Jump to content



image recover partition με partition


Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Ειχα ένα δίσκο Seagare 320GB με περίπου 60GB used. Με το Acronis True Image πήρα ένα image του δίσκου.

Τώρα θέλω να κάνω recover σε ένα δίσκο 120GB, αλλά έχω το εξής πρόβλημα:

 

Εάν δοκιμάσω recover σε disk mode, δε γίνεται, λόγω διαφορετικών μεγεθών των δίσκων (320GB vs 120GB).

 

Εάν για το recover γυρίσω με το Acronis σε partition mode, έχει εκεί κάποιες επιλογές να φτιάξεις/"παίξεις" με μεγέθη των partitions στον destination δίσκο, αλλά δεν γνωρίζω. Εφόσον το image file είναι 60GB, και ο destination δίσκος 120GB, μπορώ με κάποιο τρόπο να φτιάξω τα partitions στον destination, ώστε να γίνει το recover;

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχει σημασία να μας πεις και την έκδοση του Acronis, αλλά το παρακάτω ισχύει για τις περισσότερες:

Όταν επιλέξεις Restore -> Whole disks and partitions

στο προτελευταίο βήμα σου επιτρέπει να αλλάξεις τα μεγέθη των partitions.

Δες και αυτό σαν μπούσουλα:

KB.ACRONIS.COM

It is possible to restore a disk image to a larger or smaller hard drive with automatic or manual resizeThis article applies to:Acronis True...

 

Link to comment
Share on other sites

Για το Acronis True Image 13.0 πρόκειται σε Windows 8.1 (σε W8.1 τρέχει το Acronis και Windows 10 δίσκος είναι το image), αλλά, όπως είπες και συ, περίπου ίδια διαδικασία είναι.

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν τα καταφέρνω, και το "κακό" είναι πως χρειάζεται να κάνω το restore.

Να κάνω μία διόρθωση στην εισαγωγή τού θέματος.

Το image file το έκανα όχι από Seagate 320GB, αλλά από SSD Patriot 1TB. Αλλά, το καλό είναι πως σε αυτόν τον Patriot, δεν γινόταν μεγάλη χρήση τής χωρητικότητας. Γι' αυτό καί το image file που δημιουργήθηκε με το Acronis είναι μόνο 45,3GB. Που χωράει στον 120GB που θέλω να κάνω το recovery.

 

Αλλά, δυστυχώς, παίζω με τα μεγέθη των partitions στο Acronis, αλλά δεν τα καταφέρνω.

Δεν ξέρω μήπως παίζει ρόλο ότι το image έγινε από SSD δίσκο, και θέλω να κάνω το recovery σε μηχανικό δίσκο.

Ανεβάζω και φωτογραφίες Windows Disk Management που έχω από τον 1TB SSD:

 

 

 

 

 

 

Δέν ξέρω μήπως το MBR, System Reserved Partition των Windows 10 ή κάτι άλλο δημιουργεί κάποιο "πρόβλημα/μπλοκάρισμα" στην όλη διαδικασία:

 

w1.thumb.jpg.dcaac696916674ba1eb1dc2d3c2c9c80.jpg

 

 

w2.thumb.jpg.ca6caf3937b15850df3fe74aa2c9d682.jpg

 

 

Θα ήταν πολύτιμη η βοήθειά σας, διότι χρειάζομαι να κάνω το recovery αυτού τού image στον μικρό μηχανικό Seagate 120GB.

 

Εάν κάτι χρειάζεστε για τα χαρακτηριστικά τού Seagate:

HDD laptop drive 2,5" , 120GB
Seagate Momentus 5400.3
ST9120822AS
PN: 9S1133_190

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.