Jump to content



Αυτόματες ασφάλειες πινακα


Recommended Posts

Μετά από αναβάθμιση ηλ πίνακα σε 3οροφη μεζονέτα προκειμένου να χωριστεί το ισόγειο.....δηλ να ξεχωρίσουν ουδέτεροι και οι ασφάλειες.....παρατηρησα από κάποιες γνώσεις που έχω ότι η ασφάλεια που τοποθετήθηκε από τον μάστορα είναι 25(αμπέρ noark) ενώ ενώ η η γενική ασφάλεια για τους άλλους δύο ορόφους είναι 32α.....τα καλώδια μέσα στον πίνακα είναι 10mm nyaf.....στον κάτω χώρο μένω εγώ είναι περίπου 60 τμ μπορώ να πω ότι υπάρχουν αρκετές καταναλώσεις....πλυντηριο-στεγνωτηριο. φούρνος κλιματιστικό 18000 btu....μέχρι στιγμής δεν είχα θέμα ούτε με την παλιά τηξεος επίσης 25α ούτε με την αυτόματη......Να σας ξεκαθαρίσω λίγο το τοπίο στον πίνακα υπάρχει ένα ρελέ....και για για το ισόγειο ένας γενικός 2p που κόβει και τον ουδέτερο.......απλά έχω απορία για την ασφάλεια των 25α....Επίσης έχει κανείς άποψη για την noark

Γενικότερα ποιες ασφάλειες ως γενικες είναι πιο ενδεδειγμένες για οικίες τύπου neozed τηξεος η αυτόματες?

Οι προηγούμενες να φανταστείτε ήταν abb 20ετιας περίπου και με το που ξανασφιχτηκαν(προκειμένου να γίνουν κάποιες αλλαγές στο σπίτι) έσπασαν σχεδόν ολοκληες

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.