Jump to content



MS Office upgrade (2016 σε 2021) και διατήρηση Outlook settings (calendar/mail)


Recommended Posts

Καλησπέρα!,

 

Έχω στο PC μου τα MS Office 2016 Pro και αγόρασα τα 2021 Pro.

 

Στο Outlook έχω τα mail που δεν θέλουν κάτι σαν backup γιατί είναι του Hotmail οπότε με το login θα ξανακατέβουν.

Αυτό που με καίει όμως είναι το Calendar του Outlook στο οποίο έχω περασμένα ούτε και εγώ ποσα events από Διακοπές μέχρι Ιατρικά ραντεβού.

 

Με ποιό τρόπο αυτά θα περαστούν στο καινούριο office? Θα γίνει αυτόματα ή πρέπει να το κάνω manual back up / restore?

 

Έχω κρατήσει για λόγους ασφαλείας τα αρχεία pst και ost που βρήκα στο Help της MS αλλά δεν έχω ξεκάθαρη εικόνα.

 

Ευχαριστώ πολύ!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το iso του Office 2021 και εγκατάστησέ το σε κάποιον εφεδρικό υπολογιστή, και εκεί κάνε εισαγωγή το αρχείο pst (ίσως και το ost), και δες το αποτέλεσμα. 

 

Εν προκειμένω, όμως, αφού ο υπολογιστής λειτουργεί με consumer ρυθμίσεις, (χωρίς σύνδεση σε domain controllers και  ms exchange και τέτοια), το πιθανότερο είναι πως όλα θα εξελιχθούν ομαλά απλώς με εγκατάσταση του νέου office πάνω στο παλιό. Πριν γίνει αυτό, όμως, είναι απαραίτητο να πάρεις μια πλήρη εικόνα του συστήματος σε κάποιο εξωτερικό αποθηκευτικό μέσο (καλύτερα σε δύο), (μέσα από το Ιστορικό Αρχείων ή με τη χρήση κάποιου άλλου εργαλείου), ώστε, αν κάτι πάει στραβά, να υπάρχει η δυνατότητα έγκαιρης επαναφοράς του συστήματος στην αρχική του κατάσταση, (για την οποία θα χρειαστεί ένα φλασάκι εγκατάστασης του συστήματος). 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για την ιστορία, με εγκατάσταση πάνω από το παλιό κρατήθηκαν όλα τα settings / calendar / mail.

 

 

 

Πάνω δεξιά βγαίνει μνμ για new look

image.png.7d0c12fcbc4a7df73ea24f2aece899e9.png

Καλύτερα μην το κάνετε (αν θελετε το δοκιμαζετε και ξαναγυρίζετε πίσω).

Εγώ το δοκίμασα. Γενικά είναι ίδιο με το online hotmail.

Το πρόβλημα είναι ότι μου εξαφάνισε τα local calendars που είχα και δεν βρήκα τρόπο να τα ξανα βάλω (επανήλθαν μόνα τους όταν ξαναγύρισα στο old look).

Το (μικρότερης σημασίας) "κακό" του new look, είναι ότι στο calendar σε monthly view δεν μπορείς να σκρολάρεις τους μήνες. Απλά με τα βελάκια αλλάζεις έναν έναν 🤮

Έγινε επεξεργασία από koshal
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.