Jump to content



Sonoff basic R3


budhas

Recommended Posts

Γεια ,

εχω συνδεσει το sonoff στην εφαρμογη ewelink μπορω να το ενεργοποιησω/απενεργοποιησω απο την εφαρμογή χειροκινητα αλλα οταν προσπαθω να το προγραμματισω να κλεινει/ανοιγει μονο του μου βγαζει αποτυχια και μου ζηταει να δοκιμασω ξανα.Ερωτηση πρεπει να κανω συνδρομη για να δουλέψουν αυτές οι λειτουργιες?Επισης κατεβασα και την εφαρμογή google home εκανα λινκ το ewelink home βρηκε το sonoff αλλα την εμφανιζει offline και not responding.Επισης εχω το ρουτερ ZTE H168N το  οποιο ειναι bridge mode σε mikrotik RB962 το αναφερω αυτο γιατι οταν βγαζω τελειως το mikrotik και αφηνω μονο το zte για ιντερνετ και wifi τα sonoff και τα μπριζακια blitzwolf λειτουργουν κανονικα.Αρα καποιο προβλημα δημιουργει το mikrotik.

Χρονια πολλα και καλη χρονια .

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονια να έχεις, με υγεία.

 

Το μόνο που μπορώ να πω με σιγουριά είναι οτι δεν χρειάζεται καμία συνδρομη για να λειτουργήσει το "Schedule", και μιλάω απο προσωπική εμπειρία μιας που εδω και χρόνια έχω 10 Sonoff wifi ματζαφλάρια (μονους διακόπτες, διπλούς, POW, POW2 κοκ) και προφανως τα χρησιμοποιω με το ewelink. Ολοι οι διακόπτες (απλοι και διπλοι) είναι προγραμματισμένοι να ανοιγουν/κλεινουν σε συγκεκριμενες ημερες/ωρες χωρίς κανένα θέμα και χωρις να χρειαζεται κάτι παραπάνω απο το ewelink.

 

Για τα υπόλοιπα που αναφέρεις δεν έχω άποψη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιλήσαμε λίγο πριν με τον ts

Δεν πάει το μυαλό μου κάπου αλλού πέρα από το mikrotik που αναφέρει και δε μπορώ να καταλάβω που σκαλώνει.

Ισως ο @poulinos να εχει καμια ιδεα με αυτά τα πράγματα του διαβόλου!

 

Κάνε ενα clear cache την εφαρμογη μπας και αν και δεν νομιζω να αλλάξει κάτι. Επίσης αν εχεις κανα περίεργο σύμβολο στον  κωδικο του wifi δοκιμασε με κάτι πιο απλό για να κανεις δοκιμή.

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, karmen1983 said:

Μιλήσαμε λίγο πριν με τον ts

Δεν πάει το μυαλό μου κάπου αλλού πέρα από το mikrotik που αναφέρει και δε μπορώ να καταλάβω που σκαλώνει.

Ισως ο @poulinos να εχει καμια ιδεα με αυτά τα πράγματα του διαβόλου!

 

Κάνε ενα clear cache την εφαρμογη μπας και αν και δεν νομιζω να αλλάξει κάτι. Επίσης αν εχεις κανα περίεργο σύμβολο στον  κωδικο του wifi δοκιμασε με κάτι πιο απλό για να κανεις δοκιμή.

δεν εχω ασχοληθει με  mikrotik δυστυχως .αλλα οι αποριες μου ειναι οι εξης μηπως βγαλουμε ακρη.

α.μηπως υπαρχει καμια επιλογη για client isolation στο wifi?β.το προγραμμα επειδη δεν εχω χρησιμοποιησει sonoff παιζει μεσα απο το τοπικο σου δικτυο η παιζει online?επειδη το mikrotik το χρησιμοποιεις ως router και οχι access point μηπως εχεις ενεργοποιησει καποιο protection που δεν εχει το zte?

και προληπτικα θα εβλεπα και για firmware για το mikrotik

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, budhas said:

α. δε εχω εντοπισει κατι τετοιο. 

β. τα sonoff  λειτουργουν online νομιζω. 

γ. το mikrotik ειχε σεταριστει απο αλλον και απο οσο ξερω εχει πολλα protections οπως και firewall πολυ δυνατο. 

