογή στο xiaomi  και πες μας οι συσκευές που συνδεόνται στο xiaomi τι ip έχουν πάρει

λογικά θα είναι 192.168.1.χχ.

με την ρύθμιση όπως το έχεις τώρα λογικα θα είναι 192.168.31.χχ

πριν 1 λεπτό, το μέλος panoc έγραψε:

Αυτο δε το κανουμε για να βγει κατι, το κανουμε για να μη βγει.

Εαν το xiaomi σε σε ρωταει για πια ip να εχει αφου βαλεις την επιλογη, τοτε παιρνει αυτοματα οποιαδηποτε του δωσει ο dchp του ρουτερ, που φαινομενικα μπορει να ειναι παντα η ιδια αλλα δεν ειναι απαραιτητο αυτο. Μπορει να ληξει lease της μαζι με καποια αλλη συσκευση και να δωσει την ip σε αλλη συσκευη με αποτελεσμα να ψαχνεσαι πια ip εχει για να μπεις στο μενου της.

Επισης εαν χρησιμοποεις στατικες τοτε ειναι πιθανο οταν ανοιγεις ενα pc με στατικη πχ 11, να εχει γινει ηδη reserved απο τον dhcp για καποια αλλη συσκευση οσο ηταν κλειστο το pc και αρα να μην εχεις δικτυο.

Περιοριζοντας το dchp range λες στο ρουτερ να δωσει ip απο συγκεκριμενο range και αφηνεις ελευθερες ip για στατικες.
Παντα πρεπει οι στατικες να ειναι εκτος του dchp, εκτος και παιζεις μονο με leased static μεσω του router.

 

Συνεχισε οπως εισαι, δε σε ενοχλει το dchp range του παροχου

γιατί θες να τον μπλέξεις με στατικές; θεωρείς ότι είναι τόσο πολύπλοκο το δίκτυο του;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος panoc έγραψε:

Αυτο δε το κανουμε για να βγει κατι, το κανουμε για να μη βγει.

Εαν το xiaomi σε σε ρωταει για πια ip να εχει αφου βαλεις την επιλογη, τοτε παιρνει αυτοματα οποιαδηποτε του δωσει ο dchp του ρουτερ, που φαινομενικα μπορει να ειναι παντα η ιδια αλλα δεν ειναι απαραιτητο αυτο. Μπορει να ληξει lease της μαζι με καποια αλλη συσκευση και να δωσει την ip σε αλλη συσκευη με αποτελεσμα να ψαχνεσαι πια ip εχει για να μπεις στο μενου της.

Επισης εαν χρησιμοποεις στατικες τοτε ειναι πιθανο οταν ανοιγεις ενα pc με στατικη πχ 11, να εχει γινει ηδη reserved απο τον dhcp για καποια αλλη συσκευση οσο ηταν κλειστο το pc και αρα να μην εχεις δικτυο.

Περιοριζοντας το dchp range λες στο ρουτερ να δωσει ip απο συγκεκριμενο range και αφηνεις ελευθερες ip για στατικες.
Παντα πρεπει οι στατικες να ειναι εκτος του dchp, εκτος και παιζεις μονο με leased static μεσω του router.

 

Συνεχισε οπως εισαι, δε σε ενοχλει το dchp range του παροχου

Μου βγάζει αυτό 

151310541_3827865297276790_4485070571957126314_n.png

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος SakisL έγραψε:

Μου βγάζει αυτό 

151310541_3827865297276790_4485070571957126314_n.png

επειδή δεν έχεις βάλει την επιλογή που σου είπα. με την επιλογή που έχει τώρα δεν μπορεί wan και lan να είναι στο ίδιο δίκτυο

Έγινε επεξεργασία από AlexanderK
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος AlexanderK έγραψε:

δοκίμασε την επιλογή στο xiaomi  και πες μας οι συσκευές που συνδεόνται στο xiaomi τι ip έχουν πάρει

λογικά θα είναι 192.168.1.χχ.

