Jump to content



Kάηκε η κάρτα μετά απο stress test?


Recommended Posts

Γειά σας παιδιά.Έχω μια ASUS Rog Strix RX 470.Η κάρτα λειτουργεί απροβλημάτιστα αλλά τελευταία είχε ανεβάσει σε idle 65 βαθμούς σταθερά.

 

Στα παιχνίδια ξεπερνούσα τους 85.Τι έκανα λοιπόν.Άλλαξα θερμοαγώγιμη πάστα,φύσηξα και το κουτί απο τη σκόνη και την επανατοποθέτησα με οδηγίες απο youtube όλα αυτά.Αφου ανοίξω GPU-Z βλέπω να είναι στους 50 σταθερά.Καλή θερμοκρασία σκέφτομαι.Έκανα ένα stresst test της AMD και αφού κράσαρε έβγαλε έγχρωμες γραμμές κατακόρυφα.

 

Με τα πολλά ξεκινάω βγάζω drivers γιατί δεν τους έβλεπε τους ξαναβάζω και απο εκείνη τη στιγμή το pc ξεκινάει αλλά με black screen.Μόνο ήχο εκκίνησης ακούω.

 

Ευτυχώς έχω την ενσωματωμένη της CPU και μπαίνω κανονικά στα windows.Σώζεται η κατάσταση ή να την ανακυκλώσω?Κάτι τελευταίο τα φωτάκια της ανοίγουν κανονικά φαίνεται οτι λειτουργεί.H κάρτα δεν είναι overclock default την έχω πάντα.

 

Τέλος παραθέτω μια φώτο απο το internet ίδια με τη δική μου όταν κράσαρε.

iOiRqfE.jpg

Έγινε επεξεργασία από edward
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρεα. Μολις χθες καταφερα να το συναρμολογησω πάλι. Καταφερα με το ζορι να βαλω drivers ετρωγα bsod με inaccessible boot device.Περασα τα windows 11 την εκανα και λιγο undervolt αλλα μπαινει με artifacts. Μέχρι που τη φλασαρα κιολας τα ίδια.Τουλαχιστον την αναγνωρίζει το συστημα γιατι μου εβγαζε ενα error 54 στο device manager.Ειδα οτι επισκευαζονται αλλα δεν αξιζει το κοστος.Γενικα ηταν στα ορια της 65 βαθμοί idle 90 στα παιχνίδια. Τουλάχιστον τωρα ηταν στους 40 βαθμους με την παστα.😂 Λόγω παλαιοτητας του συστηματος θα βαλω αγγελια για ζητηση αντίστοιχης μεταχειρισμενης. 

Link to comment
Share on other sites

Μηπως κατα την επανατοποθετηση ραγισες τον πυρηνα της καρτας (κεντρικο τσιπ). ?? πχ τον εσφυξες μονοπατα ? ακολουθησες βίδωμα χιαστή 1-3-2-4? 

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, το μέλος edward έγραψε:

Καλησπέρα στην παρεα. Μολις χθες καταφερα να το συναρμολογησω πάλι. Καταφερα με το ζορι να βαλω drivers ετρωγα bsod με inaccessible boot device.Περασα τα windows 11 την εκανα και λιγο undervolt αλλα μπαινει με artifacts. Μέχρι που τη φλασαρα κιολας τα ίδια.Τουλαχιστον την αναγνωρίζει το συστημα γιατι μου εβγαζε ενα error 54 στο device manager.Ειδα οτι επισκευαζονται αλλα δεν αξιζει το κοστος.Γενικα ηταν στα ορια της 65 βαθμοί idle 90 στα παιχνίδια. Τουλάχιστον τωρα ηταν στους 40 βαθμους με την παστα.😂 Λόγω παλαιοτητας του συστηματος θα βαλω αγγελια για ζητηση αντίστοιχης μεταχειρισμενης. 

Reflow  θελει η καρτα σου

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

Μηπως κατα την επανατοποθετηση ραγισες τον πυρηνα της καρτας (κεντρικο τσιπ). ?? πχ τον εσφυξες μονοπατα ? ακολουθησες βίδωμα χιαστή 1-3-2-4? 

Την ανοιξα τη δεύτερη φορά εψαξα με μεγεθυντικό φακο εβαλα και μια μεγαλη λαμπα απο αυτες στα συνεργεια, εκανα αγώνα δεν το άφησα ετσι αλλα δεν είδα κάποια  ζημια καψίματα ή αλλα στοιχεία αλλοιωσης οπως εγραφε στο site της Asus κτλ. Ενας τεχνικος στο youtube αφου εκανε μετρησεις αλλαξε αυτα εδώ στη φωτο. Καποιος αλλος ζέστανε με πιστολακι την καρτα αλλος στην καταψυξη ενας την φουρνισε. Παρανοια. Reflow ε? Θα το ψάξω. 

Screenshot_20230902_013504.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 2/9/2023 at 1:45 ΠΜ, το μέλος edward έγραψε:

Την ανοιξα τη δεύτερη φορά εψαξα με μεγεθυντικό φακο εβαλα και μια μεγαλη λαμπα απο αυτες στα συνεργεια, εκανα αγώνα δεν το άφησα ετσι αλλα δεν είδα κάποια  ζημια καψίματα ή αλλα στοιχεία αλλοιωσης οπως εγραφε στο site της Asus κτλ. Ενας τεχνικος στο youtube αφου εκανε μετρησεις αλλαξε αυτα εδώ στη φωτο. Καποιος αλλος ζέστανε με πιστολακι την καρτα αλλος στην καταψυξη ενας την φουρνισε. Παρανοια. Reflow ε? Θα το ψάξω. 

Screenshot_20230902_013504.jpg

Αυτα ειναι μνημες. Δεν μπορεις να τις αλλαξεις ετσι απλα, θες εξοπλισμο.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.