Jump to content



ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΚΑΛΟΣ προγραμματιστής.......


hipro5

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από hipro5 [19-05-2005 19:31]

Θέλω να είναι ένα πρόγραμμα που να συνεργάζεται μέσω USB βίσματος με κάποιο hardware π.χ. έναν microcontroler και να του δίνει κάποιες τιμές όπως π.χ. το clockgen που δίνει εντολές στο bios........Αυτό θέλω να δίνει εντολές σε κάποιο άλλο εξάρτημα(microcontroler+USB interface) άσχετο με το PC....... Επίσης να κρατάει αυτές τις τιμές έστω και άν κλείσει η τροφοδοσία του.....Όπως το bios π.χ. που δε χάνει τις ρυθμίσεις του.......Αυτά εν'ολίγης....

Αν κατάλαβα καλά θέλεις να ελέγχεις ένα microcontroller απο το pc μέσω usb. Το αν θα κρατάει τις τιμές ο microcontroller είναι θέμα hardware και όχι software (θες τροφοδοσία απο μπαταρία και εξαρτάται απο το microcontroller αν γίνεται). Κάθε microcontroller έρχεται με δικιές του libraries για τον έλεχγο. Θές μόνο το interface σε παράθυρα ή θες και το embeded που θα κατεβάσεις στον microcontroller.

Το interface είναι απλό και το μόνο που θα κάνει είναι "μετάφραση" αυτών που του δίνεις σε συναρτήσεις του microcontroller μέσω των libraries. Το embeded είναι πιο δύσκολο μιας και θα πρέπει να προγραμματίσεις τον microcontroller να κάνει τη δουλειά που θες.

Επιπλέον το board θα το φτιάξεις εσύ ή θα το πάρεις έτοιμο. Αν το φτιάξεις εσύ θα πρέπει να "μιλάει" σωστά ο usb controller με το microcontroller γιατι αλλιώς αντε να βγάλεις άκρη.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από backgman [Σήμερα, στις 17:17]

Αν κατάλαβα καλά θέλεις να ελέγχεις ένα microcontroller απο το pc μέσω usb. Το αν θα κρατάει τις τιμές ο microcontroller είναι θέμα hardware και όχι software (θες τροφοδοσία απο μπαταρία και εξαρτάται απο το microcontroller αν γίνεται). Κάθε microcontroller έρχεται με δικιές του libraries για τον έλεχγο. Θές μόνο το interface σε παράθυρα ή θες και το embeded που θα κατεβάσεις στον microcontroller.

Το interface είναι απλό και το μόνο που θα κάνει είναι "μετάφραση" αυτών που του δίνεις σε συναρτήσεις του microcontroller μέσω των libraries. Το embeded είναι πιο δύσκολο μιας και θα πρέπει να προγραμματίσεις τον microcontroller να κάνει τη δουλειά που θες.

Επιπλέον το board θα το φτιάξεις εσύ ή θα το πάρεις έτοιμο. Αν το φτιάξεις εσύ θα πρέπει να "μιλάει" σωστά ο usb controller με το microcontroller γιατι αλλιώς αντε να βγάλεις άκρη.

Όλα αυτά που λές θέλω......Το board θα το φτιάξω εγώ..... ;):)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5 [Σήμερα, στις 17:48]

Όλα αυτά που λές θέλω......Το board θα το φτιάξω εγώ..... ;):)

Αν το φτιάξεις εσύ το board θα πρέπει να φτιάξεις και low level driver ωστε να μπορείς να επικοινωνείς μέσω του usb controller με το microcontroller σωστά. Δεν είμαι τόσο έμπειρος με embeded software και driver development αλλα γνωρίζω δυο άτομα τα οποία θα μπορέσουν σίγουρα να σου κάνουν τη δουλειά αυτή. Θα τους το πω και αν ειναι θα σου στείλω pm.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Υλοποίηση :

α) interface pc με μικροελεγχτή (έχει υλοποιηθεί)

β) επικοινωνία μικροελεγχτή με usb cable (serial to usb cable-->εύκολο)

3)μεταφορά data σε μικροελεγχτή και αποθήκευση των δεδομένων σε μνήμη SDram(εύκολο)

:computer:

Link to comment
Share on other sites

Το βάζω εδώ μην τη πατήσει κανείς.. :p

Το θέμα ξέρετε ποιο είναι; Ότι την έχετε δει λίγο "λαίουρες" και όταν κάποιος πάει να μπει στην παρέα κάνετε λες και είστε οι "παλιοί" στη μονάδα και πρέπει να καψωνάρετε τους "νέους". Αυτή η συμπεριφορά με ενοχλεί. Ενοχλεί επίσης και αποθαρρύνει όποιο νέο ή και παλιό μέλος θέλει να προσφέρει/γράψει κάτι το οποίο ξεφεύγει από το στενό οπτικό σας ορίζοντα. Γι'αυτό από εδώ και πέρα, τέτοιες συμπεριφορές θα τιμωρούνται χωρίς "μα" και "μου" με τουλάχιστον 15νθήμερο ban.
Link to comment
Share on other sites

Υλοποίηση :

α) interface pc με μικροελεγχτή (έχει υλοποιηθεί)

β) επικοινωνία μικροελεγχτή με usb cable (serial to usb cable-->εύκολο)

3)μεταφορά data σε μικροελεγχτή και αποθήκευση των δεδομένων σε μνήμη SDram(εύκολο)

:computer:

Φιλε μου καλό είναι να κοιτάμε κ ημερομηνία :D

Σίγουρα την έχουν βρει την άκρη μετα απο 9 χρόνια :p

*φιλικά πάντα.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Αφου έγινε που έγινε αυτο το επικό ξεθαμα ξέρει κανείς τι ήταν αυτό το τόσο επαναστατικό που θα έκανε ο hipro

Αλήθεια που εξαφανίστηκε αυτός :nada:, παλια ήταν ο νουμερο 1 στο oc

Link to comment
Share on other sites

Αφου έγινε που έγινε αυτο το επικό ξεθαμα ξέρει κανείς τι ήταν αυτό το τόσο επαναστατικό που θα έκανε ο hipro

Αλήθεια που εξαφανίστηκε αυτός :nada:, παλια ήταν ο νουμερο 1 στο oc

734_749.jpg

hipro-tech.com - DDR Maximizer

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.