Jump to content



Μνήμη για Επιδόσεις!


koumle

Recommended Posts

  • Replies 154
  • Created
  • Last Reply

Από την στιγμή που η εταιρείες τα δοκιμάζουν πριν τα πουλήσουν παύουν να είναι UTT ;)

Και όντως συμπεριφέρονται καλύτερα τα καινούργια ΒΗ5 "UTT" σε σχέση με τα παλιά λόγω καλύτερου PCB

Link to comment
Share on other sites

Εϊναι περίεργο γιατί η συμπεριφορά τους σε 512Χ2 είναι πολύ καλύτερη από παλαιότερα BH5. Θέμα BIOS το θεωρώ απίθανο γιατί η συμπεριφορά των παλιών ΒΗ5 δεν έχει αλλάξει παρά την χρήση των νεώτερων BIOS.

Το BP είναι όντως χειρότερο για τάσεις >3.4ν. Μέχρι εκεί όμως είναι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno

Εϊναι περίεργο γιατί η συμπεριφορά τους σε 512Χ2 είναι πολύ καλύτερη από παλαιότερα BH5. Θέμα BIOS το θεωρώ απίθανο γιατί η συμπεριφορά των παλιών ΒΗ5 δεν έχει αλλάξει παρά την χρήση των νεώτερων BIOS.

Το BP είναι όντως χειρότερο για τάσεις >3.4ν. Μέχρι εκεί όμως είναι καλύτερο.

ρε νικολα γιατι νομιζω οτι το ΒΡ ειναι καλητερο για το υψηλοτερο ρευμα???

στο χαμηλοτερο τι να κανει???

Link to comment
Share on other sites

Ειναι pcb που του λειπουν απο πανω τα κερατα του και θα αντεξει τα πολλα βολτ , δεν το βρισκω λογικο.ΕΠισης λογικο δεν βρισκω ξαφνικα να βρηκαν και αλλη ποσοστητα ΒΗ και τα καινουργια Βη να παιζουν και τα παλια οχι.Κατι σε ΒΗ-υυτ το δεχομαι.Δεν ειναι λιγα τα παιδια εδω που ξεσκιστηκαν να κανουν τα ΒΗ να παιξουν.Ενας απο αυτους ειδε ξαφνου φως με τους νεους πυρηνες venice.Αλλος ακομα να δει φως και εχει τα υυτ επανω και τα ΒΗ να καθονται .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SlotKiller

Αν καταλαβα καλα λες οτι ειναι plain pcb και δεν αντεχει τα πολλα βολτ; Συγνωμη αλλα δεν βγαζω ευκολα νοημα απο αυτο που εγραψες...

Αυτο εννοω , εχω προβλημα διατυπωσης της σκεψης μου , εχω παει σε γιατρους και ψυχιατρους και δεν εχω βγαλει ακρη.:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis

Αυτο εννοω , εχω προβλημα διατυπωσης της σκεψης μου , εχω παει σε γιατρους και ψυχιατρους και δεν εχω βγαλει ακρη.:p

μαλλον φτενε τα πολλα βολτ που ριχνεις στον εγγεφαλο σου

λολολολολ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nkoumle [Χθες, στις 12:58]

Από το site της Twinmos - DRAM Module Compatibility List.

* Please be aware that there could be compatibility problems with 2 times 512MB modules for Dual-Channel on nForce2 chipset mainboards.

Please check QVL with your motherboard supplier or update the newest BIOS for nForce2 compatibility issue

* Please be aware that M.tec device module made before May 2005 doesn't support dual channel mode but single only

Δεν έχει καμία ΑΒΙΤ με nForce2 στη λίστα, όχι απλά μόνο την δικιά μου.

Έχει κανείς τελικά Twinmos 2*512 και ΑΒΙΤ ΑΝ7 για να μου πει αν είναι όλα καλά?

Αν ναι, σε τι συχνότητες και timings τις δουλεύει?

Οι διαφορές στα μοντέλα Twinmos της σειράς Speed Premium και της Desktop ποιες είναι?

