Jump to content



Υπάρχει παρακολούθηση του υπολογιστή μου


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, εχει εδώ και αρκετο καιρο περίπου 1.5 με 2 χρονια δεν θυμάμαι ακριβως που συνέχεια μου ερχόταν στα emails ότι εγινε νεα σύνδεση από συσκευή σε ολους τους λογαριασμούς μου facebook youtube ebay instagram μου ερχόταν τέτοια emails ότι εγινε σύνδεση από νεα συσκευή, η ip που έβλεπα ήτανε η δικια μου, άλλαξα τους κωδικούς αρκετές φορες με ποιο ισχυρούς ποιο μεγάλους κωδικούς και παλι τα ιδια, παρατήρησα εχτές  ότι αυτό γινόταν με τον chrome όταν τον άλλαξα και έβαλα τον brave σταμάτησαν αυτά δεν σταμάτησαν τελείως παλι κάπου κάπου μου έστελναν αυτά τα emails, εχω κανει φορματ εχω δοκιμάσει πολλά antivirus spywere bot γενικά τα πάντα δεν βρίσκει τίποτα από ιους ο υπολογιστής είναι καθαρος, αλλά αυτό γινόταν και μετα από φορματ, εχτές για παράδειγμα ξανα έβαλα τον chrome για να δω κατι που ήθελα για μια δοκιμή 5 λεπτά και είχα μπει για λίγο  στον λογαριασμό μου στο ebay που είχα καιρο να μπω και μου τον κλείδωσαν τον λογαριασμό τελείως δηλαδή μπήκε μια φορα κανονιά και μετα τέλος  γιατί λεει υπάρχει ύποπτη δραστηριότητα, μου λένε να παρω τηλεφωνικά στο ebay και δεν γίνεται να τον κανω reset,  δεν ξερω την άλλη φορα που εγινε τον εκανα reset και έβαλα ποιο μεγάλο κωδικό αλλά παλι ερχόταν αυτα τα emails  υπάρχει κάποιος που παρακολουθεί τον υπολογιστή μου; είναι κατι άλλο και μπερδεύεται ότι κάποιος μπαίνει αλλά σε όλα; εχτές έψαξα και βρήκα το Detekt αλλα δυστυχώς δεν λειτουργεί 

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε σε πρώτη φάση να ενεργοποιήσεις 2FA. Ψάξε τι addons έχεις στους browsers. Όσα format και να κάνεις αν χρησιμοποιείς cracked apps ή addons ύποπτα που είναι sync στον chrome τότε θα έχεις την ίδια συμπεριφορά.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, το μέλος suboy έγραψε:

Δοκίμασε σε πρώτη φάση να ενεργοποιήσεις 2FA. Ψάξε τι addons έχεις στους browsers. Όσα format και να κάνεις αν χρησιμοποιείς cracked apps ή addons ύποπτα που είναι sync στον chrome τότε θα έχεις την ίδια συμπεριφορά.

Μου κανει εντυπωση γιατι για αρκετο καιρο ειχαν σταματησει να ερχονται οι ειδοπιιησεις στο email μου, καθως ξανα εβαλα τον chrome και εκανα συνδεση σε youtube και σε facebook και μετα τον εσβησα τωρα στελνει συνεχεια, και γιατι γραφει νεα συνδεση απο google chrome ενω ειμαι  με brave

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

Το FB τουλαχιστον ξερω οτι εχει μια λιστα με τις συνδεσεις σου και τις περιοχες τους .

Μηπως αλλαζεις IP,  μπαινεις απο κανα VPN ?

Οχι δεν εχω VPN η IP μου ειναι η ιδια δεν αλλαζει, ειχε σταματησει σε facebook και youtube να ερχονται αυτα τα email για νεα συνδεση, οταν εβαλα τον chrome και εκανα συνδεση σε youtube και σε facebook μετα εκανα εκκαθαριση και με το ccleaner οπως κανω καθε βραδυ και τον διεγραψα τον chrome μετα

3 λεπτά πριν, το μέλος panos 12 έγραψε:

Οχι δεν εχω VPN η IP μου ειναι η ιδια δεν αλλαζει, ειχε σταματησει σε facebook και youtube να ερχονται αυτα τα email για νεα συνδεση, οταν εβαλα τον chrome και εκανα συνδεση σε youtube και σε facebook μετα εκανα εκκαθαριση και με το ccleaner οπως κανω καθε βραδυ και τον διεγραψα τον chrome μετα αυτα διαγραφω απο ccleaner

 

1282404933_2022-07-2822_45_03-CCleaner-.webp

1537778091_2022-07-2822_45_52-CCleaner-.jpg.baac99294e11a7d20e21322f8206b8dc.jpg

1753109043_2022-07-2822_45_26-CCleaner-.webp

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, το μέλος suboy έγραψε:

1) Ενεργοποίησες 2FA?
2) Οι browsers είναι καθαροί από addons?

3) Έχεις cracked apps στο PC σου?

