Jump to content



Συνδεση κινητης χωρις CG-NAT ?


YDinopoulos

Recommended Posts

Μπας και ξερει κανεις...
 
Στο χωριο εχουμε Adsl (και Α οχι V) και σπιτι ποιανω μαχ 12U/1D. Απο την αλλη πιανει 4G+ σπιτι και εκει παιζει 200-280U και 120-150D.
 
Επειδη θα μπουν καμερες, θα χρειαστει port forwarding (ιδανικα οχι κατι με cloud), σκεφτομαι να παρω το 6850 της draytek καποια συνδεση κινητης.
Στο σπιτι θα υπαρξουν καποιες tv με νετφλιξ κλπ
 
Εχει καποιος εμπειρια με εταιρειες/ πακετα?
Link to comment
Share on other sites

Ηθελα και γω public ip γιατι πηγα και γω σε 5g, απο adsl(στην αθηνα κιολας οχι σε χωριο).

 

Αν θυμαμαι καλα τι ελεγαν σε παρομοια θεματα σε διπλανα φορουμ. Η cosmote σου δινει public ip αν το ζητησεις, αλλα μονο σε συνδεσεις. Η vodafone μονο σε business συνδεσεις. Φυσικα θα το ρωτουσα πριν κανω το οτιδηποτε, αλλα απο οτι ελεγαν οι υπαλληλοι δεν ηξεραν και πολυ τι γινεται, οποτε μην αρκεστεις στο τι θα σου πουνε προφορικα.

 

Σε αναζητησεις, στο youtube εβλεπα για χρηση ipv6 κτλ, αλλα δεν θυμαμαι γιατι σταματησα να το ψαχνω. Εκει που ειχα καταληξει ηταν σε κανα server σε aws ή κατι παρομοιο για vpn, αλλα βαρεθηκα να ασχοληθω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

Κοιτα, θα στησω σιγουρα Cloudflare tunnel (θα εχω ενα NUC με proxmox επανω με διαφορα), αλλα θελω τις καμερες να τις εχω με port forward για να εχω λιγοτερα point of failure

Κακή στιγμή διάλεξες...

Η Cosmote πράγματι δίνει public, με μεγαλούτσικο rate limit, αλλά από χθες κατάργησε τις extra SIM στα Unlimited προγράμματα.

Θα σου φτάσει κάποιο πρόγραμμα με πεπερασμένα δεδομένα, σκοπεύεις να πληρώνεις χωριστό πάγιο, πώς το σκέφτεσαι;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σε cosmote πραγματι πληρωνες καποια διαφορα για να εχεις Public ip. καποια στιγμη ειχα βαλει κατι καμερες σε ενα φωτοβολταικο παρκο και χρειαζοταν Public ip και μας εδωσαν απλα με αλλη τιμη και αλλο apn. το ποσα data θα χρειαστεις εξαρταται καθε ποτε θα μπαινεις να βλεπεις ή αν θα βαλεις πχ καποιο alert αν φανει κινηση ωστε να μπεις μεσα να δεις.

On 2/14/2024 at 1:21 AM, YDinopoulos said:

Με παιρνει να δινω μεχρι και 30-35/μηνα για να εχω ΚΑΛΗ γραμμη εκει. Απο εκει περα ψαχνω... :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.