Jump to content



αναβάθμιση Thunderbird


serpico75

Recommended Posts

Θέλω σε Ubuntu, που δεν έχει εγκατεστημένη την τελευταία version Thunderbird, να κάνω αναβάθμιση στον Thunderbird, αλλά όχι με την τελευταία version, αλλά με κάποια άλλη που θα κατεβάσω από τον ftp server (ενδιάμεση version).

 

Βρήκα τον οδηγό εδώ

 

SUPPORT.MOZILLA.ORG

This article will show you how to install Thunderbird on Linux.

 

αλλά, νομίζω πως με τον τρόπο αυτό, κάνεις portable. Κάτι που δεν θέλω. Θέλω not portable. Εκτός και εάν σε Linux, αυτός ο τρόπος που περιγράφεται δεν είναι portable, είναι ο σωστός (κάτι σαν update σε windows). Αλλά, επειδή δεν γνωρίζω Linux, μπορείτε να το αναλύσετε λίγο;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα προγράμματα στο λίνουξ χρησιμοποιούν κοινα πακέτα μεταξύ τους. Η παλιά εκδοση ενος προγράμματος, μπορεί να θέλει παλιά πακέτα και ενα άλλο πρόγραμμα να θέλει τα ίδια πακέτα σε πιο καινούρια εκδοση. Δεν θες να μπλεξεις, οποτε τα  "portable" είναι εύκολη λύση, αν θες κάτι εκτός των προγραμμάτων/εκδόσεων που έχει η διανομή σου

Έγινε επεξεργασία από god
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα.

 

Για να μην ανοίξω νέο θέμα, νομίζω πως η απορία-πρόβλημα που έχω, ταιριάζουν στο παρόν.

 

Το πρόβλημα είναι πως σε Ubuntu Thunderbird, έχω δύο λογαριασμούς gmail.

α. Ο ένας, κάνει sent/receive κανονικά, και είναι σεταρισμένος προκειμένου να δουλέυει με OAuth2.

 

β. Το πρόβλημα είναι στον δεύτερο. Αν και τον σετάρω με OAuth2, κάθε φορά που μπαίνω στον Thunderbird:

-μου ζητάει username+password τού gmail

-τα συμπληρώνω

-κάνει σωστή επαλήθευση

-στη συνέχεια με βγάζει στην τελική οθόνη για αποδοχή τής χρήσης τού λογαριασμού στον Thunderbird

-πατάω Allow

-και στη συνέχεια με βγάζει στην εφαρμογή

 

Αλλά, δυστυχώς, δεν φέρνει τα mails.

 

Πηγαίνω στα saved passwords, αλλά δεν τα έχει αποθηκεύσει, και δεν δημιουργεί καί το OAuth2 password. Ενώ για τον πρώτο λογαριασμό, αυτόν που δουλεύει, έχει φτιαχτεί OAuth2 password. Γι' αυτό και δουλεύει.

 

Κάθε φορά που πάω να κάνω "Get messages" στον δεύτερο, μπαίνω στη διαδικασία που ζητάει username+password, τα συμπληρώνω, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

 

Ο λογαριασμός κάποτε δούλευε στο thunderbird. Τώρα, το OAuth2 δουλεύει στο Thunderbird επάνω στον ένα λογαριασμό.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.