Jump to content



windows 10 σε μητρική asus p8b ws


Recommended Posts

καλημερίζω όλους,

 

έχω ένα φίλο που έχει ένα workstation  με μητρική την asus p8b ws (windows 7 x64) αλλα κάπου διάβασε ότι

δεν μπορεί να βάλει τα windows 10 x64 και ότι οι θύρες ethernet δεν αναγνωριζουνται

 

εάν κάποιος γνωρίζει κάτι ας μου απαντήσει
 

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να είμαι συγκαταβατικός με τέτοιες ερωτήσεις, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική.

 

Ο φίλος σου έχει μια μητρική περίπου 15 ετών, με λειτουργικό σύστημα που είναι EoL εδώ και μερικά χρόνια, σε σύστημα που είναι "workstation" και αναρωτιέται αν μπορεί να αναβαθμίσει το λειτουργικό σε Windows 10, χωρίς να έχει προβλήματα. Με όση βεβαιότητα και να σου απαντήσει κάποιος για το συγκεκριμένο ζήτημα, ενδέχεται να συναντήσετε και άλλα θέματα στην πορεία.

 

Όπως και να 'χει... Βλέπω διαγώνια ότι επίσημα η μητρική προσφέρει υποστήριξη για Win 7 και διάφορες εκδόσεις Win Server. Επιπλέον, η Intel 82574, που πρέπει να είναι η κάρτα δικτύου, έχει επίσημους drivers και για Win 8. Αυτό το κάνει πιθανό να μπορεί να λειτουργήσει με μικρές ή μεγάλες επεμβάσεις σε Win 10.

 

Εναλλακτικά, μπορείτε να προσθέσετε μια χωριστή κάρτα Gigabit Ethernet που να λειτουργεί σε Windows 10.

 

Ακόμη καλύτερα, αν πρόκειται για "work"station, αξίζει να σκεφτείτε το ενδεχόμενο να τον αναβαθμίσετε με κάτι που είναι πιστοποιημένο να τρέχει το λειτουργικό σύστημα που χρειάζεστε. Δεν ξέρω το αντικείμενο της εργασίας του φίλου σου, αλλά είναι πιθανό ένας refurbished φορητός υπολογιστής 3ετίας να κάνει την ίδια δουλειά με το workstation, πιο αξιόπιστα και πιο αποτελεσματικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, slalom said:

Τι τον εμποδιζει να δοκιμασει την εγκατασταση?

15-20 λεπτα θα του παρει

 

Αρχικά είχα κλείσει γράφοντας να κρατήσει ένα image και να δοκιμάσει (για σιγουριά, αν κάτι πάει στραβά στο restore, εφόσον είναι "workstation"), αλλά μαζί με την υπόλοιπη κριτική μου φάνηκε πικρόχολο και το έσβησα. Δεν έχεις άδικο, πάντως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ τον  ''moderator''για την απάντηση του

 

φιλε slalom να το δοκιμάσουμε και αυτό

 

ο φίλος μου κάνει μικρά διαφημιστικα spots και βιντεογραφήσεις (dvcam hd 1280 x 720)

 

η μητρική είναι μια χαρά αφού έχει όλα όσα χρειάζεται (firewire, optical/digital out)

 

από τι γνωρίζω τα πρόγραμμα του είναι τα carrara 3d (2017), sony vegas 12, soundforge 12, kontakt 5.3 ashampoo burning studio 2015, gimp, libre office,  daz poser, 

 

δεν είμαι σίγουρος εάν το πιο κάτω link έχει τους οδηγούς που χρειάζονται για το ethernet...

 

https://www.driverscape.com/download/intel%28r%29-82574l-gigabit-network-connection

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος acct έγραψε:

 

Αρχικά είχα κλείσει γράφοντας να κρατήσει ένα image και να δοκιμάσει (για σιγουριά, αν κάτι πάει στραβά στο restore, εφόσον είναι "workstation"), αλλά μαζί με την υπόλοιπη κριτική μου φάνηκε πικρόχολο και το έσβησα. Δεν έχεις άδικο, πάντως.

image?

 

ssd εχει απο 10€, αν δε βρει να δανειστει

 

WWW.SKROUTZ.GR

 

Έγινε επεξεργασία από slalom
Link to comment
Share on other sites

Δεν το εψαξα πολυ για το ethernet, αλλα ενα θεμα που ειδα, ελεγε οτι δεν μπαινει ο driver απο το site της ιντελ, αντι για τον default των windows και δεν υπηρχε η επιλογη να χρησιμοποιει και τις δυο ethernet σαν μια με διπλη ταχυτητα.

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, το μέλος god έγραψε:

δεν υπηρχε η επιλογη να χρησιμοποιει και τις δυο ethernet σαν μια με διπλη ταχυτητα.

Αυτο θέλει και αλλα πραγματα να παιξει και δεν ειναι "διπλή", ειναι 1000+1000

Link to comment
Share on other sites

Το εγραψα γιατι απο οτι εγραφε ο αλλος στο site της ιντελ, η ethernet λειτουργει με windows 10, δεν ειχε μονο επιλογη για aggregation.

43 λεπτά πριν, το μέλος slalom έγραψε:

Αυτο θέλει και αλλα πραγματα να παιξει και δεν ειναι "διπλή", ειναι 1000+1000

Μεταφορα αυτου που διαβασα με απλα λογια εκανα, για να πω οτι δεν λειτουργει ενα feature μονο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.