Jump to content



pascal και compilers


midkin

Recommended Posts

Χαιρετώ(ποιον; ε.... εσάς!)

Λοιπόν τελευταίες δύο μέρες με έχει πιάσει μια μανία ή καλύτερα έχει ξανά φουντώσει περισσότερο ίσως από κάθε άλλη φορά η μανία να ασχοληθώ σοβαρά με μια γλώσσα προγραμματισμού(καθώς και με το photoshop αλλά κάποια άλλη στιγμή).

Άρχισα λοιπόν χθες με την C++ και επειδή δεν καταλάβαινα Χρηστό κατέληξα στην pascal γλώσσα η οποία μου φάνηκε πολύ πιο εύκολη και κατανοητή μιας και την έχω διδαχτεί ως ένα σημείο στα ελληνικά στην τρίτη λυκείου σε μορφή ψευδογλώσσας!

Ψάχνω λοιπόν ένα κατά προτίμηση ελληνικό site που να ασχολείται μόνο με προγραμματισμό(αν είναι και μόνο με pascal πολύ καλύτερα!)

Έχετε κανένα στα υπ' όψιν σας;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

η pascal ειναι μια πεθαμενη γλωσσα προγραμματισμου,εφαρμογες σε pascal δεν υπαρχουν.Τσαμπα ο χρονος που θα αφιερωσεις. η c++ για να μπεις καλο θα ηταν να περασεις απο c.

γιατι δεν ασχολεισαι καλυτερα με καμια java ή visual basic? java εχει πολλα δωρεαν βιβλια στο νετ και tutorials και κωδικα απειρο. ορεξη και χρονο να εχεις να διαβαζεις....

σορρυ που σου απανταω λιγο ασχετα, απλα να μην σπαταλησεις τον χρονο σου σε κατι που δεν αξιζει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με πειράζει η απάντηση σου. Ίσα ίσα βοηθάει. Αν και στη συγκεκριμένη περίπτωση θα σου απαντήσω πως θα συνεχίσω να ασχολούμαι με pascal γιατί είναι η μόνη γλώσσα που θα μάθω τόσο εύκολα!

Θέλω να πάρω μια πρώτη γεύση από προγραμματισμό και πιστεύω πως είναι η πλέον κατάλληλη(για εμένα).

Από κει και πέρα ίσως ασχοληθώ με visual basic μιας και για να αρχίσω C ή C++ θα χρειαστώ πολύ διάβασμα και πολύ βοήθεια...

Πάντως όποιος γνωρίζει ένα site που να ασχολείται με pascal θα παρακαλούσα να το αναφέρει στο ποστ.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι η Pascal για να καταλάβεις τι θα πει προγραμματισμός και να μπεις λίγο στο κόλπο.

Βασικά άμα μάθεις μία γλώσσα προγραμματισμού και πιάσεις το νόημα μετά πολύ εύκολα θα μάθεις και άλλη γλώσσα.

Λίγο οι εντολές αλλάζουν, κατά τ' άλλα η δομή είναι η ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον koumle.. Η pascal ειναι αριστη γλωσσα για να σε βαλει στη λογικη του προγραμματισμου...Πρωτα μαθαινουμε να περπαταμε και μετα να τρεχουμε..

Οσο για java/visual basιc αυτες ειναι αντικειμενοστραφεις γλωσσες...σαν την c++

H c ειναι ποιο δυνατη αλλα και ποιο low level....

Εξαρτατε παντα τι θες να κανεις..

Κατσε να δεις καποτε ειχα γραψει ενα καλο αρθρο...

http://www.orion.gr/index.php?subaction=showfull&id=1155068356&archive=1157065860&start_from=&ucat=&

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.