Jump to content



AM5 slow loading times / aka σπιρταδα VS INTEL platform


Recommended Posts

Ανοιγω αυτο το θεμα για να ενημερωσω πως καταφερα και βρηκα την λυση στο προβλημα αυτο μετα απο αρκετο ψαξιμο. Η οποια ειναι πολυ απλα αλλα κουλη ταυτοχρονα

Πρεπει να απενεργοποιηθει η iGPU απο το bios. Ω ναι, ουτε εγω το πιστευα αλλα μολις το εκανα ΜΑΓΕΙΑ! απέκτησε σπιρταδα (οπως λεει και ο @GeorgeVasil ) απο intel 

  • Like 3
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Ανοιγω αυτο το θεμα για να ενημερωσω πως καταφερα και βρηκα την λυση στο προβλημα αυτο μετα απο αρκετο ψαξιμο. Η οποια ειναι πολυ απλα αλλα κουλη ταυτοχρονα

Πρεπει να απενεργοποιηθει η iGPU απο το bios. Ω ναι, ουτε εγω το πιστευα αλλα μολις το εκανα ΜΑΓΕΙΑ! απέκτησε σπιρταδα (οπως λεει και ο @GeorgeVasil ) απο intel 

 

Σε CPU με γραφικα ή χωρις?

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

 

Ρωτουσα για να δοκιμασω στον 3900Χ αν υπαρχει σχετική ρυθμιση.

αργει και εσενα τοσο πολυ οσο το δικο μου πριν το fix?

γιατι στο αλλο πισι που εχω με τον 5600 (ΑΜ4) ειναι πολυ γρηγορο, σπιρταδα intel

Έγινε επεξεργασία από BloodMage
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

On 1/29/2024 at 1:01 PM, Cyber_Cookie said:

 

Εχμ, αλλαξα nvme, έκανα clean installs, αλλαξα κάρτα γραφικών (απο nvidia σε amd) για κάποιο διάστημα για τον λόγο αυτό στον 5600X και μετά στον 5800x3d.

Νόμιζα είναι το ένα νομιζα είναι το άλλο, εψαχνα, όχι, οταν ξυπνάει από sleep έχει microstutter στα windows 11 κατά το άνοιγμα electron εφαρμογών. Στον 10600 δεν το εκανε, στον i7 10ης γενιάς του λαπτοπ επίσης όχι. Δεν το έκανε ούτε στον δεινοσαυρικό i7 920.

Στο Linux δεν έχω παρατηρήσει κάτι αντιστοιχο. Δεν ξέρω αν φταίει η AMD ή η μητρική ή ο scheduler των windows ή είναι άσχετο και φταίει τελικά η καρτα γραφικών. Με τα updates σε win και bios έχει μειωθεί σημαντικά αλλά δεν έχει εξαλειφθεί.

 

 

Ένα σχετικό με όλα αυτά update:

Στα παλαιότερα τεστ μου δεν έκανα uninstall με DDU και μάλλον πρέπει να έμεινε κάποια σαπίλα που συνέχιζε να χαντακώνει το σύστημα ακόμα και όταν είχα βάλει την radeon.

Tώρα τα έκανα όλα σωστά και είναι οι drivers που προκαλούσαν το παραπάνω. Έχουν εξαφανιστεί όλα με την Radeonούλα πάνω.

Ξουτ. Κολοnvidia. 

Πάλι καλά που δεν πήρα το intel σύστημα που ήθελα για να έχω σπιρτάδα. Θα μου έμενε η θερμάστρα αμανατι 

 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

On 30/1/2024 at 9:22 ΜΜ, το μέλος BloodMage έγραψε:

Ανοιγω αυτο το θεμα για να ενημερωσω πως καταφερα και βρηκα την λυση στο προβλημα αυτο μετα απο αρκετο ψαξιμο. Η οποια ειναι πολυ απλα αλλα κουλη ταυτοχρονα

Πρεπει να απενεργοποιηθει η iGPU απο το bios. Ω ναι, ουτε εγω το πιστευα αλλα μολις το εκανα ΜΑΓΕΙΑ! απέκτησε σπιρταδα (οπως λεει και ο @GeorgeVasil ) απο intel 

Βασικα απορουσα τι λεγατε τοσο καιρο λεω κατι εχουν λουσει. Ειναι δυνατον να εχετε ενεργοποιημενη την onboard? Για να βλεπει 2 καρτες και να τον πινει να μην ξερει τι του γινεται? Τι εχουμε laptop? χαχαχαχα

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Βασικα απορουσα τι λεγατε τοσο καιρο λεω κατι εχουν λουσει. Ειναι δυνατον να εχετε ενεργοποιημενη την onboard? Για να βλεπει 2 καρτες και να τον πινει να μην ξερει τι του γινεται? Τι εχουμε laptop? χαχαχαχα

Ναι αλλα με intel τοσα χρονια ποτε δεν υπηρχε τετοιο προβλημα! ΧΑ! οποτε που να παει ο νους μου.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

Αν έχει την ίδια συμπεριφορά λόγω drivers τι να την κάνω.

αν σου κανει νερα, την δινεις σε εμενα

Έγινε επεξεργασία από BloodMage
Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμασω και εγω και θα σας πω γιατι δεν εχω προλαβει.

 

Πρεπει να βρω καλωδιο HDMI για να μπω BIOS. Εχω φλασαρει την 970GTX για να παιζει 165hz, και δεν μπαινει το PC BIOS με DP. 😛

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.