Jump to content



Fritz box 6850 lte, δεν αφήνει τις συσκευές να βγουν στο διαδίκτυο ενώ επιτρέπει κάποιες εφαρμογές


Recommended Posts

Στο 4g ρουτερ του θέματος (fritzbox 6850 lte) έχω τοποθετημένη μια κάρτα sim vodafone cu, το παράδοξο (για εμένα) που αντιμετωπίζω είναι το εξής:

Στις πληροφορίες του ρουτερ φαίνεται ότι είναι συνδεδεμένο στο διαδίκτυο, όταν προσπαθώ να συνδεθώ, με οποιαδήποτε συσκευή και με την χρήση browser, μου εμφανίζει ότι δεν υπάρχει σύνδεση στο διαδίκτυο. 

Πατώντας πάνω σε αποθηκευμένους σελιδοδείκτες, άνοιξα μια σελιδα του facebook η οποία συνδέθηκε κανονικά, δοκίμασα και συμβαίνει το ίδιο και με το youtube αυτά στο pc, στα κινητά επίσης οι εφαρμογές youtube και facebook λειτουργούν κανονικά, οι αναζητήσεις με τους browser's όχι. 

Σε ανάλογη δοκιμή που είχα κάνει, όταν παρέλαβα το δώρο, με κάρτα cosmote είχε λειτουργήσει απευθείας, τώρα ούτε με την Cosmote λειτουργεί. 

Έχω σπάσει το κεφάλι μου, όποιος θα μπορούσε να μου εξηγήσει τι ρύθμιση πρέπει να αλλάξω, θα με σώσει από το να σκάω... 

Ότι πληροφορίες χρειάζεται θα τις ανεβάσω. 

Ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολλές επαναφορές ρυθμίσεων, έγινε και λειτούργησε. 

Το μόνο διαφορετικό αντί για vodafone στην ρύθμιση της σύνδεσης έβαλα VF Internet και apn internet.vodafone.gr

Ας το αφήσω να ηρεμήσει τώρα... 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 6/17/2023 at 11:42 PM, andreasomageiras said:

Μετά από πολλές επαναφορές ρυθμίσεων, έγινε και λειτούργησε. 

Το μόνο διαφορετικό αντί για vodafone στην ρύθμιση της σύνδεσης έβαλα VF Internet και apn internet.vodafone.gr

Ας το αφήσω να ηρεμήσει τώρα... 

μηπως ειχε αλλα apn πιο πριν και οχι αυτο που επρεπε?

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος poulinos έγραψε:

μηπως ειχε αλλα apn πιο πριν και οχι αυτο που επρεπε?

Δεν ξέρω τι και γιατί, πλέον έχει πόσες μέρες που λειτουργεί. 

Μία χαρά πλέον! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 25/6/2023 at 9:37 ΠΜ, το μέλος poulinos έγραψε:

και μενα οπως εγραψα ολα επαιξαν κατευθειαν με καρτα wind τοτε

Όταν το είχα δοκιμάσει, κάπου εκεί κοντά στην παραλαβή, με cosmote/frog έπαιξε μόνο του. 

Τώρα με την VODAFONE/cu είχε στραβώσει. 

Απο όταν πήρε μπρος, μια χαρά. 

Κάτι άλλο που παρατήρησα, στην δουλειά έχω γενικά θέμα με το σήμα, όταν το τηλέφωνο είχε Speedtest download 8 περίπου το fritzbox έδειξε λίγο πάνω από τα 20, στέκει αυτή η διαφορά υπέρ του fritzbox ή ήταν τυχαία; 

Link to comment
Share on other sites

Ποσοστιαία φαίνεται μεγάλη η διαφορά, αλλά κατ' απόλυτη τιμή δεν είναι.

Μπορεί να είναι πραγματική και να οφείλεται στις συχνότητες που υποστηρίζει η κάθε συσκευή ή και στην ευαισθησία των κεραιών τους, αλλά μπορεί να ήταν και τυχαία, βάσει των συνθηκών της κάθε μέτρησης.

Εάν ξέρουμε τα χαρακτηριστικά του κινητού μπορεί να βγει πιο ασφαλές συμπέρασμα, αλλά για τέτοιες ταχύτητες δεν έχει μεγάλη σημασία. Δεν συζητάμε πχ ότι το κινητό βρίσκει ταβάνι στα 150Mbps όταν ο ρούτερ πιάνει 500Mbps ;).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 6/29/2023 at 3:31 PM, andreasomageiras said:

Όταν το είχα δοκιμάσει, κάπου εκεί κοντά στην παραλαβή, με cosmote/frog έπαιξε μόνο του. 

Τώρα με την VODAFONE/cu είχε στραβώσει. 

Απο όταν πήρε μπρος, μια χαρά. 