Εχω βάλει 2FA στο facebook, αλλά το πρόβλημα λύθηκε μαλον γιατί δεν μου ξανα έστειλαν email και πλέον δεν θα διαγραφω τα cookies αυτό έφταιγε πιστεύω και έστελνε συνέχεια με κάθε σύνδεση, θα κρατήσω και τους αλλους φυλλομετρητες ως βασικο θα εχω τον chrome, μου άνοιξαν και τον λογαριασμό στο ebay οπότε όλα καλα δεν ξερω γιατί τα κάνανε έτσι 

Link to comment
Share on other sites

Αν διαγράφεις τα cookies και γενικότερα καθαρίζεις τον browser μετά από κάθε σύνδεση ή χρησιμοποιήσεις νέο browser , είναι λογικό να λαμβάνεις mail κάθε φορά.
Το πρόβλημα θα είναι αν συνεχίσεις να λαμβάνεις mail στο ξέμπαρκο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 30/7/2022 at 9:26 ΜΜ, το μέλος panos 12 έγραψε:

και πλέον δεν θα διαγραφω τα cookies αυτό έφταιγε πιστεύω και έστελνε συνέχεια με κάθε σύνδεση,

γιατί διέγραφες τα cookies; αυτό θα έπρεπε να είχες πει από την αρχή

Link to comment
Share on other sites

On 31/7/2022 at 11:14 ΠΜ, το μέλος suboy έγραψε:

Αν διαγράφεις τα cookies και γενικότερα καθαρίζεις τον browser μετά από κάθε σύνδεση ή χρησιμοποιήσεις νέο browser , είναι λογικό να λαμβάνεις mail κάθε φορά.
Το πρόβλημα θα είναι αν συνεχίσεις να λαμβάνεις mail στο ξέμπαρκο.

Εντάξει πλέον σταμάτησαν τα email να έρχονται οπότε όλα καλά  

On 1/8/2022 at 6:02 ΜΜ, το μέλος Luka έγραψε:

γιατί διέγραφες τα cookies; αυτό θα έπρεπε να είχες πει από την αρχή

Διεγραφα τα cookies για να μην πιανουν χωρο στον δισκο για να μην γεμιζει, ενταξει ξερω οτι πιανουν ελαχιστα σχεδον τιποτα αλλα να μην μαζευει σαβουρα, θυμαμαι οταν ειχα βαλει το ιντερνετ πρωτη φορα, ειχα κολησει παρα πολλου ιους απο τα cookies μεχρι να μαθω να προσεχω που μπαινω και να εξικιωθω τι να παταω και τι οχι και μου ειχε μεινει απο τοτε αυτο μετα ανακαλυψα το ccleaner και το ετρεχα καθε βραδυ ολες τις επιλογες που εχει για τον καθε φυλλομετρητη τα παντα διεγραφε και αδειαζε και καποια gb ο δισκος 2 με 1 περιπου 

Link to comment
Share on other sites

On 30/7/2022 at 12:38 ΠΜ, το μέλος panos 12 έγραψε:

Μου κανει εντυπωση γιατι για αρκετο καιρο ειχαν σταματησει να ερχονται οι ειδοπιιησεις στο email μου, καθως ξανα εβαλα τον chrome και εκανα συνδεση σε youtube και σε facebook και μετα τον εσβησα τωρα στελνει συνεχεια, και γιατι γραφει νεα συνδεση απο google chrome ενω ειμαι  με brave

O Brave, όπως και ο Edge βασίζονται σε Chromium. Είναι συνηθισμένο να εντοπίζονται όλοι ως "Chrome".

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος minast έγραψε:

O Brave, όπως και ο Edge βασίζονται σε Chromium. Είναι συνηθισμένο να εντοπίζονται όλοι ως "Chrome".

Μαλιστα καταλαβα ενταξει αφου βγαλαμε ακρη ολα μια χαρα τα email σταματησαν, τωρα σκεφτομαι ισως μια φορα τον μηνα να κανω μια πληρη διαγραφη cookies να μην μαζευονται σαβουρες

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, το μέλος panos 12 έγραψε:

Μαλιστα καταλαβα ενταξει αφου βγαλαμε ακρη ολα μια χαρα τα email σταματησαν, τωρα σκεφτομαι ισως μια φορα τον μηνα να κανω μια πληρη διαγραφη cookies να μην μαζευονται σαβουρες

Αυτό δεν είναι πρακτικό, ειδικά για τις σελίδες που έχεις λογαριασμό, γιατί έτσι κάθε site σε "ξεχνάει" και χρειάζεται να βάζεις τα στοιχεία σου εξαρχής.
Ίσως θέλεις να σκεφτείς και τη δυνατότητα που δίνουν κάποιοι browsers με έμφαση στην ιδιωτικότητα (πχ Firefox, Brave) να μην επιτρέπουν cookies από τρίτους όταν επισκέπτεσαι μία σελίδα. Έτσι η συγκεκριμένη κρατάει τη λειτουργικότητά της, αλλά δεν σε παρακολουθούν άσχετοι, πχ για διαφημίσεις.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/8/2022 at 8:12 ΠΜ, το μέλος minast έγραψε:

Αυτό δεν είναι πρακτικό, ειδικά για τις σελίδες που έχεις λογαριασμό, γιατί έτσι κάθε site σε "ξεχνάει" και χρειάζεται να βάζεις τα στοιχεία σου εξαρχής.
Ίσως θέλεις να σκεφτείς και τη δυνατότητα που δίνουν κάποιοι browsers με έμφαση στην ιδιωτικότητα (πχ Firefox, Brave) να μην επιτρέπουν cookies από τρίτους όταν επισκέπτεσαι μία σελίδα. Έτσι η συγκεκριμένη κρατάει τη λειτουργικότητά της, αλλά δεν σε παρακολουθούν άσχετοι, πχ για διαφημίσεις.

Μάλιστα αυτή την επιλογή την έχει και ο chrome απ ότι βλέπω, και μάλλον θα κρατήσω τον Chrome τον brave που είχα ο επεξεργαστής έφτανε πάνω από το 50% ο Chrome για κάποιο λόγο έγινε ποιο ελαφρύς δεν ξέρω είχα χρόνια να τον δουλέψω βαρύ τον θυμάμαι κι αυτόν καλά άρχισε και ο υπολογιστής σιγα  σιγα να παλιώνει   

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.