Jump to content



Kατασκευη mini cascade για vga.


unseen

Recommended Posts

  • Replies 84
  • Created
  • Last Reply

το ξαναδιαβασα ολο απο την αρχη και μονο μπλα μπλα ειδα... που κατεληξε? Οτι εκαψε τα μοτερ... και εντελει εγινε ενα cascade στα -120 που δεν ξερουμε αν ειναι σε load..

τεσπα....οπου ακους πολλα κερασια κρατα μικρο καλαθι. (ή κανε adjust το θερμομετρο σου στους -40... και ξεκινα απο εκει :p )

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια καλά τα ( - ) αλλά αυτό το 24/7 όταν το βλέπω παθαίνω μια απορία ενα πράμα!

Είτε -40 είτε -120 ενα τέτοιο σύστημα είναι πραγματικά ασύμφορο από άποψη κατανάλωσης!! ’κυρο εντελώς το 24/7.

Μη βάλουμε και την πολυπλοκότητα του και το πόσο μεγαλώνει το % να γίνει κάποια ζημια στον υπνο μας...

Το θέμα είναι να δουλευει το μηχανάκι όσο το χρησιμοποιούμε. Δεν ειναι για κατεβαστήρια αυτα τα πράγματα....ούτε για ρουτεράκια

Link to comment
Share on other sites

Γενικα τα cascade δεν ειναι 24/7 αλλα το συγκεκριμενο του unseen για 3-4 ωρες θα την κανει τη δουλεια του

unseen κλασσικα τον εχεις 'συρματωσει' τον 1ο compressorα?

Link to comment
Share on other sites

@darkcount πολλοι (οπως κι εγω) οταν λενε 24/7 εννοουνε να εχει τις προδιαγραφες για 24/7. Οχι πως το αφηνουν.... Υπαρχει βεβαια και κοσμος που δεν τους κλεινει καθολου... Βλεπε doom ανοιχτο 3-4 μηνες ή hadji επισης 1-2 μηνες...

@esdee τι εννοεις "συρματωσει" ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν λέω ότι θα αρνηθεί να παίξει. Απλά είναι πολύ ενεργοβόρο!

Και από την άλλη...εγώ ας πούμε δεν αφήνω καν pc με νερό να δουλεύει εν απουσία μου...πόσο μάλλον ένα τέτοιο μαραφέτι. But that's just me.

Link to comment
Share on other sites

darkCount, 24/7 πιστευω οτι μπορει να τρεξει ενα μονου σταδιου. Απο θεμα καταναλωσης... απλα οπως το βλεπει κανεις, ενοειτε οτι δεν ειναι οικονομικη λυση για ενα κατεβαστηρι, αλλα για ενα desktop που χρειαζετε για δουλεια τοτε αξιζει.

Προσωπικα τρεχω με υδροψυξη 24/7 (νον-στοπ) τους τελευτεους 7 μηνες χωρις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, η κατανάλωση είναι μέσα στους λόγους του μπορεί ή δεν μπορεί.

Αν εννοείς ότι οι δυνατότητες ενος phase του επιτρέπουν να δουλέψει 24/7...ναι γιατί όχι. Και γιατί όχι και ένα cascade? Και γιατι όχι και ένα 3βάθμιο? Τι θα πουν? Θα μιλήσει το cascade και θα πει "όχι δεν δουλεύω 24..." ή "θέλω βαρέα ένσημα!" ?

Δεχόμαστε λοιπόν ότι μπορεί. Το ερώτημα είναι γιατί να το κάνει? Για να είναι ένα τσιταρισμένο overclocked καταβαστήρι?

Ναι για την καθημερινή μας χρήση δεν το συζητάμε. Και αλίμονο αν δεν μπορούσαν να δουλέψουν 3-4-6-8-12-22 ώρες που θέλουμε εμείς, όση ώρα θα καιγόμαστε μπροστά απο την οθόνη.

Όσο για το τι αφήνει ο καθένας μας να δουλέυει όλη μέρα και όλη νύχτα είναι προσωπικό καπέλο του καθενός.

