Jump to content



Αγορά νέας συσκευής


takiskl

Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα. 

Είμαι κάτοχος ενός Samsung Note 8,το οποίο κλείνει μια 5ετια πλέον στα χέρια μου. Με δεδομένο πως έχουν αρχίσει τα μικροπροβλήματα και το τηλέφωνο είναι καθαρά για επαγγελματική χρήση, έχω αρχίσει την αναζήτηση νέας συσκευής. 

Απαραίτητα χαρακτηριστικσ: μεγάλη αυτονομία, πολύ καλή οθόνη, καλές φωτογραφίες και πολλές λογισμικες δυνατότητες. Δεδομένα θα πάω σε ναυαρχίδα, αλλά η αλήθεια είναι πως πάνω από τα 1.000 ευρώ ζορίζομαι. 

Τι μου προτείνετε; Το Samsung s21 είναι στα υποψήφια. 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά. 

Link to comment
Share on other sites

Μιας και η τεχνολογία έχει ξεφύγει πολύ μπροστά από τις ανάγκες μας, θα σου πρότεινα να πας σε ναυαρχίδα της προηγούμενης γενιάς

Βρες μέγεθος που θέλεις, γιατί κυκλοφορούν συσκευές τσέπης και παντόφλες. Οι οθόνες των καλών κινητών είναι όλες πολύ καλές, οι λεπτομέρειες που τις κάνουν να διαφέρουν δεν ξέρω τι σημασία έχουν πια.

Αν πάρεις ναυαρχίδα θα πάρεις στάνταρ δυνατό επεξεργαστή και πολύ μνήμη. Το λογισμικό ίδιο είναι, τελευταίο αντρόιντ θα πάρεις λογικά.

Προσωπικά θα σου πρότεινα αν ενδιαφέρει η φωτογραφία, να μπεις στο dxomark και να δεις από την κορυφή ποιο σου κάνει

 

Παρεμπιπτόντως, τι μικροπροβλήματα έχει βγάλει το 8άρι;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος schumifer έγραψε:

Μιας και η τεχνολογία έχει ξεφύγει πολύ μπροστά από τις ανάγκες μας, θα σου πρότεινα να πας σε ναυαρχίδα της προηγούμενης γενιάς

Βρες μέγεθος που θέλεις, γιατί κυκλοφορούν συσκευές τσέπης και παντόφλες. Οι οθόνες των καλών κινητών είναι όλες πολύ καλές, οι λεπτομέρειες που τις κάνουν να διαφέρουν δεν ξέρω τι σημασία έχουν πια.

Αν πάρεις ναυαρχίδα θα πάρεις στάνταρ δυνατό επεξεργαστή και πολύ μνήμη. Το λογισμικό ίδιο είναι, τελευταίο αντρόιντ θα πάρεις λογικά.

Προσωπικά θα σου πρότεινα αν ενδιαφέρει η φωτογραφία, να μπεις στο dxomark και να δεις από την κορυφή ποιο σου κάνει

 

Παρεμπιπτόντως, τι μικροπροβλήματα έχει βγάλει το 8άρι;

Καλησπέρα. Σε ευχαριστώ καταρχήν για την απάντηση σου. Ναι μεγάλη οθόνη χρειάζομαι. Και λόγω ηλικίας! Χαχαχα!!!

Το Note 8 το οποίο παρεμπιπτόντως είναι ότι καλύτερο έχει περάσει από τα χέρια μου, έχει αρχίσει και έχει καθυστερήσεις στην ανταπόκριση του, κουφές δυσλειτουργίες (π.χ. δε σβήνει τις εικόνες από τη συλλογή ότι και να κάνεις), υπάρχουν φορές που χωρίς λόγο δεν εντοπίζει τηλεφωνικό δίκτυο κλπ.

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, takiskl said:

Καλησπέρα. Σε ευχαριστώ καταρχήν για την απάντηση σου. Ναι μεγάλη οθόνη χρειάζομαι. Και λόγω ηλικίας! Χαχαχα!!!

Το Note 8 το οποίο παρεμπιπτόντως είναι ότι καλύτερο έχει περάσει από τα χέρια μου, έχει αρχίσει και έχει καθυστερήσεις στην ανταπόκριση του, κουφές δυσλειτουργίες (π.χ. δε σβήνει τις εικόνες από τη συλλογή ότι και να κάνεις), υπάρχουν φορές που χωρίς λόγο δεν εντοπίζει τηλεφωνικό δίκτυο κλπ.

 

 

Αν εννοείς ότι είναι πλέον αργό, σε αυτό μόνο η αναβάθμιση σε σώζει. Αν όμως στα καλά των καθουμένων κολλάει τότε μήπως ένα ξαναπέρασμα του λογισμικού το έφερνε στην πρότερα κατάσταση;

Αυτά τα επιπέδου λογισμικού κουλά δεν είναι λόγος να αλλάξεις κινητό, πλήρες φορμάτ και αναζήτηση του προβλήματος σε κάποια εφαρμογή που κάνει λαλακίες.

Το να μη βρίσκει δίκτυο από την άλλη μπορεί να είναι θέμα λογισμικού, μπορεί όμως να φταίει και κάποια πχ πτώση->ξεκόλλημα επαφής, οπότε τρεχαγυρευόπουλος.

 

Με λίγα λόγια,

 

Αν το κινητό σε βολεύει ακόμη και καλύπτει τις απαιτήσεις σου, σβήστα ΌΛΑ, πέρνα λογισμικό από την αρχή, κάνε συγχρονισμό με τους λογαριασμούς σου, άσε το όσο γίνεται γυμνό από εξωτερικές εφαρμογές και παίξε μια δυο μέρες να δεις πώς είναι. Αν βγάζει τα προβλήματα -κυρίως αυτά του δικτύου θα έλεγα- τότε ίσως από το να το ψάξεις παραπάνω μάλλον καλύτερα να προχωρήσεις στην αγορά νέου.

Αν παίζει νεράκι, τότε άρχισε να φορτώνεις εφαρμογές σταδιακά. Λογικά θα πετάει πάλι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.