Φιλε nkoumle εχω 2χ512 Twinmos που δεν ειναι UTT. Πανω γραφουν CADT που σημαινει πως ειναι απλα τσιπακια Value Ram. Ειναι rated 2.5-3-3-7 και δουλεβουν ετσι. Το προβλημα ειναι πως οντος υπαρχει προβλημα συμβατοτητας. Στα 200 δυστηχος για να δουλεψουν θελουν 3 βολτ σχεδον ενω για 2.5 βολτ πρεπει να κατεβασω το FSB στα 190. Εκει ειναι error free. Τωρα αν βρεις TwinMos με UΤΤ τσιπακια δε νωμιζω να εχεις προβλημα συμβατοτητος μιας και συνηθος ειναι ΒΗ5 η CH5.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε nkoumle εχω 2χ512 Twinmos που δεν ειναι UTT. Πανω γραφουν CADT που σημαινει πως ειναι απλα τσιπακια Value Ram. Ειναι rated 2.5-3-3-7 και δουλεβουν ετσι. Το προβλημα ειναι πως οντος υπαρχει προβλημα συμβατοτητας. Στα 200 δυστηχος για να δουλεψουν θελουν 3 βολτ σχεδον ενω για 2.5 βολτ πρεπει να κατεβασω το FSB στα 190. Εκει ειναι error free. Τωρα αν βρεις TwinMos με UΤΤ τσιπακια δε νωμιζω να εχεις προβλημα συμβατοτητος μιας και συνηθος ειναι ΒΗ5 η CH5.

Sisman πάνω σε τι mobo είναι οι μνήμες??

Μ'αρέσει το avatar σου! Με τις πόρτες! :T:

Απ' ότι κατάλαβα το αν η μνήμη θα είναι συμβατή έχει να κάνει με:

1. Το chipdet της mobo.

2. Τα τσιπάκια της μνήμης.

Υπάρχει κάτι στάνταρ σε αυτά?

Κάποιοι συγκεκριμένοι συνδιασμοί?

* Please be aware that M.tec device module made before May 2005 doesn't support dual channel mode but single only

Ποιά είναι τα M.tec device module?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

μαλλον φτενε τα πολλα βολτ που ριχνεις στον εγγεφαλο σου

λολολολολ

Δεν ξερω τι φταει αλλα μαλλον το 6αρι στην εκθεση το αξιζα και το πηρα.Μολις τωρα παρατηρησα στην υπογραφη μου οτι αντι για 6800gt εχω βαλει gr.....αυτα ειναι

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno

Από την στιγμή που η εταιρείες τα δοκιμάζουν πριν τα πουλήσουν παύουν να είναι UTT ;)

Και όντως συμπεριφέρονται καλύτερα τα καινούργια ΒΗ5 "UTT" σε σχέση με τα παλιά λόγω καλύτερου PCB

Έλα ρε tristeno τώρα...

Από την στιγμή που δεν τα δοκιμάζει η εταιρεία που κατασκευάζει τα τσιπάκια θα είναι για πάντα UnTesTed

Link to comment
Share on other sites

Aσχετο αλλά τα Mushkin Redline XP DDR πάνε με τις μπάντες 277mhz 3dmark με 3.66vdimm :o και 271 spi32 . μιλάμε για πολύ κομμάτια .

http://www.xtremesystems.com/modules.php?op=modload&name=Reviews&file=index&req=showcontent&id=4&page=3

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno

Μόνο στο όνομα, εκτός αν πας και τα αγοράσεις ο ίδιος από το εργοστάσιο, τότε θα είναι πραγματικά UTT.

Ρε tristeno με δουλεύεις?

Έχουνε γίνει ολόκληρες συζητήσεις για αυτό το θέμα και για τις αντοχές των καινούριων BH.....

Και ξαναλέω UTT ήταν UTT θα είναι ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΚΑΤΙ επειδή τα πέρνει η mushkin ή η κάθε mushkin απλά βλέπει που τρέχουν και ΤΟΤΕ ΓΙΝΕΤΑΙ RATING......και όχι από την εταιρεία κατασκευής που θα έπρεπε για να έχεις το κεφάλι σου ύσηχο...

Link to comment
Share on other sites

TwinMOS 1GB (2x512MB) DDR PC3200 Dual Channel Kit (MY-007-TM)

The new DDR 400 dual-channel kit comes with a pair of modules that have all been verified in the dual channel environment and proved through testing to achieve high performance and stability especially when working with Pentium 4 / FSB 800MHz devices which support dual channel DDR. TwinMOS DDR 400 dual channel kit is your ideal choice for powerful performance.

Not recommended for use in motherboards based on the nForce2 chipset.

Από overclockers.co.uk.

Και πάνω που σκεφτόμουνα να πάρω τις TwinMOS.

Τελικά κανένας με TwinMOS και nForce2 δεν υπάρχει??

post-2076-1416071985,4286_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.