με την ρύθμιση όπως το έχεις τώρα λογικα θα είναι 192.168.31.χχ

γιατί θες να τον μπλέξεις με στατικές; θεωρείς ότι είναι τόσο πολύπλοκο το δίκτυο του;

 

Γιατι ετσι εχω μαθει ? :p και γιατι θελω να εχω ελεγχο του δικτυου μου?

Η ερωτηση ειναι γιατι να μην εχω στατικες ειδικα σε web interfaces συσκευων ωστε να εχω παντα τον ελεγχο.
Που θα δημιουργησει προβλημα ; Στη θεση του θα ειχα στατικη (ειτε μεσω δικων της ρυθμισεων ειτε μεσω static dhcp lease) σε καθε στανταρ συσκευη στο δικτυο μου (οπως και εχω δηλαδη).

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος panoc έγραψε:

Γιατι ετσι εχω μαθει ? :p και γιατι θελω να εχω ελεγχο του δικτυου μου?

Η ερωτηση ειναι γιατι να μην εχω στατικες ειδικα σε web interfaces συσκευων ωστε να εχω παντα τον ελεγχο.
Που θα δημιουργησει προβλημα ; Στη θεση του θα ειχα στατικη (ειτε μεσω δικων της ρυθμισεων ειτε μεσω static dhcp lease) σε καθε στανταρ συσκευη στο δικτυο μου (οπως και εχω δηλαδη).

 

 

όταν το φτιάξει και είναι σταθερό μπορεί να τις καρφώσει όλες. αυτήν την στιγμή ακόμα ψάχνεται

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος AlexanderK έγραψε:

επειδή δεν έχει βάλει την επιλογή που σου είπα. με την επιλογή που έχει τώρα δεν μπορεί wan και lan να είναι στο ίδιο δίκτυο

Αυτο σου λεει οτι δε μπορει η lan ip να ειναι ιδια με την wan ip, επειδη ειναι συνδεδεμενο σε wan.

Κανε την επιλογη που λεει ο @AlexanderK για να μη παιδευεσαι αδικα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος panoc έγραψε:

Γιατι ετσι εχω μαθει ? :p και γιατι θελω να εχω ελεγχο του δικτυου μου?

Η ερωτηση ειναι γιατι να μην εχω στατικες ειδικα σε web interfaces συσκευων ωστε να εχω παντα τον ελεγχο.
Που θα δημιουργησει προβλημα ; Στη θεση του θα ειχα στατικη (ειτε μεσω δικων της ρυθμισεων ειτε μεσω static dhcp lease) σε καθε στανταρ συσκευη στο δικτυο μου (οπως και εχω δηλαδη).

 

 

Άρα να πατήσω confirm ;  

@AlexanderK Πολύπλοκο δεν ξέρω εαν είναι, φορτωμένο σίγουρα. Έχω πολλές smart συσκευές, κάμερες κλπ σε Google Home.  

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος SakisL έγραψε:

Άρα να πατήσω confirm ;  

@AlexanderK Πολύπλοκο δεν ξέρω εαν είναι, φορτωμένο σίγουρα. Έχω πολλές smart συσκευές, κάμερες κλπ σε Google Home.  

το confirm είναι ότι δεν μπορούν να έχουν την ίδια ip

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος AlexanderK έγραψε:

το confirm είναι ότι δεν μπορούν να έχουν την ίδια ip

 

Πες του ακριβως πως παει σε εκεινη την επιλογη γιατι εγω δεν εχω ιδεα απο το ροθτερ αυτο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 month later...

Βρέθηκαν οι κωδικοί για το root access στο ΖΤΕ Η288Α. Τα credentials δουλευουν και σε μενα για το UI και φαινεται πως ειναι full ξεκλειδωτο !

Αν δεν θελετε να χασετε το access με μελλοντικο firmware upgrade πρεπει να κλεισειτε το TR-069 απο το tab "Access Control"
 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.