Jump to content



Sonoff basic R3


budhas

Recommended Posts

52 minutes ago, poulinos said:

αμα ηταν θεμα wifi δεν θα πρεπε θεωρητικα να μην τα βλεπει καθολου και να μην εχει προσβαση. σε αυτα?

 

 Οχι. ειχα θεματακι με sonof door/window sensor και 2 x Basic R2 .  τα εβλεπα, αλλα ηθελε να φτιαξω ξεχωριστο ssid (στο unifi) αποκλειστικα με 802 b/g (legacy mode) , 20Hz , min data rate controll στο 1MBps, και ολα αυτα για να συνδεεται στο δικτυο μου

 

6 minutes ago, hot_sauce said:

Το WiFi σου είναι στα 2.4 ή στα 5GHz?

 

Νομίζω κάποιες συσκευές δεν δουλεύουν σε 5άρι WiFi.

 

 

 

2.4 ειναι. το εχει σε ενα απο σκρινσοτ


 

7 minutes ago, budhas said:

πολυ μανουρα αυτα τα mikrotik

Εχουν τα καλα και τα κακα τους. Σκεψου εχω 4 συνδεσεις απο 2 εως 13 χιλιομετρα. Τα μακρινα παιζουν στα 108 Mbps...

Εγω τα εχω κανονικα στο ewelink ολα. Στο Google Home, καπου πρεπει να κανεις add τις συσκευες. θυμαμαι καπου/κατι λεει "Works with google"  και το συνεχιζεις.
IFΤTT ΔΕΝ θελει και το shedule δουλευει κανονικα μεχρι και σημερα το πρωι

Link to comment
Share on other sites

On 3/1/2022 at 11:30 ΠΜ, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

 

 Οχι. ειχα θεματακι με sonof door/window sensor και 2 x Basic R2 .  τα εβλεπα, αλλα ηθελε να φτιαξω ξεχωριστο ssid (στο unifi) αποκλειστικα με 802 b/g (legacy mode) , 20Hz , min data rate controll στο 1MBps, και ολα αυτα για να συνδεεται στο δικτυο μου

 

 

2.4 ειναι. το εχει σε ενα απο σκρινσοτ


 

Εχουν τα καλα και τα κακα τους. Σκεψου εχω 4 συνδεσεις απο 2 εως 13 χιλιομετρα. Τα μακρινα παιζουν στα 108 Mbps...

Εγω τα εχω κανονικα στο ewelink ολα. Στο Google Home, καπου πρεπει να κανεις add τις συσκευες. θυμαμαι καπου/κατι λεει "Works with google"  και το συνεχιζεις.
IFΤTT ΔΕΝ θελει και το shedule δουλευει κανονικα μεχρι και σημερα το πρωι

κατα τα αλλα backward compatible.thanxs for the info.το παραξενο ειναι βεβαια οτι στο zte παιζουν που ειναι 802.11b/g/n

Έγινε επεξεργασία από poulinos
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, budhas said:

φοβερο παντως να συνδεονται κανονικα να μπορεις να τα ανοιγοκλεισεις χειροκινητα αλλα να μην μπορεις να τα προγραμματισεις!!!!

τον προγραμματισμο μπορεις να το κανεις και οταν εισαι εκτος σπιτιου ή μεσα απο το σπιτι. δηλαδη η απορια μου ειναι μηπως οταν τα βλεπεις τα βλεπεις τοπικα μεσα απο το σπιτι για αυτο και ολα οκ αλλα οταν πας να κανεις τον προγραμματισμο προσπαθει να τον κανει απεξω (σαν να ησουν εκτος σπιτιου) και κατι δεν το αφηνει.

δεν εχω παιξει με sonoff για να δω πως παιζουν για αυτο και κανω υποθεσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις στο δικτυο σου κανα pihole η καποιου ειδους προστασια ?

Σκεφτομαι μηπως καπως δεν συνδεεται στον σερβερ της sonof και και εκει παθαινει κοκομπλοκο (επιστημονικη ονομασια ε... :hehe: )

 

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχω pihole μονο ενα καλο firewall που μου εχουν σεταρει εκει δε ξερω μήπως πρεπει να ορισω καμια ip ή mac. 