θα μπορουσες να κανεις backup τις ρυθμισεις και να δοκιμασεις να απενεργοποιησεις τιποτα.δυστυχως δεν ξερω απο mikrotik.πολυ καλα μηχανηματα αλλα ξεφευγουν απο το config των απλων router.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που καταφερα για να τα κανω λειτουργικα τα sonoff ειναι να δωσω την συνδεση και στο ΖΤΕ οποτε τα συνδεω στο wifi του.Πιθανολογω οτι μπορει να ειναι καποιο προτοκολο του wifi δεν ξερω.Να επισυμανω οταν εκανα δοκιμες στο miktotik ειχα απενεργοποιησει την 5Ghz. @YDinopoulosΦωτογραφια αυτη την καρτελα θες?

 

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png.13afbc80f8c81aa6133ed097073cbe35.png

 

Screenshot_3.png

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
επεξεργασία εικόνας
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτα.

Κανε μια δοκιμη.... Band βαλε μονο B/G και channel width 20Hz. 

 

Και προτεινω Frequency βαλε συγκεκριμενη. Κανε ενα Scan, δες τι αλλα ssid υπαρχουν εκει και βαλε freq μια που να μην πολυ-χρησιμοποιειτε.

Link to comment
Share on other sites

αμα ηταν θεμα wifi δεν θα πρεπε θεωρητικα να μην τα βλεπει καθολου και να μην εχει προσβαση. σε αυτα?

52 minutes ago, YDinopoulos said:

Ναι αυτα.

Κανε μια δοκιμη.... Band βαλε μονο B/G και channel width 20Hz. 

 

Και προτεινω Frequency βαλε συγκεκριμενη. Κανε ενα Scan, δες τι αλλα ssid υπαρχουν εκει και βαλε freq μια που να μην πολυ-χρησιμοποιειτε.

Έγινε επεξεργασία από poulinos
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, budhas said:

δεν αλλαξε κατι δυστυχώς ομως βρηκα αυτα στο faq.

8132C16A-5068-47B7-B19B-669C669C30A7.jpeg

Screenshot_1.png

αυτο σου λεει απλα να βαλεις το καλυτερο "κλειδωμα" που ειναι wpa2 με aes. Πλεον υπαρχει και wpa3. παντως αν κατι φταιει στο wifi θα πρεπε να μην τα βλεπεις καν στο wifi δηλαδη να μην γινονται connect με το mikrotik να μην μπορεις να τα κανεις ping κτλ.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, budhas said:

οι ρυθμισεις του zte H168N

Screenshot_2.png

to zte ειναι λιγο Dummy.δενεχει ουτε protections ουτε τιποτα.λογικα και αυτο παιζει με wpa2.και κατι client/ap isolations κτλ ειναι κλειστα απο default.

Link to comment
Share on other sites

Το WiFi σου είναι στα 2.4 ή στα 5GHz?

 

Νομίζω κάποιες συσκευές δεν δουλεύουν σε 5άρι WiFi.

 

edit: Τώρα είδα που λες κάπου παραπάνω ότι κατά τη διάρκεια κάποιων δοκιμών είχες απενεργοποιήσει το 5.

 

Έγινε επεξεργασία από hot_sauce
Link to comment
Share on other sites

Just now, budhas said:

πολυ μανουρα αυτα τα mikrotik

σαν μηχανηματα ειναι πολυ καλα.το κακο ειναι οτι δεν ειναι για ολους. και προσωπικα για μενα το κακο ειναι να εχεις κατι το οποιο δεν μπορεις να το πειραξεις εσυ και να πρεπει να στο σεταρει καποιος αλλος.διοτι μετα ειναι δυσκολο αν γινει κατι σαν αυτο να ψαχνεις να βρεις τι φταιει. σε εταιρεια οκ ειναι διαφορετικα αλλα για ιδιωτη ειναι ενα προβλημα

1 minute ago, hot_sauce said:

Το WiFi σου είναι στα 2.4 ή στα 5GHz?

 

Νομίζω κάποιες συσκευές δεν δουλεύουν σε 5άρι WiFi.

 

 

band γραφει 2ghz η φωτογραφια που σηκωσε.

προς τον ts. μπορεις να επιβεβαιωσεις επειδη δεν εχω χρησιμοποιησει Sonoff οτι πραγματι δεν εχεις θεμα στην συνδεση των sonoff με το mikrotik. δηλαδη να ξερουμε αν ειναι θεμα ασυρματης συνδεσης ή αν ειναι οτι κατι αλλο σε κοβει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.