Jump to content



Αναβάθμιση (πολύ χαμηλού προϋπολογισμού) ή αγορά μεταχειρισμένων κομματιών (μέχρι νεοτέρας);


Recommended Posts

Έπεσε κάποτε στην κατοχή μου μια σύνθεση με βασικό κορμό:

Mb : gigabyte ga-ex58ud4 

CPU : i7 920 

RAM : 6X2gb =12 GB 

Εδώ και πολύ καιρό (πολύ λέμε χρόνια) σε κάθε εκκίνηση έκανε 4-5 φορές επανεκκίνηση, κατά τον έλεγχο της RAM όπως έγραφε στην οθόνη του bios, μέχρι να μπει στο λειτουργικό. Μετά ήταν μια χαρά. 

Για κακή μου τύχη αποφάσισα να προσπαθήσω να το διορθώσω, μπήκα στο bios και επέλεξα αρχικές ρυθμίσεις, ούτε μπουτ ούτε μπιπ νεκρό. Έβγαλα μπαταρία καλώδιο ρεύματος και μετά από πολλές δοκιμές κατάφερε να εκκινήσει. 

Όλα φαινόταν σωστά, όταν άνοιγα κάτι να τρέξει κολλούσε το σύμπαν. Είχα αποφασίσει από καιρό να κάνω μια καθαρή εγκατάσταση, γιατί ήταν από κλωνοποίηση του άλλου μου pc. 

Ξεκινάω το φορματ, όλα καλά (την δεύτερη φορά, γιατί την πρώτη κόλλησε κατά την εγκατάσταση των Windows) έγινε η εγκατάσταση προχώρησε και στης αναβαθμίσεις, ήρθε η ώρα να περάσω μερικά προγράμματα ξεκινώντας από antivirus, κατά την εγκατάσταση ξεθαρεψα και άνοιξα δεύτερη εργασία, τέλος κόλλησε, οπότε ο λόγος που κολλάει είναι υλικό και όχι λογισμικό. Κατέφυγα σε βίαιο τερματισμό κρατώντας πατημένο το κουμπί έναρξης και από τότε δεν μπορώ να ξυπνήσω το pc. 

Πατώ το πλήκτρο έναρξης, αρχίζει να γυρνά το ανεμιστήρακι του επεξεργαστή, ανάβουν όλα τα λαμπάκια αλλά ούτε μπιπ ούτε μιπ. Δεν προχωρά. Έβγαλα τις μνήμες (βρήκα φθορά σε 2 φωτογραφικό υλικό στο τέλος) έβγαλα τον επεξεργαστή και φρεσκάρισα την πάστα.

Τίποτα κλινικά νεκρός. Ούτε bios δεν μπαίνει! 

Μπιπ δεν έκανε ούτε με κενές θέσεις μνημών. 

Παίζοντας με την εναλλαγή των μνημών μία - μία και ζεύγη, ακούστηκε το πολυπόθητο μπιπ συνεχές και παρατεταμένο όπως αρμόζει σε προβλήματα μνήμης. 

Κουράστηκα έτσι και αλλιώς μαζί του. 

Στο δια ταύτα:

Τι να κάνω τώρα; 

Αναβάθμιση όσο πιο οικονομικά μπορώ (mb/cpu/ram κάτω από 200) ή αγορά μεταχειρισμένων mb/cpu μέχρι να καταφέρω να αναβαθμίσω μετά από ένα χρόνο πάνω κάτω; 

Το μέχρι προ ημερών σύστημα με κάλυπτε ως τώρα. 

Αναβάθμιση κοίταξα AMD 5600g με την ανάλογη Mb και μνήμες 16gb 40-45€, μεταχειρισμένο βλέπω i7 950 με μητρική ASUS SABERTOOTH X58 στα 50€.

Το 50€ ξέρω ότι θα πάει στο βρόντο μετά. Τα 200€ θα με στριμώξουν πολύ αυτή την περίοδο (και την επόμενη μη πω). 

Υπάρχει εναλλακτική που δεν έχω σκεφτεί; 

Υπάρχει καμιά άλλη ιδέα; 

Ευχαριστώ εκ των IMG_20230226_132414.thumb.jpg.d32d8c56ff2dde8867e60ee413a03008.jpgσε 2 διαφορετικές μνήμες έχει "ξυθεί" από μία επαφή, σε διαφορετική θέση. 

Έγινε επεξεργασία από andreasomageiras
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον δεν ξερεις αν οι μνημες ειναι κομπλε καλυτερα ασε το σετακι x58. Μεταχειρισμενη μητρικη 10ετιας+, μπορει να σου χαλασει και σε 1 μηνα(οχι οτι δεν γινεται και σε καινουρια..).

Εγω θα κοιτουσα για τη φτηνοτερη μητρικη am4 που να εχει εξοδο για οθονη που να σου κανει. Και κανα μεταχειρισμενο 2200g,3200g. Aegis μνημη 16gb 3000-3200.

Αν εχεις καρτα που ξερεις σιγουρα οτι δουλευει, μπορεις να βαλεις και κανα πρωτης γενιας ryzen που βρισκεις αρκετες φορες σχεδον τζαμπα στα μεταχειρισμενα.

Έγινε επεξεργασία από god
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος god έγραψε:

Εφοσον δεν ξερεις αν οι μνημες ειναι κομπλε καλυτερα ασε το σετακι x58. Μεταχειρισμενη μητρικη 10ετιας+, μπορει να σου χαλασει και σε 1 μηνα(οχι οτι δεν γινεται και σε καινουρια..).

Εγω θα κοιτουσα για τη φτηνοτερη μητρικη am4 που να εχει εξοδο για οθονη που να σου κανει. Και κανα μεταχειρισμενο 2200g,3200g. Aegis μνημη 16gb 3000-3200.

Αν εχεις καρτα που ξερεις σιγουρα οτι δουλευει, μπορεις να βαλεις και κανα πρωτης γενιας ryzen που βρισκεις αρκετες φορες σχεδον τζαμπα στα μεταχειρισμενα.

Σεβαστή η γνώμη σου, γιαυτό έγραψα και εδώ άλλωστε, μνήμες εκτός από τις 2 εμφανώς φθαρμένες υπάρχουν άλλες 5 των 2 GB η κάθε μία, εάν παίζει ρόλο στην εξίσωση! 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.