Jump to content


B450 Aorus Pro Bios Update


Recommended Posts

καλησπέρα παιδιά θέλω να μου δώσετε τα φώτα σας. θέλω να κάνω update τα Bios μου γιατί όταν ανοίγω profile xmp  μου κάνει crush το pc 

για να σας βοηθήσω   εδώ είναι το link με τα Bios  https://www.gigabyte.com/Motherboard/B450-AORUS-PRO-rev-10/support#support-dl-bios

εγώ αυτή την στιγμή έχω την έκδοση F41  μέχρι πια έκδοση πρέπει να παο. έχω τον επεξεργαστή 3700x και rams Gskill Ripjaws f4 3200 16d

αν παο στις εκδοσεις F60 . F61 θα έχω θέμα γιατί είναι για τους πιο καινούργιους επεξεργαστές?

και η άλλη μου απορία είναι στην έκδοση που είμαι πρέπει να κάνω update ένα ένα τα Bios η μπορώ να παο παράδειγμα στην F51 άμεσος

κοίταξα ένα video με την μητρική που έχω και του κόλλησε  και έχω φοβηθεί πολύ  https://www.youtube.com/watch?v=bOPQAaLlOWA&ab_channel=AdamantIT

 

συγγνώμη για το πρήξιμο

 

Link to comment
Share on other sites

Εφ' όσον πρόκειται για final bios, όχι beta δηλαδή, και εν προκειμένω έχοντας την F41, πήγαινε κατ' ευθείαν στην τελευταία έκδοση, αφού πρώτα κάνεις reset το bios, ώστε να έλθουν τα ρολόγια στις στοκ συχνότητες, κάτι που ελαχιστοποιεί το ενδεχόμενο να γίνει το bios bricked. Έπίσης, αφού το απαιτεί ο κατασκευαστής, εγκατάστησε το EC FW Update Tool, και κάνε από εκεί το update. 

Επίσης, είναι απαραίτητο να τρέχει ο υπολογιαστής επάνω σε UPS, για το ενδεχόμενο διακοπής του ρεύματος κατά τη διάρκεια του update.

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος Oric έγραψε:

δεν έχω κάνει overclock οποτε δεν νομίζω να έχω θέμα με τις συχνότητες  επίσης τα bios f60 και f61 δεν είναι για τους πιο καινούριους επεξεργαστές? μην τυχόν μετά δεν αναγνωρίζει τον δικό μου αυτό φοβάμαι για αυτό λέω μήπως να βάλω μονο μέχρι την f51

σε ευχαριστω για την βοήθεια νόμιζα δεν θα απάντηση κανεις

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος taskos έγραψε:

επίσης τα bios f60 και f61 δεν είναι για τους πιο καινούριους επεξεργαστές? μην τυχόν μετά δεν αναγνωρίζει τον δικό μου αυτό φοβάμαι

Αυτό το ενδεχόμενο δεν υφίσταται.

Link to comment
Share on other sites

Το λέω επειδή θυμάμαι ότι λέγανε για της B450 ότι ναι θα υποστηρίζουν τους επεξεργαστές τους καινούριους αλλά κάποιες όμως για να μπορέσουν να δουλέψουν τους καινούργιους θα βγάλουν BIOS και μετά δεν θά μπορείς να βάλεις παλιού τύπου. Το θυμάμαι το είχα διαβάσει στο reddit  αλλά δεν ξέρω ποιας εταιρείας momo ήταν 

Έγινε επεξεργασία από taskos
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.