Jump to content



Vdsl modem / router / wifi(Dual band αν είναι δυνατόν) με υποστήριξη DLNA.


fits79

Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Αφού είδα ότι τελικά με μια απλή θήκη που κάνει έναν εσωτερικό δίσκο εξωτερικό και έχει και υποδοχή για καλώδιο δικτύου δεν μπορώ να κάνω "χωριό" είπα να προβώ σε νέο router.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε να προτείνετε κάποιο vdsl modem/router/wifi που να έχει υποστήριξη DLNA στον usb ntfs δίσκο που θα συνδεθεί στο μηχάνημα.

Και αυτό γιατί η τηλεόραση μου υποστηρίζει μόνο dlna.

 

Αν μπορώ να βρω ένα που να κοστίζει μέχρι 100 ευρώ(Ονειρικά και πιο φτηνό) καλό θα ήταν.

Έγινε επεξεργασία από fits79
Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενδιαφέρει να ασχοληθώ με προγραμματισμό και από το πολύ λίγο που ξέρω αυτό θέλει προγραμματισμό.

 

Ψάχνω ένα all in one μηχάνημα που να έχει υποδοχή usb και υποστήριξη dlna λόγο της τηλεόρασης μου κυρίως.

 

Αν έχεις να προτείνεις κάποιο οικονομικό σε ευχαριστώ πολύ.

 

Από το λίγο ψάξιμο που έκανα έχω βρει ότι το

fritz!box 7530 υποστηρίζει αλλά είναι πανάκριβο κοντά 150 ευρώ και σαν εταιρία δεν την ξέρω καν.

Έγινε επεξεργασία από fits79
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες αλλά με ενδιαφέρει κυρίως να έχουν dlna support και όχι media server που λογικά όλα όσα έχουν usb θήρα έχουν. 

 

Και νομίζω αυτά που δείχνει στο λινκ σου ειναι Κόμο ρουτερ όχι μόντεμ. 

Έγινε επεξεργασία από fits79
Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά είναι σκέτα ρουτερ.

 

Προτείνετε να προβώ απλά στην αγορά ενός σκέτου ρουτερ μιας και έχω ήδη vdsl modem/router/dual band wifi?

Είναι ποιο οικονομικό? (Το Asus rt-n66u πάντως ακόμα και σφραγισμένο είναι σε normal τιμή)

Και στην ουσία το ρουτερ που θα πάρω θα κάνει και τη δουλειά lan switch?

 

Τώρα η συνδεσμολογία που έχω για το οικιακό δίκτυο είναι η εξής:

Ένα all in one Asus dsl-ac51

Πάνω του έχω συνδέσει ένα παναπλο tp-link lan switch tl-sf1008d γιατί οι 2 θήρες που είχε το router εννοείτε δεν φτάνανε.

 

Αν λοιπόν προβώ στην αγορά οποιουδήποτε σκέτου ρουτερ απλά θα καταργήσω το tp-link 8 θέσεων lan switch και θα βάλω το νέο ρουτερ που θα βάλω και τον usb ntfs δίσκο πάνω του.

Σωστά?

Έγινε επεξεργασία από fits79
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.