Jump to content



Διάφορες αποριούλες για home-made υδρόψυξη


nickstamat

Recommended Posts

Σκέφτομαι να φτιάξω ένα σύστημα υδρόψυξης και έχω κάποιες απορίες.

1η ερώτηση:

Τι ακριβώς χρειάζομαι;

Μέχρι τώρα ξέρω: Αντλία, Ψυγείο, Blocks, Σωλήνες, Νερό ή άλλο ειδικό υγρό

Τίποτε άλλο θα χρειαστώ; (όσο πιο αναλυτικά μπορείτε)

2η ερώτηση:

Τα ψυγεία Black Ice Extreme έχουν δύο εκδόσεις: "10mm fittings" και "1/4" threads". Είχε ρωτήσει και πιο παλιά ο haris1984 (http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=14682) ποια είναι η διαφορά τους. Αν μπορείτε να μου εξηγήσετε...

3η ερώτηση:

Για CPU (Intel P4 Northwood 2.6) και VGA (NVIDIA 5900XT) φτάνει ψυγείο ενός ανεμιστήρα ή να πάω σε διπλό ή τριπλό για να αντέχει μελλοντικά και Extreme Edition με μια 6800 Ultra; (Ξεκαθαρίζω ότι δεν θέλω transit!)

4η ερώτηση:

Η αντλία EHEIM 1250 έχει 3/4 ίντσας στην αναρρόφηση, ενώ τα blocks Silverprop που έχω βρει και οι σωλήνες Tygon R3603 (Multirama) είναι όλα 1/2". Τι γίνεται; Μήπως πάω σε EHEIM 1048 με 600 l/hr και 1/2" σε όλα;

5η ερώτηση:

Νερό βρύσης ή απεσταγμένο ή απιονισμένο; Σκέτο ή με παραφλού; Ή καλύτερα το ειδικό υγρό της Coolermaster (Multirama);

Link to comment
Share on other sites

Απανταω σε αυτα που μπορω....

1) Καλο θα ηταν να εβαζες κ ενα tank για ευκολια εξαερωσης & πλήρωσης

3) Το μονο δεν πιστευω οτι θα κανει δουλεια. Παρε ενα τριπλο (Thermochil προτεινω) κ θα εχεις το κεφαλακι σου ησυχο κ για τις μελοντικες σου αναβαθμισεις...

5) Ειχα καποτε νερο βρυσης 5 μηνες με το υγρο αυτο κ δεν ειχε τπτ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aris [Σήμερα, στις 16:47]

Γιατι δεν παιρνεις τα ιδια εκτος του ψυγειου απο εδω εδω μπας και εξοικονομησεις καποια χρηματα και χτυπησεις το SilverStone 3P?

Το SilverStone 3P είναι καλύτερο και από το τριπλό Asetek Black Ice Extreme;;; ????? :wassat:

Link to comment
Share on other sites

ειναι το απλο το 360

το black ice extreme 3 ειναι 1.5 εκατοστο πιο χοντρο

διπλασια επιφανεια των πτερυγιων και περιπου 2πλασια αποδοση απο το προ συμφωνα με την ασετεκ...δεν ξερω τι ψαρια πιανει το σιλβερστορμ αλλα εγω 130 ευρω για rad δεν τα δινω...αν μπορεις να το βαλεις στο πισι σου παρε του τρανσιτ...αν οχι το διπλο το black ice extreme2 ειναι υπεραρκετο για μια πολυ καλη υδροψυξη...λιγο χειροτερο απο τρανσιτ και κανει 80 ευρω...δεν νομιζω το silverstorm 3p να προσφερει κατι παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

να σου πω για το το υγρο της coolermaster νομιζω πως δεν αξιζει τα λεφτα του, βαλε καλυτερα λιγο παραφλου αν θες. και το νερο βρυσης απεκλεισε το καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το 4) που ρωτάς....

δεν χρειάζεται να πας σε μικρότερη αντλία μόνο και μόνο για το ρακόρ εισόδου.

Όσοι παίρνουν την 1250 αλλάζουν το ρακόρ της με ένα 1/2 και είναι οκ. Μηδαμινό κόστος του ρακόρ.

’ν την πάρεις και από κάποιο online shop τότε πιθανόν να γράφουν και τον κωδικό του ρακόρ για να το παραγγειλεις.

Το υγρό της Coolermaster εμένα μου άρεσε αλλά ειναι ακριβό. Έχω 2 διαφορετικά κυκλώματα σπίτι...το 1 με καθαρό υγρό τέτοιο...και το 2ο με αραιωμένο διαλυμα απιονισμένου-Coolermaster υγρου...

Το 2ο έχει ήδη θολώσει ενώ το 1ο είναι όπως την 1η μέρα.

Μεγάλο μείον η τιμή του.

