Jump to content



Το μικρόφωνο δουλεύει;


Recommended Posts

******** Λαμπ. Πρόσφατα αγόρασα για τον μικρό τα Edifier G1SE ακουστικά και ενώ το μικρόφωνό τους δουλεύει στο pc (όταν τα συνδέω με τα 2 jack στην κάρτα ήχου πίσω) δεν δουλεύει σε 2 laptop που έχω. Το ένα είναι ένα lenovo yoga και το δεύτερο lenovo κι αυτό. Και τα δύο έχουν μόνο μία θύρα καρφάκι για σύνδεση ακουστικών (υποθέτω είναι combo), αλλά σε κανένα από τα δύο δεν μου εμφανίζει καν το μικρόφωνο των ακουστικών σαν επιλογή στις ρυθμίσεις του μικροφώνου.

Παίζει να είναι ελαττωματικά ή έχετε καμιά ιδέα να μου προτείνετε;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

 

Από την περιγραφή σου δεν είμαι βεβαιος πώς τα συνδέεις. Λες ότι στον σταθερό συνδέεις 2 jack στην κάρτα ήχου. Αν έχουν 2 χωριστά jack για ακουστικά και μικρόφωνο, προφανώς δεν μπορείς απλώς να βάλεις το ένα από τα δύο στον φορητό και να περιμένεις να δουλέψει και το άλλο.

 

Αν έχουν ένα συνδυαστικό, όπως φαίνεται σε μια φωτογραφία (οπότε εννοείς ότι το χωρίζεις με Y-cable για τον σταθερό; ), λογικά πρέπει απλώς στον φορητό να διαλέξεις από τις ρυθμίσεις της κάρτας ήχου ότι έχεις συνδέσει headset κι όχι headphones, ώστε να περιμένει το επιπλέον σήμα του μικροφώνου.

Link to comment
Share on other sites

 

Μάλον χρειάζεσαι αντάπτορα για καρφί με περισσότερες επαφές αλλιώς δεν ταιριάζουν

 

65447.jpg
WWW.SMART-TECH.GR

DELOCK Αντάπτορας από 2x 3 5mm 3-pin F σε 3 5mm 4-pin M λευκόςΟ adapter ακουστικών της Delock σάς επιτρέπει να συνδέσετε ακουστικά με μικρόφωνο σε μία θύρα Jack 3 5mm του...

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το headset το συνδέω στην κάρτα ήχου του pc με επέκταση από 1 jack σε 2 που είχε μέσα στο κουτί και δουλεύει. Όταν συνδέω το μονό jack (χωρίς την επέκταση) στην μία θύρα των laptop δεν μου το εμφανίζει καν σαν επιλογή.

Θα δοκιμάσω αν μπορέσω να βρω την διαφορά headphones-headset στο laptop και θα επανέρθω.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Eldal said:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το headset το συνδέω στην κάρτα ήχου του pc με επέκταση από 1 jack σε 2 που είχε μέσα στο κουτί και δουλεύει. Όταν συνδέω το μονό jack (χωρίς την επέκταση) στην μία θύρα των laptop δεν μου το εμφανίζει καν σαν επιλογή.

Θα δοκιμάσω αν μπορέσω να βρω την διαφορά headphones-headset στο laptop και θα επανέρθω.

 

Αν δεν έχεις χωριστό software της Lenovo ή της Realtek για τη διαχείριση του ήχου, δες και στο:

Control Panel > Sound > Recording

 

Αν εκεί φαίνεται το μικρόφωνό σου, πάτα Properties και βεβαιώσου ότι φαίνεται σωστά πού είναι συνδεδεμένο, ότι δεν απενεργοποιείται όταν είσαι σε μπαταρία και ότι η ένταση που έχει διαλεγμένη είναι φυσιολογική.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου βγάζει επιλογή για headset, μόνο για headphones που μάλιστα μου λέει ότι είναι συνδεδεμένο. Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει.

Οι επιλογές που μου δίνει στο μικρόφωνο είναι 1) Microphone Array (Realtek (R) Audio) και 2) Stereo Mix (Realtek (R) Audio). Στην 1η επιλογή δουλεύει το μικρόφωνο του λαπτοπ, στην δεύτερη επιλογή δεν δουλεύει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου έγραψα πάρα πάνω πρέπει να σιγουρευτείς για τον αριθμό των επαφών . Αν το λάπτοπ έχει υποδοχή για καρφί με 3, οι 4 πέφτουν αλλού και βραχυκυκλώνουν , το ίδιο και οι 2

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.