στον προγραμματισμό οταν παταω save μου βγάζει μηνυμα " failed. try again", και προσπαθώ να τον κανω απο το σπιτι γιαυτο μου κανει τρομερή εντυπωση. 

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα επιλυθηκε.

Αυτο που εκανα ηταν να φτιαξω δυο κανονες στο firewall με την ip που επαιρνε το sonoff, ο ενας ηταν σε μια allow list και ο αλλος κανονας ηταν στο NAT.Επισης ψαχνωντας στο επισημο φορουμ της mikrotik βρηκα οτι τα sonoff χρησιμοποιουν την θυρα 8080.

Ευχαριστω ολους οσους βοηθησαν .

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, budhas said:

Το προβλημα επιλυθηκε.

Αυτο που εκανα ηταν να φτιαξω δυο κανονες στο firewall με την ip που επαιρνε το sonoff, ο ενας ηταν σε μια allow list και ο αλλος κανονας ηταν στο NAT.Επισης ψαχνωντας στο επισημο φορουμ της mikrotik βρηκα οτι τα sonoff χρησιμοποιουν την θυρα 8080.

Ευχαριστω ολους οσους βοηθησαν .

 

αυτο το Firewall 😛

Link to comment
Share on other sites

τα mikrotik κανουν οτι τους πεις διαφορετικά απο μονα τους δεν λειτουργουν.εχουν πολλες ρυθμισεις για οτι θες,ειναι φοβερα μηχανηματα και  ακουραστα δεν κρεμανε καθολου,δουλεουν μερα νυχτα.Αλλα αν δεν εχεις γνωσεις οπως εγω ειναι μεγαλο προβλημα..

 

Και εν τελει τα sonoff παλι δεν λειτουργουν αλλα τουλάχιστον ξερω οτι το firewall δημιουργει το προβλημα.Ισως ανοιξω νεο θεμα στο επισημο φορουμ της mikrotik...

Έγινε επεξεργασία από budhas
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, budhas said:

τα mikrotik κανουν οτι τους πεις διαφορετικά απο μονα τους δεν λειτουργουν.εχουν πολλες ρυθμισεις για οτι θες,ειναι φοβερα μηχανηματα και  ακουραστα δεν κρεμανε καθολου,δουλεουν μερα νυχτα.Αλλα αν δεν εχεις γνωσεις οπως εγω ειναι μεγαλο προβλημα..

 

Και εν τελει τα sonoff παλι δεν λειτουργουν αλλα τουλάχιστον ξερω οτι το firewall δημιουργει το προβλημα.Ισως ανοιξω νεο θεμα στο επισημο φορουμ της mikrotik...

για αυτο βλεπεις πιστοποιησες για τα mikrotik.β. οπως ανεφερα ειναι καλη φαση μεν αλλα αμα κρεμεσαι απο αλλον να στα σεταρει ειναι προβλημα.δηλαδη καλυτερα εφοσον δεν μιλαμε για εταιρεια να εχω κατι κατωτερο αλλα να μπορω να βαλω χερι παρα να εχω cisco,mikrotik και να μην μπορω να κανω απλα πραγματα επειδη δεν εχω τις γνωσεις.

Link to comment
Share on other sites

On 1/5/2022 at 6:30 PM, budhas said:

εχει ενα firewall δεν ξερω και εγω με ποση ασφαλεια...μη τυχων και κλεψουν κρατικα αρχεια 🤣

κακο δεν ειναι.εχει να κανει με τον χρηστη .συνηθως Mikrotik ή πχ cisco δεν θα παρει ο απλος χρήστης αλλα αυτος που εχει καποιες απαιτησεις παραπανω.και θα ξερει να τα χρησιμοποιησει κιολας.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/1/2022 at 6:30 ΜΜ, το μέλος budhas έγραψε:

εχει ενα firewall δεν ξερω και εγω με ποση ασφαλεια...μη τυχων και κλεψουν κρατικα αρχεια 🤣

 

Ξεφευγουμε απο την συζητηση, αλλα και εγω σπιτι με ενα Unifi Security Gateway ειμαι. Απλο, αλλα ενα πολυ απλο & βασικο hardware firewall το θελω. 

Δεν κανει την δουλεια του Cisco η ενος WatchGuard, αλλα εναν νουμπα χακερ θα τον κοψει.

...Ελπιζω τουλαχιστον... :hehe: 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.