Jump to content



Toποθέτηση ψύχτρας στο chipset.!


nickthegreek

Recommended Posts

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply
Δεν εχει και πολυ σημασια..και καλα για να μεταδιδεται η θερμοτητα σε ολο το σωμα της ψυκτρας!

Δεν πειράζει που θα σκεπάσει η καινούρια πάστα κάτι "σιδεράκια" που προεξέχουν γύρω από τον πυρήνα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def [Σήμερα, στις 14:49]

τι εννοεις απο κατω για την πλευρα που μπαινει μεσα στο σοκετ;

Πως είναι το κάτω μέρος της ψύχτρας ...http://www.coolermaster-europe.com/index.php?LT=english&Language_s=2&url_place=product&p_serial=PAC-P01&other_title=PAC-P01Northbridge%20Chipset%20Cooler

να το σκεπάσω όλο με πάστα που μου δίνει και να τη βάλω να καθήσει πάνω στο chipset.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickthegreek [Σήμερα, στις 16:54]

Δεν πειράζει που θα σκεπάσει η καινούρια πάστα κάτι "σιδεράκια" που προεξέχουν γύρω από τον πυρήνα?

Δεν την απλωνεις σε ολο τον επεξεργαστη βρε,αλλα στην ψυκτρα!Βαζεις μια μικρη ποσοτητα και την απλωνεις με βαμβακι σε ολη την ψυκτρα(στην επιφανεια που την τοποθετεις στο socket εννοω).Μετα βαζεις μια στρωση πανω στον πυρηνα και τοποθετεις την ψυκτρα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickthegreek

Δεν πειράζει που θα σκεπάσει η καινούρια πάστα κάτι "σιδεράκια" που προεξέχουν γύρω από τον πυρήνα?

οχι γιατι δεν ειναι ηλεκτρικα αγογιμη εκτος αν εχει παρει καμια που να περιεχει ασιμη...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deadlock7 [Σήμερα, στις 14:58]

Δεν την απλωνεις σε ολο τον επεξεργαστη βρε,αλλα στην ψυκτρα!Βαζεις μια μικρη ποσοτητα και την απλωνεις με βαμβακι σε ολη την ψυκτρα(στην επιφανεια που την τοποθετεις στο socket εννοω).Μετα βαζεις μια στρωση πανω στον πυρηνα και τοποθετεις την ψυκτρα...

Εντάξη είμαι άσχετος αλλά όχι και τόσο :) :) . Απλώς λέω ότι πριν η πάστα ήταν πάνω στην ψύχτρα μόνο στο κομμάτι της που ακουμπούσε στον πυρήνα ένώ τώρα οι οδηγίες λένε λένε να αλείψω την πάστα σε όλο το κάτω κομμάτι της ψύχτρας:D

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσοτερες εταιρειες το λενε αυτο,αλλα ειναι οντως υπερβολικο και δεν θα δεις διαφορα!Κανε αυτο που σου ειπαν να τελειωνεις!Δεν ειναι τιποτα...

ΕDIT:Κανε και καμια διορθωση στα ποστ γιατι αν γραφουμε καθε λεπτο χαθηκαμε.. :whistling

Link to comment
Share on other sites

Μην τρελενεσαι...

η επιφανεια που εφαπτεται στην ψυχτρα θελεις να καθαρισει, το γυρω γωρο καν το με μια μπατονετα στα γρηγορα, δεν χρειαζεται να καθαρισει εντελως εκει...

το ασετον κανει θαυματα, αλλα μην βαλεις μισο μπουκαλι, μερικες σταγονες ειναι αρκετες...

Link to comment
Share on other sites

Ρε Νικο έχω να σου φέρω το Akaza Cleaner που είναι ειδικό για να καθαρίζει thermal pastes etc. Το πήρα 10Euro αλλα δεν το έχω χρησιμοποιήσει και πολυ. Είναι κάτι δσαν λάδι μηναχής (διαφανές) κι έχει γεύση μανταρίνι. Κάνει την καλύτερη δουλειά!

Αν θες στο φέρνω στο σχολείο, No prob

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dr.Paneas [Σήμερα, στις 14:41]

Ρε Νικο έχω να σου φέρω το Akaza Cleaner που είναι ειδικό για να καθαρίζει thermal pastes etc. Το πήρα 10Euro αλλα δεν το έχω χρησιμοποιήσει και πολυ. Είναι κάτι δσαν λάδι μηναχής (διαφανές) κι έχει γεύση μανταρίνι. Κάνει την καλύτερη δουλειά!

Γεύση μανταρίνι???

Ρε συ, το ήπιες??? :p

:clap:

Link to comment
Share on other sites

ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ... ο τίτλος λέει τοποθέτηση ψύκτρας σε chipset, και τελικά εννοεί σε επεξεργαστή... λίγο μεγαλύτερη προσοχή βρε.... τόση όρα ακούω για πυρήνα και λέω τι σκ@τ@ 'εχει πυρήνα το chipset? τεσπα....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chros26_ [Σήμερα, στις 13:13]

ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ... ο τίτλος λέει τοποθέτηση ψύκτρας σε chipset, και τελικά εννοεί σε επεξεργαστή... λίγο μεγαλύτερη προσοχή βρε.... τόση όρα ακούω για πυρήνα και λέω τι σκ@τ@ 'εχει πυρήνα το chipset? τεσπα....

Δεν είναι σε επεξεργαστή απλώς ρώτησα πως λέγεται εκείνο το μαύρο το τετραγωνάκι στο κέντρο του τσιπσετ μου έιπαν τα παιδιά πυρήνας και έτσι χρησιμοποιούσα αυτή την λέξη για να το περιγράψω:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chros26_

ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ... ο τίτλος λέει τοποθέτηση ψύκτρας σε chipset, και τελικά εννοεί σε επεξεργαστή... λίγο μεγαλύτερη προσοχή βρε.... τόση όρα ακούω για πυρήνα και λέω τι σκ@τ@ 'εχει πυρήνα το chipset? τεσπα....

μαλλον εσυ επρεπε να διαβασεις το thread καλητερα............... λολολολ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def

με βαμβακι και μην πιεζεις το cpu,με απαλες κινησεις θα καθαρισει

Αρχική απάντηση από def

εγω παλι το υγρο το φοβαμαι,προτιμω να καθαριζω την παστα με σκετο βαμβακι,το ασετον δεν προκαλει φθορα πανω στο cpu; την επιφανεια εννοω

Αρχική απάντηση από nickthegreek

πάντος στο πάνω μέρος του πηρύνα δεν έχει πάστα:)

Αρχική απάντηση από def

τι εννοεις απο κατω για την πλευρα που μπαινει μεσα στο σοκετ;

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

οχι και σε ολι ρε συ απλος στο κοματι που θα παταει με τον επεγεργαστη και τιποτα παραπανο

ολα τα αλλα ειναι υπερβολες

Αρχική απάντηση από def

αυτο που λεει ο ALLEX κανε βαλε παστα πανω στην επιφανεια του επεξεργαστη που θα πατησει πανο του η ψυκτρα

..................:whistling :whistling :whistling

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.