Σχετικά με το ψυγείο που λες...πάς χαλαρά για κάτι 2πλό. Με τις μελλοντικές αναβαθμίσεις που αναφέρεις πας για 3πλό. BlackIce Extreme 3πλο η Thermochill 120.3

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, darkCount! Για την τιμή δεν με νοιάζει και πολύ, θα τον "χτυπήσω" αλύπητα τον πατέρα μου!!! :devil:

Το τριπλό δεν χωράει στο κουτί μου. Μπορώ να πάρω ένα διπλό και ένα μονό και να τα συνδέσω στην παρακάτω σειρά;

[Αντλία] - [Ψυγείο μονό] - [CPU] - [VGA] - [Ψυγείο διπλό]

Είναι καλή η σειρά αυτή;

Θα χρειαστώ τανκ; Αν ναι, να φτιάξω κάτι δικό μου ή έτοιμο και πού να το παρεμβάλω στη συνδεσμολογία;

Link to comment
Share on other sites

παρε το διπλο για αρχη...για τωρα σιγουρα θα σε καλυψει...αν δεις οτι μετα την αναβαθμιση σου δεν σου κανει τοτε παρε και αλλο ενα μονο...αν και δεν ξερω κατα ποσο θα αποδοσει δευτερο ψυγειο στο κυκλωμα...το τανκ θα βοηθησει πολυ στην εξαερωση/πληρωση του κυκλωματος οπως ειπε και ο γιαννης...καλο θα ηταν να το βαλεις πριν την αντλια...

αν φτιαξεις κατι δικο σου θα σου κοστισει λιγοτερο απο 5 ευρω...μπορει και λιγοτερο απο 2 ευρω...ουσιαστικα πρεπει να βρεις ενα πλαστικο ταπερ του μεγεθους που χρειαζεσαι,να του ανοιξεις 2 τρυπες και να του βαλεις τα ρακορ...ευκολο ειναι...τ\α μονα τανκ που κατα τη γνωμη μου αξιζουν ειναι αυτα που μπαινουν σε drive bays...

απο εκει και περα αποφασιζεις και παιρνεις...τι κουτι εχεις?μηπως με καποια πατεντα καταφερεις να βαλεις το 3πλο ωστε να μην παιδευεσαι μετα?

Link to comment
Share on other sites

Ένα τανκ δηλαδή τι μέγεθος πρέπει να έχει;

Αν πάρω ένα μπουκάλι 1,5 lt και το κόψω στη μέση κατά μήκος, θα είναι καλό το μέγεθος; (εννοείται ότι δε θα βάλω μπουκάλι για λόγους αισθητικής!)

Το τανκ πρέπει να έχει καπάκι για να σφραγίζει από πάνω;

Οπότε καταλήγουμε στη σειρά: [Τανκ] - [Αντλία] - [GPU] - [VGA] - [Ψυγείο διπλό]

Όσο για το κουτί, προς το παρόν έχω ένα Heroichi 6A19 (Midi tower), αλλά σκέφτομαι να αγοράσω ένα Thermaltake Shark (Full tower).

Σε αυτό που έχω τώρα, το τριπλό δεν χωράει με καμία δύναμη (αφού το κουτί ολόκληρο έχει μήκος 47 cm και το rad 39,7, 40 πες!)

Στο ύψος με περιορίζει η μικρή τουρμπίνα-ανεμιστήρας του Giant IIΙ, που έχω στην κάρτα γραφικών. Βέβαια αυτό θα αντικατασταθεί από ένα Silverprop Cyclone Fusion HL GPU Block και δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Στο Shark θα έχω πολύ περισσότερο χώρο, αφού έχει 54 cm συνολικό μήκος και ο σκληρός δεν θα εμποδίζει γιατί μπαίνει κάθετα.

Θα δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μέχρι στιγμής, έχουμε:

1η ερώτηση: Προστίθεται και το τανκ.

2η ερώτηση: Δεν απαντήθηκε!

3η ερώτηση: Απαντήθηκε!

4η ερώτηση: Απαντήθηκε!

5η ερώτηση: Απαντήθηκε!

Link to comment
Share on other sites

τα ψυγεια με 1/4" θρεντς εχουν απλα τις τρυπες με το σπειρωμα για να μπει οτι ρακορ θες εσυ...τα αλλα εχουν ηδη ρακορ 10mm εξωτερικης διαμετρου τα οποια ειναι πολυ μικρα...

παρε αυτο που ειναι χωρις ρακορ και οταν αποφασισεις τι μπλοκ και τι λαστιχα θα βαλεις παιρνεις τα καταλληλα ρακορ για το ψυγειο...τωρα απαντηθηκαν ολες σου οι ερωτησεις!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες!

Μισή ίντσα θα βάλω σε όλα. Παρεπιπτόντως, πώς σου φαίνονται οι επιλογές μου;

Αντλία: EHEIM 1250 (1200 l/hr)

Radiator: Asetek Black Ice Extreme II Dual 1/4" threads (6270 BTU/hr)

CPU Block: Silverprop Cyclone Evolution SXT (TEC ready) [για να είμαι και έτοιμος για TEC!]

VGA Block: Silverprop Cyclone Fusion HL

2x Coolermaster Thermal Conductivity Fluid

2,5 μέτρα Tygon R3603 (1/2")

... α και να μην ξεχάσω το τανκ!

ΌΛΑ (εκτός του τανκ) από Multirama.

Δεν είμαι σίγουρος για το πόσα μέτρα σωλήνα χρειάζομαι και πόσα μπουκάλια από αυτό το υγρό της Coolermaster (έβαλα 2 για να έχουμε!)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.