Jump to content



Πρόβλημα με Samsung 970 Evo Plus


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

 

Αγόρασα πριν κάποιες μέρες τον ssd m2 Samsung 970 Evo Plus 500GB και πάνω στο pc είχα τον ssd Samsung 860 Evo 250GB. Κάνοντας κλώνο τον 1ο από τον 2ο μέσω του software Data Migration της Samsung δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα τις πρώτες μέρες που bootαρα από τον m2. Μετά από λίγες μέρες όμως ξαφνικά μου έβγαζε BSOD με το σφάλμα ''Critical service failed''. Δεν είμαι σίγουρος αν έκανα κάποιο windows/ software update στο μεσοδιάστημα και δημιούργησε το θέμα. Όταν bootαρω από τον ssd χωρίς όμως τον m2 πάνω το pc δουλεύει κανονικά. Δοκίμασα να βάλω τον m2 και να μπω στα windows με safe mode (Ctrl+F8) και όταν διαλέγω τον m2 πάλι μπλε οθόνη βγάζει. Ψάχνοντας λίγο στο ίντερνετ είδα ότι ίσως χρειάζεται να κάνω update τα bios (τα οποία δεν έχω κάνει ποτέ και δεν ξέρω πως γίνεται).

 

Να πω ότι έχω windows 10 και τη μητρική Asus Z-170-K. Έχει κάποιος κάποια ιδέα τι να κάνω? Είναι λύση το update των bios?

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος trib έγραψε:

Εφόσον έχεις όλα τα αρχεία σου στον παλιό SSD, θέλεις να δοκιμάσεις αρχικά με ένα καθαρό installation των Windows στον m2;

Δυστυχώς, δεν μπορώ να το κάνω αυτό γιατί αν έχω τον m2 πάνω δεν μπορώ να μπω στα windows, μου βγάζει την μπλε οθόνη και κάνει επανεκκίνηση.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, djtaz13 said:

Δυστυχώς, δεν μπορώ να το κάνω αυτό γιατί αν έχω τον m2 πάνω δεν μπορώ να μπω στα windows, μου βγάζει την μπλε οθόνη και κάνει επανεκκίνηση.

Βγαζει μπλε οθονη οταν πας να εγκαταστησεις Windows?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

Βγαζει μπλε οθονη οταν πας να εγκαταστησεις Windows?

Σορρυ τώρα ξαναδιάβασα αυτό που έγραψε ο trib. Δεν το έχω δοκιμάσει αυτό για να είμαι ειλικρινής. Θα το κάνω όμως.

πριν 10 λεπτά, το μέλος Seek & Find έγραψε:

Μηπως ειναι ελαττωματικος ο m.2?

Είναι μια σκέψη κ αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα καθαρή εγκατάσταση windows στον m2 (έβαλα και ubuntu μπας κ υπάρξει διαφορά) και δουλεύει κανονικά ΜΟΝΟ όταν δεν έχω και τον άλλο ssd πάνω. Όταν έχω και τους 2 δίσκους μου βγάζει μπλε οθόνη δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

On 16/4/2021 at 9:13 ΜΜ, το μέλος djtaz13 έγραψε:

Ψάχνοντας λίγο στο ίντερνετ είδα ότι ίσως χρειάζεται να κάνω update τα bios (τα οποία δεν έχω κάνει ποτέ και δεν ξέρω πως γίνεται).

Καντο, δες το F.M.

 

και δες και τι ρυθμισεις ισως χρειαστει να πειραξεις

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.