Κάτι άλλο που παρατήρησα, στην δουλειά έχω γενικά θέμα με το σήμα, όταν το τηλέφωνο είχε Speedtest download 8 περίπου το fritzbox έδειξε λίγο πάνω από τα 20, στέκει αυτή η διαφορά υπέρ του fritzbox ή ήταν τυχαία; 

οπως αναφερθηκε η καλυτερη ταχυτητα μπορει να οφειλεται σε πολλα πραγματα.σε λιγο καλυτερη ληψη λογω hardware και κεραιων.σε διαφορετικα bands που κλειδωσε, τι cat ειναι το Modem του κινητου και του router κτλ κτλ. μεχρι και αν ειναι ωρα αιχμης και πιταρει η κυψελη.

Link to comment
Share on other sites

On 29/6/2023 at 9:28 ΜΜ, το μέλος minast έγραψε:

Ποσοστιαία φαίνεται μεγάλη η διαφορά, αλλά κατ' απόλυτη τιμή δεν είναι.

Μπορεί να είναι πραγματική και να οφείλεται στις συχνότητες που υποστηρίζει η κάθε συσκευή ή και στην ευαισθησία των κεραιών τους, αλλά μπορεί να ήταν και τυχαία, βάσει των συνθηκών της κάθε μέτρησης.

Εάν ξέρουμε τα χαρακτηριστικά του κινητού μπορεί να βγει πιο ασφαλές συμπέρασμα, αλλά για τέτοιες ταχύτητες δεν έχει μεγάλη σημασία. Δεν συζητάμε πχ ότι το κινητό βρίσκει ταβάνι στα 150Mbps όταν ο ρούτερ πιάνει 500Mbps ;).

 

4 ώρες πριν, το μέλος poulinos έγραψε:

οπως αναφερθηκε η καλυτερη ταχυτητα μπορει να οφειλεται σε πολλα πραγματα.σε λιγο καλυτερη ληψη λογω hardware και κεραιων.σε διαφορετικα bands που κλειδωσε, τι cat ειναι το Modem του κινητου και του router κτλ κτλ. μεχρι και αν ειναι ωρα αιχμης και πιταρει η κυψελη.

Κατανοώ ότι σε νούμερα δεν είναι καμιά σοβαρή διαφορά και ίσως να ήταν και τυχαία, στο σπίτι παίζουν στα ίδια νούμερα πάνω κάτω. 

Το τηλέφωνο είναι ένα realme gt master edition, ξέχασα να το αναφέρω. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, andreasomageiras said:

 

Κατανοώ ότι σε νούμερα δεν είναι καμιά σοβαρή διαφορά και ίσως να ήταν και τυχαία, στο σπίτι παίζουν στα ίδια νούμερα πάνω κάτω. 

Το τηλέφωνο είναι ένα realme gt master edition, ξέχασα να το αναφέρω. 

πρεπει να κανεις καμποσα τεστακια  για να δεις που οφειλεται η διαφορα.αν ειναι τυχαιο αν ειναι λογω κεραιων ή αν ειναι λογω ωρας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλήν ημέραν άρχοντες αν είναι ορισμός σας 

Θα να μάθω πιος είναι ο λογισμός σας 

Κεραία αν πρέπει εξωτερική να πάρει ο εξοπλισμός μας 

Και αν αξίζει δηλαδή το κόπο και το βίος μας; 

Χρόνια πολλά και του χρόνου! 

.. 

... 

Αν και τα ρωτώ "ζαβά", ελπίζω να είναι κατανοητά 😜

Επαρχία με ταχύτητες εντός σπιτιού 

D 14-18

U 10-14

Η δουλειά γίνεται όπως και με την σταθερή (καλήτερα βασικά) απλά μου γεννήθηκε η απορία, στο αν αξίζει η δοκιμή και μόνο γιατί, πόσο να πιάσει το καημένο και αυτό αν η κεραία δεν έχει να δώσει άλλο; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, andreasomageiras said:

Καλήν ημέραν άρχοντες αν είναι ορισμός σας 

Θα να μάθω πιος είναι ο λογισμός σας 

Κεραία αν πρέπει εξωτερική να πάρει ο εξοπλισμός μας 

Και αν αξίζει δηλαδή το κόπο και το βίος μας; 

Χρόνια πολλά και του χρόνου! 

.. 

... 

Αν και τα ρωτώ "ζαβά", ελπίζω να είναι κατανοητά 😜

Επαρχία με ταχύτητες εντός σπιτιού 

D 14-18

U 10-14

Η δουλειά γίνεται όπως και με την σταθερή (καλήτερα βασικά) απλά μου γεννήθηκε η απορία, στο αν αξίζει η δοκιμή και μόνο γιατί, πόσο να πιάσει το καημένο και αυτό αν η κεραία δεν έχει να δώσει άλλο; 

πρεπει να δεις αν ειναι θεμα χαμηλου σηματος ή κυψελης που απλα ειναι πιτα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν ειναι χαμηλοσημα τοτε εξω απο το σπιτι θα παιζεις καλυτερα αρα ξερεις οτι κατι πρεπει να κανεις.αν εξω απο το σπιτι εισαι τα ιδια τοτε ειναι πιτα κυψελη.αυτο το βλεπεις αν δοκιμασεις επισης 3-4-5 η ωρα το πρωι που ολοι κοιμουνται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.