Jump to content



Win10. Πρόβλημα με τα εικονίδια των video's


Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum.
Μετά την τελευταία ενημέρωση που έκαναν τα windows, ξαφνικά τα αρχεία των videos μέσα στους φακέλους μου αλλάξαν όψη και φαίνονται όπως παρακάτω (φωτό1).
Άλλαξαν μόνο τα videos που είναι σε μορφή mp4. Τα avi, mkv ,gif φαίνονται κανονικά. (φωτό2). Πως μπορώ να τα αλλάξω για να φαίνονται πάλι σαν εικονίτσες; (φωτό2).
Έχω τα Windows 10 Pro 22H2 (19045.2788).
Ευχαριστώ..

 

 

 

 

φωτο1

φωτο1.jpg

 

φωτο2

φωτο2.jpg

Έγινε επεξεργασία από Stallone
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

Λογικα αλλαξε το default προγραμμα που τα αναπαραγει , 

Δεξι κλικ σε ενα βιντεο , properties και βαλε το προγραμμα που ειχες και πριν στο Opens With :

Δυστυχώς τίποτα..

Και πριν και τώρα τα videos ήταν ρυθμισμένα να ανοίγουν με την εφαρμογή των windows (ταινίες και τηλεόραση).

Το γυρνάω σε "αναπαραγωγή πολυμέσων" ή σε "windows media player" και φαίνονται όπως παρακάτω (φωτο 3,4) Εγώ πάντως προτιμώ να ανοίγουν με το "ταινίες και τηλεόραση.

Επίσης πήγα στο "επιλογή προεπιλεγμένων εφαρμογών κατά τύπο αρχείου" και έβαλα τα mp4 αρχεία να ανοίγουν με το "ταινίες και τηλεόραση".. Και πάλι τζίφος..

Μια λύση είναι να κάνω convert όλα τα videos (300στον αριθμό) από mp4 σε avi ή mkv..  Και τελευταία λύση είναι το format..

φωτο3

φωτο3.jpg

 

φωτο4

φωτο4.jpg

Έγινε επεξεργασία από Stallone
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

Δε κατάλαβα, σε ενοχλεί που έχουν αυτό το εικονίδιο, ή θες να φαίνεται προεπισκόπηση του video;

Ακριβώς.. Θέλω προεπισκόπηση μπράβο.. Να τα δείχνει όπως η φωτο2 (στο 1ο post).

Ήταν μια χαρά μέχρι που ήρθε η τελευταία ενημέρωση των Windows( (19045.2788). Κάτι πρέπει να άλλαξε αλλά δεν ξέρω τι. Τα έχω ψάξει όλα..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τίποτα. Το "εμφάνιση εικονιδίου αρχείου σε μικρογραφίες" ήταν ήδη τικαρισμένο..

Έκανα "επαναφορά προεπιλογών", "εφαρμογή σε φακέλους", "επαναφορά φακέλων".. Ακόμη και επανεκκίνιση.. Τίποτα..

Δεν θα με ενδιέφερε αλλά δουλεύω video editing (adobe premiere) και είναι πολυ δύσκολο κι εκνευριστικό..

Πάντως ευχαριστώ για το ενδιαφέρον @astrolabos..

φωτ1.jpg

φωτ2.jpg

φωτ3.jpg

Έγινε επεξεργασία από Stallone
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

Για κοίτα και το "Να εμφανίζονται πάντα εικονίδια και ποτέ μικρογραφίες" μήπως το έχεις τσεκαρισμένο

Ξετσεκαρισμένο είναι. Όταν το τσεκάρω δεν δείχνει όυτε τα αρχεία που είναι σε avi ή mkv.. (Το πρόβλημα είναι μόνο στα mp4)..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη θέση σου θα δοκίμαζα να επιδιορθώσω τα windows κάνοντας έλεγχο αρχείων συστήματος με την εντολή sfc /scannow.

 

331959080_.png.07854e52418b10aa8e8ed4eca1ccb02a.png    Screenshot2023-03-30004531.jpg.931135975e13f2507feb7731a4a1b2dd.jpg

 

 

 

 

 

Και τελευταία λύση πριν το φορμάτ, η επαναφορά συστήματος.

 

giphy.gif

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.