Jump to content



Επιλογή sodimm για laptop


Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Έχω το λαπτοπάκι 14s-fq1007nv με ryzen 7 5700U και με μνήμη που άνοιξα και είδα 8gb DDR4 3200Mhz samsung M471A1K43EB1-CWE. Θέλω να βάλω μεγαλύτερη , γιατί πλέον γεμίζει πολύ ευκολα. 

Καλύτερη επιλογή να βάλω μια 8αρα ίδια ή να βάλω μια 16 για να πάει συνολικά στα 24 από οτι στα 16 ? 

η 8αρα

η 16αρα  

Η διαφορά είναι 16€ γιατί είμαι Θεσσαλονίκη αλλά δεν ξέρω τι θα παίζει με το dual channel , και άμα υπάρχει κάποιο θέμα λειτουργικότητας 

Προφανώς αν εχετε να προτείνεται αλλη μάρκα η μοντελο , αλλά συμβατό μου λέτε. 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων  

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορές που θα εχεις σε επιλογη διαφορετικων μεγεθών μνήμης, θα ειναι αμελητεες.

 

Εγω στο δικο μου θα εβαζα 2χ8 η 2χ16 μονο και μονο για την συμμετρια, οχι οτι θα εβλεπα διαφορα. ΕΠελεξα 2χ16 γιατι ειχα πετυχει μια καλη προσφορα.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το 1x8 για να πας συνολικά σε 2x8 πλήρως λειτουργικό Dual Channel. Η επιπλέον μνήμη από τα 16 στα 24 δε θα σε βοηθήσει ιδιαίτερα και ο λόξυγγας του memory controller με "dual channel" με διαφορετικά DIMM δεν αξίζει τον κόπο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 31/8/2023 at 1:54 ΠΜ, το μέλος chris2 έγραψε:

Καλησπέρα

 

Έχω το λαπτοπάκι 14s-fq1007nv με ryzen 7 5700U και με μνήμη που άνοιξα και είδα 8gb DDR4 3200Mhz samsung M471A1K43EB1-CWE. Θέλω να βάλω μεγαλύτερη , γιατί πλέον γεμίζει πολύ ευκολα. 

Καλύτερη επιλογή να βάλω μια 8αρα ίδια ή να βάλω μια 16 για να πάει συνολικά στα 24 από οτι στα 16 ? 

η 8αρα

η 16αρα  

Η διαφορά είναι 16€ γιατί είμαι Θεσσαλονίκη αλλά δεν ξέρω τι θα παίζει με το dual channel , και άμα υπάρχει κάποιο θέμα λειτουργικότητας 

Προφανώς αν εχετε να προτείνεται αλλη μάρκα η μοντελο , αλλά συμβατό μου λέτε. 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων  

Ακομη μια ολοιδια θα βαλεις μ'αυτη που φορας , οτιδηποτε αλλο θα εισαι απο το να μη τη διαβασει εως κρασαρισματα και επανεκκινησεις

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.