Δεν εξέτασα αυτο καθόλου.

Αυστηρά για κατανάλωση μίλησα....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount

Αν εννοείς ότι οι δυνατότητες ενος phase του επιτρέπουν να δουλέψει 24/7...ναι γιατί όχι. Και γιατί όχι και ένα cascade? Και γιατι όχι και ένα 3βάθμιο? Τι θα πουν? Θα μιλήσει το cascade και θα πει "όχι δεν δουλεύω 24..." ή "θέλω βαρέα ένσημα!" ?

δεν ειναι τοσο απλο να δουλευει ενα cascade (τουλαχιστον με τα αερια των cascade) 24/7.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen

εγω δυστυχως δεν εχω καταφερει να φτιαξω αθορυβο cascade..

rotory ... lol πραγματικα δεν τους καλυπτει ουτε ο θορυβος των delta!

Link to comment
Share on other sites

darkCount, λιγο αστοχη η ερωτηση σου περι χρησης τετιων μηχανηματων ψυξης, διοτι πολυ απλα οπως ειπες, για κατεβαστηρη δεν χρησιμοποιεις phase-change... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga [Σήμερα, στις 18:28]

άρα τα φρεόν πάσης φύσεως αποκλείονται για 24/7 (για μένα τουλάχιστον)

με ενα μοτερ δεν ακους τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga [Χθες, στις 18:28]

άρα τα φρεόν πάσης φύσεως αποκλείονται για 24/7 (για μένα τουλάχιστον)

Με το hipromie είμαι 24/7 και τον Prescott στους 5GHz σε full load δουλεύωντας D2OL και με Hyper Threading.....-32* σε dual full load πάνω στη CPU και με πολύ ζεστό δωμάτιο.....Πιό πριν το δούλευα 24/7 τρέχοντας dual SETI 2 x WU με το HT.....’ρα αν η όλη κατασκευή είναι σωστή δεν έχεις πρόβλημα για 24/7.....Υπ'όψιν ότι είμαι και με το R410 αέριο........Τώρα όσο για Cascade και 24/7, για να είμαι ειλικρινής δεν το πιστεύω να γίνεται, όχι για θέμα compressors κ.τ.λ. αλλά για θέματα μόνωσης περισσότερο....Πολύ δύσκολο.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5

Με το hipromie είμαι 24/7 και τον Prescott στους 5GHz σε full load δουλεύωντας D2OL και με Hyper Threading.....-32* σε dual full load πάνω στη CPU και με πολύ ζεστό δωμάτιο.....Πιό πριν το δούλευα 24/7 τρέχοντας dual SETI 2 x WU με το HT.....’ρα αν η όλη κατασκευή είναι σωστή δεν έχεις πρόβλημα για 24/7.....Υπ'όψιν ότι είμαι και με το R410 αέριο........Τώρα όσο για Cascade και 24/7, για να είμαι ειλικρινής δεν το πιστεύω να γίνεται, όχι για θέμα compressors κ.τ.λ. αλλά για θέματα μόνωσης περισσότερο....Πολύ δύσκολο.....

παιζουν αν δεν κανω λαθος και προβληματα με τη μεταφορα λαδιου στα αερια που χρησιμοποιουνται στα 'καλα' 2α σταδια.

Για μονο σταδιο δεν ειναι και τοσο μεγαλα τα προβληματα, αρκει να υπαρχει καλη ψηξη σε μοτερ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από esdee [Σήμερα, στις 02:56]

παιζουν αν δεν κανω λαθος και προβληματα με τη μεταφορα λαδιου στα αερια που χρησιμοποιουνται στα 'καλα' 2α σταδια.

Για μονο σταδιο δεν ειναι και τοσο μεγαλα τα προβληματα, αρκει να υπαρχει καλη ψηξη σε μοτερ

Σε μονό στάδιο.......λάδι να δεί το μάτι σου.!......Πολύ κυκλοφορία λαδιού...... :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.