Jump to content



μητρικη asus tuf gaming a520m-plus ii


Recommended Posts

καλημερα σε ολους

 

κοιταζω να φτιαξω ενα πολυ φτηνο συτσημα για ενα φιλο με βαση την μητρικη asus tuf gaming a520m-plus ii 

 

αλλα δεν ειμα συγουροs εαν ο επεξεργαστης amd ryzen 5 4500 εινα πληρως συμβατος μετην εν λογω μητρικη

 

το ξερω οτι η cache του επεξεργαστη ειναι πολυ μικρη για επεξεργασια βιντεο  4k...

 

για μνημη παμε 32 gb ddr4

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν το ψάχνεις για πολύ φθηνό σύστημα (το γράφεις και με έντονα γράμματα) γιατί δεν επέλεξες μια μητρική με B450. Δεν νομίζω πως χάνεις κάτι σε σχέση με το A520.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους,
 

ευχαριστω φιλε topclr

 

ισως να χανω τις τεσσερεις θεσεις μνημης...
 

το θεμα ομως ειναι αλλο τωρα...

 

ο επεξεργαστης που διαλεξα δεν εχει ενσωματομενα γραφικα αλλα στην περιγραφη ο skroutz 

λεει οτι εχει...

 

https://www.skroutz.gr/s/35729536/AMD-Ryzen-5-4500-3-6GHz-Επεξεργαστής-6-Πυρήνων-για-Socket-AM4-σε-Κουτί-με-Ψύκτρα.html

 

απο τι ξερω μονο οι ryzen που εχουνε το ''g'' εχουνε τα ενσωματωμενα γραφικα 

 

οποτε ειμαι ξανα στην αρχη για ψαξιμο... μητρικης και επεξεργαστη...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να μείνεις στην ίδια σειρά της AMD, κοιτάς τους 4300G (4/8), 4600G (6/12), 4700G (8/16). Ο δεύτερος είναι λίγο ακριβότερος από τον 4500 που κοίταγες (αλλά όχι δραματικά) και έχει τον ίδιο αριθμό πυρήνων.

 

Κατά τ' άλλα, όπως ειπώθηκε, μπορείς να δεις και την B450 της ίδιας σειράς της Asus με αυτήν που κοιτάς:

https://www.skroutz.gr/s/25440362/Asus-TUF-Gaming-B450M-Plus-II-Motherboard-Micro-ATX-με-AMD-AM4-Socket.html

 

Επίσης και άλλες B450 με 4 θέσεις μνήμης. Ακόμη κι έτσι, θα σου πρότεινα 2x16 GB, όχι 4x8.

Έγινε επεξεργασία από acct
a word
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος nikonick έγραψε:

καλημερα σε ολους,
 

ευχαριστω φιλε topclr

 

ισως να χανω τις τεσσερεις θεσεις μνημης...
 

το θεμα ομως ειναι αλλο τωρα...

 

ο επεξεργαστης που διαλεξα δεν εχει ενσωματομενα γραφικα αλλα στην περιγραφη ο skroutz 

λεει οτι εχει...

 

https://www.skroutz.gr/s/35729536/AMD-Ryzen-5-4500-3-6GHz-Επεξεργαστής-6-Πυρήνων-για-Socket-AM4-σε-Κουτί-με-Ψύκτρα.html

 

απο τι ξερω μονο οι ryzen που εχουνε το ''g'' εχουνε τα ενσωματωμενα γραφικα 

 

οποτε ειμαι ξανα στην αρχη για ψαξιμο... μητρικης και επεξεργαστη...

 

 

Ακριβώς αυτά που σου έγραψε ο acct.

α) Εννοείται πως υπάρχουν μητρικές Β450 με 4 θέσεις για μνήμες.

β) Για τα 32GB να πας σε μνήμες με 2x16GB με τουλάχιστον 3000-3200Mhz CL16

γ) Μόνο οι επεξεργαστές με "G" έχουν γραφικά, άσχετα το τι γράφει το skroutz.

Δεν ξέρω αν θα τα πάρεις από Κύπρο (δεν γνωρίζω τιμές εκεί). Όμως πάρε τουλάχιστον τον 4600G, λόγω της χρήσης που θέλεις (επεξεργασία βίντεο), για τους παραπάνω πυρήνες από τον 4300G.

 

 

1 ώρα πριν, το μέλος god έγραψε:

Επειδη θα χρησιμοποιει την igpu, το displayport της 520 ισως φανει χρησιμο.

 

Δεν ανέφερε οθόνη που έχει για να ψάχνει έξοδο displayport. Ακόμα όμως και αν χρειαστεί μπορεί να πάρει από HDMI με αντάπτορα. Δεν είναι αναγκαίο να τον δεσμεύει το dispayport στην επιλογή της μητρικής.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλημεριζω ολους,

 

ευχαριστω φιλοι μου για ολες τις απαντησειs

 

ο λογοs που επελξα την πλατφορμα της amd ειναι λογω κοστους αφου οι επεξεργατες τηs intel (i5) ειναι πολυ ακριβοι...

 

καποιες μητρικες δεν υπαρχουνε στο σκρουτζ η δεν αποστελλονται κυπρο

 

για μνημη ισως και ενα 16 gb dimm θαειναι ενταξει η μπορει να ειναι και 1 των 32 gb dimm

 

το dual channel δεν νομιζω να βοηθα και πολυ εκτος και εαν θα παιζει και παιχνιδια

 

ολα τα εξαρτηματα θα αγοραστουν απο σκρουτζ αφου οι τιμες εδω στην κυπρο ειναι κατα πολυ ποιο ακριβεs

 

για οθονη εχω μια των 22 ιντζων με εισοδο vga

 

ο φιλος μου θελει τον υπολογιστη για adobe lightroom, illustrator, dreamweaver, true space 3d

 

ειπα να μην του ανοιξω τα ματια για επεξεργασια βιντεο και να μας παρει την δουλεια...

Link to comment
Share on other sites

Μην αμελείς το duall channel ακόμα και αν το σύστημα δεν είναι για παιχνίδια, αποδίδει παντού.

Το ότι σου ανέφερα να επιλέξεις μνήμη 2x16GB με 3000-3200Mhz δεν είναι τυχαίο. Μιας και θα πάρεις μέσα από τα καταστήματα του skroutz, κοίταξε λίγο τι γίνεται στα 32GB DDR4 (από 50,50€). Δεν υπάρχει λόγος να επιλέξεις κάτι άλλο από G. Skill Aegis 2x16GB 3200Mhz (από 56,47€)!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους,

 

μαλλον παω για αυτα...

 

amd ryzen 5 4600g cpu

asus prime b450m-a ii

για ραμ κοιταζω... 32 gb...

 

αυτο που δεν ξερω ειναι εαν η μητρικη θα δει τον επεξεργαστη χωρις να χρειαστει να κανω bios update...

 

εχω κατεβασει την τελεαυταια εκδοση του bios σε περιπτωση που δεν βλεπει τον επεξεργαστη

 

πολυ καλο το bios flash που εχει η μητρικη
 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, το μέλος nikonick έγραψε:

αυτο που δεν ξερω ειναι εαν η μητρικη θα δει τον επεξεργαστη χωρις να χρειαστει να κανω bios update...

 

 

 

Αν καθετε 2 χρονια στην αποθηκη του μαγαζιου θα χρειαστει. Αν ειναι σχετικα καινουρια θα εχει προσφατο bios. Πολυ απιθανο μου φαινεται να ειναι παλια, αλλα αφου εχει και bios flashback δεν σε πολυ νοιαζει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.