Jump to content



Σπασμένο τζαμι σε cougar mx-330g


Vamire

Recommended Posts

Καλησπέρα. 
Μου έχει σπάσει το τζάμι απο το κουτί που γράφω και στο τίτλο. 
Προσπάθησα να μιλήσω με τα κεντρικά της cougar και με γραψάνε κανονικά. Πηγα πρίν λίγες ημέρες απο το cosmodata και ρώτησα εαν μπορούν να παραγγείλουν ανταλλακτικό γυαλί και μου είπαν οτι δεν μπορούν.
Το κουτί ειναι αγρατζούνιστο και δεν θελω (ουτε εχω την πολιτέλεια) να αγοράσω καποιο αλλο. 
Σε τζαμά που τον ρώτησα και το είδε μου είπε πως δεν αξίζει να μου φτιάξει τζαμι καθως πρεπει να ειναι ψημενο... οποτε μου προτεινε να πάρω καινουργιο κουτι!
Σκεφτομαι να παω στη λυση του plexiglass. Πουλάνε καποια κομμάτια στα leroy merlin καπου στα 7€ αλλα θα χρειαστει κοψιμο και τρύπες.
Έχετε κάποια αλλη πρόταση; Μεχρι ενα 20αρικο πανω κατω.. Τωρα του εχω βαλει ενα σκληρο χαρτόνι με μαυρο αυτοκολλητο χεχε.

Link to comment
Share on other sites

βάλε ένα κομμάτι plexiglass 3mm 
5-10€ θα σου πάει

Αν είσαι κοντά σ'αυτήν την περιοχή
από εδώ παίρνω κομμάτια όταν χρειάζομαι plexiglass
https://www.google.com/maps/place/PLEXI+MARKET+Α.Ε./@38.1032854,23.7503144,15z/data=!4m5!3m4!1s0x0:0xf5f3f584af1ded2c!8m2!3d38.1032857!4d23.7503064

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, σου κόβουν ότι διαστάσεις θέλεις,
Τους παίρνει τηλ. και τους ρωτάς για τις τρύπες, πάντως είναι εύκολο μπορείς να τις και μόνος σου,
δες και τον παρακάτω οδηγό.

 

https://www.thelab.gr/forums/topic/126835-στα-σαγόνια-τηςσέγας/#comment-1887252

Παράθεση

 

απλά δεν θέλει πολύ πίεση όταν τρυπάς και τρυπάς σταδιακά από το μικρότερο τρυπάνι στο μέγεθος που θέλεις να καταλήξεις
image.thumb.png.43c6f8efd2621c636f76173393889ffc.png

 

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 2
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχουν ποιότητες, 
αν πας εκεί να τους πει ότι θέλεις καθαρό κομμάτι να μην έχει τίποτα γρατσουνιές (κάποιες φορές μπορεί να σου κόψουν από "ρετάλια").
Όσον αφορά τις γρατσουνιές αν προσέξεις δεν έχεις θέμα και είναι πιο ανθεκτικό από τα τζαμάκια που βάζουν στα κουτιά.

Όταν ανοίξεις τις τρύπες, την προστατευτική μεμβράνη (μπρος και πίσω που έχει) αφαίρεσε την με προσοχή κοντά στις τρυπές
επειδή θα τις ανοίξεις στα άκρα, και τραβάς προς μια κατεύθυνση.

Καθάρισμα: όταν έχεις τελειώσει  με τριψίματα κτλ. κι έχεις το αποτέλεσνα που θέλεις
υο πλένεις με υγρό πιάτων, με ένα πανάκι παίρνεις τα νερά (αν έχεις κομπρεσέρ αέρα ακόμα καλύτερα για)
και το αφήνεις να στεγνώσει Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ άζαξ, και χρησιμοποιώ ένα πινέλο βαφής για καθαρίζω τις σκόνες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.