Jump to content



Μπέρδεμα με Xiaomi TV stick


Spirosssss

Recommended Posts

 Καλησπέρα! Έχω ένα περίεργο πρόβλημα: Πήρα το εν λόγω μαραφέτι για τους γονείς και όταν το σετάριζα επέλεξα το χειριστήριο να δουλεύει και για την τηλεόραση. Και τώρα ξεκινάει το μπέρδεμα. Με το κοντρολακι ανοίγει η τηλεόραση αλλά όχι το stick.  Και αν ανοίξω τη τηλεόραση με το δικό της μετά με του xiaomi κλείνει 😂 Η συσκευή έχει μουλαρώσει και δεν ξέρω πως να την resetάρω. Είναι συνδεδεμένη με το έξτρα ρεύμα της πάντως. Καμιά ιδέα; 

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις reset το TV stick, η διαδικασία είναι αυτή:

Πάντως μέσα στις ρυθμίσεις του stick πρέπει να έχει διάφορες επιλογές για το CEC, με τις οποίες μπορείς να παίξεις, ή να το απενεργοποιήσεις εντελώς χωρίς να χρειάζεται να καταφύγεις σε reset.

Λογικά Settings → Device Preferences → HDMI CEC

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος minast έγραψε:

Για να κάνεις reset το TV stick, η διαδικασία είναι αυτή:

Πάντως μέσα στις ρυθμίσεις του stick πρέπει να έχει διάφορες επιλογές για το CEC, με τις οποίες μπορείς να παίξεις, ή να το απενεργοποιήσεις εντελώς χωρίς να χρειάζεται να καταφύγεις σε reset.

Λογικά Settings → Device Preferences → HDMI CEC

Ευχαριστώ για τον οδηγό. Θα το κοιτάξω γιατί δεν μπορώ να ανοιξω το στικ και να μπω στο μενού του. Δείχνει να ανοιγοκλείνει μόνο η τβ και όχι αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όπως έκανα να βγάλω το ρεύμα για να ξεκινήσω τη διαδικασία του Reset, αποφάσισα να το ξανά συνδέσω  και ξεκόλλησε. Ελπίζω να ήταν one off και να μη χρειαστεί να παλέψουν άλλο οι γονείς με δαύτο όσο δεν είμαι εγώ μαζί τους. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.