Jump to content



προσθήκη εκτυπωτή σε Ubuntu 22.04


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους

 

Προσπαθώ να εγκαταστήσω δύο ημέρες τώρα τον εκτυπωτή Samsung ML-2525W σε Ubuntu 22.04

 

Αρχικά να πω πως ο εκτυπωτής εκτυπώνει ασύρματα.

Τα τερματικά Windows που έχω καλωδιακά στο δίκτυο, όταν δίνουν εκτύπωση, η ροή/δρόμος της εκτύπωσης είναι:

 

εκτύπωση(καλωδιακά) -> router(wifi) -> εκτυπωτής

 

Να πω πως όταν κάνω add printer στο καλωδιακά Ubuntu στο δίκτυο, το πρόγραμμα βρίσκει τον εκτυπωτή, τον κάνω προσθήκη, τον βλέπω σαν εικονίδιο, αλλά, δίνοντας μία εκτύπωση από ένα text document, ή από libreoffice word, δεν εκτυπώνεται τίποτα. Η εκτύπωση πάει στο πουθενά, και το παράξενο είναι πως δεν παίρνω κάποιο error. Αντίθετα παίρνω μήνυμα επιβεβαίωσης πως όλα πήγαν καλά (printed job completed).

 

Το μόνο παράδοξο που γινόταν μέχρι χθες είναι πως, στα properties τού εκτυπωτή, δίνοντας print test page, εκτυπωνόταν μία σελίδα με 3 μόνο γραμμες, που έλεγε

"IF YOU CAN READ THIS YOU ARE USING THE WRONG DRIVER FOR YOUR PRINTER". Αλλά σήμερα, με τα βάλε βγάλε εκτυπωτή, σταμάτησε να εκτυπώνεται καί αυτή η σελίδα. Και στην ουσία, δεν είναι η πραγματική test page που δίνει το ubuntu. Απλά, μία σελίδα που εκτυπωνόταν σαν test δικτυακά.

 

Σήμερα το πρόσεξα και γω τί έλεγε. Χθες, πάνω στην πολύωρη προσπάθεια εγκατάστασης, δεν το διάβασα.

 

Από την άλλη, το CUPS service τρέχει. Σε browser με localhost:631 ανοίγει, και μπορείς να κάνεις από κει διαχείριση.

 

Κατέβασα από το site τής HP-Samsung, πιά, τον driver για Linux τού ML-2525W, έκανα το unzip, βάζω από CUPS τον driver μέσω ppd file, γίνεται η εγκατάσταση, αλλά και πάλι καμία εκτύπωση.

 

Σε άλλο τερματικό Ubuntu καλωδιακά που έχω στο δίκτυο, αλλά έκδοση 15.10, οι εκτυπώσεις φεύγουν κανονικά.

 

Πάμε πάλι στο προβληματικό τερματικό 22.04:

 

Όταν τρέχω το localhost:631, αναφέρει έκδοση OpenPrinting CUPS 2.4.1

Το πολύ παράξενο είναι πως, ενώ το CUPS τρέχει μέσω browser, όταν από terminal δίνω

 

cupsd --version

 

το output είναι:

 

cupsd: Unknown option "-" - aborting.
Usage: cupsd [options]
Options:
-c cupsd.conf           Set cupsd.conf file to use.
-f                      Run in the foreground.
-F                      Run in the foreground but detach from console.
-h                      Show this usage message.
-l                      Run cupsd on demand.
-s cups-files.conf      Set cups-files.conf file to use.
-t                      Test the configuration file.

 

Δεν νομίζω ότι έπρεπε να παίρνω τέτοιο(α) σφάλμα. Εφόσον το CUPS τρέχει από web, θα έπρεπε να μου δίνει version η εντολή.

 

Νομίζω πως το πιό πιθανό είναι πως δεν ταιριάζει η έκδοση 22.04 με τον συγκεκριμένο εκτυπωτή. Ίσως να μην μπορεί να εγκατασταθεί. Πάντως, κάποιος που είχε το ίδιο πρόβλημα ML-2525W αλλά όχι με 22.04, λέει βρήκε λύση εδώ:

 

https://www.bchemnet.com/suldr/supported.html

 

Και πηγή από εδώ:

 

https://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2369210

 

Ίσως αυτό βοηθήσει.

 

Να αναφέρω επίσης πως, όταν κάνω εγκατάσταση μέσω web CUPS interface, μετά την εγκατάσταση, αν και successfully, παίρνω (αποτρεπτικό) μήνυμα:

 

"Printer drivers and raw queues are deprecated and will stop working in a future version of CUPS."

 

Μπορώ να κάνω κάτι για να ολοκληρωθεί η εγκατάσταση;

 

Ευχαριστώ


 

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το βρήκα, και δουλεύει.

 

Εδώ το βρήκα, για όποιον έχει το ίδιο πρόβλημα:

 

https://andyyang.co.uk/samsung-printer-drivers-on-linux-pop-_os/

 

Αυτό που δεν έκανα είναι πως δεν έτρεχα από terminal το:

 

sudo ./install.sh

 

Αυτό το install.sh script, είναι ένα installer, που βρίσκεται μέσα στο συμπιεσμένο αρχείο-driver για ML-2525W, που κατέβασα χθες από το site τής Samsung, που είναι ο driver για Linux.

 

Τρέχει ο nstaller από terminal κάποια πράγματα. Στη συνέχεια, μπαίνω στο πρόγραμμα για εκτυπωτές, κάνω add a printer, βρίσκει τον εκτυπωτή δικτυακά, και that's all.

 

ΥΓ πάντως, αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως, ακόμη, από terminal, η εντολή

cupsd --version

δεν μου δίνει την version τού CUPS

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, το μέλος slalom έγραψε:

Και λενε οτι το Linux ειναι απλο

Να σου πω την αλήθεια, και γω αυτό σκέφτηκα. Σκέψου να θέλει κάποιος να μπει στα πιο έγκατα του Linux. Anyway, τέλος καλό 

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.