Jump to content



Πρόβλημα με Motherboard


Orion_GR

Recommended Posts

χαιρετώ σας

Πρίν μερικές ημέρες είπα να στήσω νέο σύστημα και πήρα τα παρακάτω:

Board. MSI K8N Neo 2 Platinum

CPU. AMD 64 3000+ 939 sct ανεβασμένο στα 3800 (θερμοκρασία 38 βαθμούς -υδρόψιξη)

1GB Ram sta 400 winchester.

HDD. 2 X 80 SATA , Raid

VGA. ATI X800XT PLatinum

GPU . 550 Watt

Όλα καλά

Έβαλα τα Win όλα δουλέψανε για καναδυό μέρες και μετά αρχίσαν τα τράβαλα.

Αρχικά άρχισε να σβήνει η οθόνη

μετά έχανε πληκτρολόγιο και Mouse

μετά άνοιγε μέν (μόνο το λαμπάκι άναβε) αλλα δέν έκανε Boot

μετά κολούσε παντού στο boot στο Bios.

Μου έβγαζε να μπώ μόνο σε safe mode αλλα ούτε και εκεί πρίν μπεί κολούσε,

μετα όλα τα παραπάνω ξανά και ξανά, μέχρι που βαρέθηκα και το άφησα στην άκρη, όλα τα παραπάνω έγιναν την ίδια ημέρα.

Ενέργειες που γίνανε.

Αλλαγή τροφοδοτικού

Αλλαγή VGA

Check στην Ram

Reset στο BIOS, μετά απο αυτό κατάφερα να μπώ στο Bios αλλα κολάει μετά απο κάνα δίλεπτο (μέσα στο Bios), άν κάνω reset ξαναχάνει το monitor και δέν μπουτάρει.

Πρόβλημα θερμοκρασίας CPU δέν υπάρχει, το chekara και αυτό.

’ν με όλα αυτά που ανέφερα μπορεί να μου πεί κάποιος τί μπορεί να φταίει θα χαρώ ιδαίτερα :)

To Board αγοράστηκε απο το internet και όχι απο μαγαζί άρα ξεχνάμε το θα πάω να πάρω άλλο για κάποιο διάστημα και δέν έχω δεύτερο επεξεργαστή για δοκιμές.

H γνώμη μου είναι πως τάπαιξε το board και το bios γενικότερα, καμιά πρόταση ? :confused:

Μιάς και εδώ είσαστε πιό σχετικοί απο εμένα στο Θέμα του Overclock, υπάρχει περίπτωση το ανέβασμα του επεξεργαστή να προκάλεσε δυσλειτουργία του board ??, ή άν μπορεί κάποιος με αυτα που περιέγραψα να πρσδιορίσει αν το πρόβλημα ειναι στο Board η στην CPU.

στην ουσία απο ότι είδα χάνει τα περιφεριακά συνέχεια και κολάει το PC συνεχώς σε όλες τις λειτουργίες.

Link to comment
Share on other sites

Πριν κανεις οτιδηποτε με το βιος κοιτα να βοοταρεις σε default συχνοτητα ...Εαν το εχεις ηδη κανει αυτο και συνεχιζουν τα προβληματα , δοκιμασε να flash-αρεις το νεοτερο βιος που εχει η msi .

Οσο αφορα το οτι μπορει το πουσαρησμα στην cpu να προκαλεσει μονιμη βλαβη στην μητρικη , δεν νομιζω ( τουλαχιστο δεν το εχω ακουσει απο κανενα εως τωρα )...Οσο και 'αγρια ' να εχεις ανεβασει μνημη και cpu , με ενα clear cmos επανερχετε η μητρικη...

Παντως εμενα δεν μου φενετε οτι ειναι hardware . Τα προβληματα που αναφερεις μαλλον προς software δειχνουν . Αλλαξε βιος ( στο νεοτερο version ) και κανε ενα νεο στησιμο...

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες 550w ενωείς 550w ή κάψε με 550w; Γιατί συνήθως άμα βλέπεις και αρχίζει να χάνει πράγματα και τέτοια μάλλον είναι το τροφοδοτικό. Εξίσου πιθανό είναι και αυτό που είπε ο tomhel. Πάντως δεν έχεις και πολυυυ διαιτητικά πράγματα πάνω οπότε ένα τροφοδοτικό μάρκας κάψε με πιθανότατα θα τα έβρισκε σκούρα στις τάσεις... (όσο αυξάνεται το φορτίο πέφτουν οι τάσεις) :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ, άμα είναι παραφορτωμένο το τροφοδοτικό πέφτουν πολύ οι τάσεις. Και άμα το PSU είναι μούφα και ζορίζεται πιο εύκολα και δε βγάζει και καλλές τάσεις σε μικρό φορτίο τότε γίνονται πολλά τέτοια κουλά! ;)

Link to comment
Share on other sites

Το check στη RAM πώς το έκανες? Με memtest? Αυτό δυστυχώς δε θα δείξει τίποτα αν υπάρχει πρόβλημα στα windows και γενικότερα στην ευστάθεια του Η/Υ... Στο λέω εκ πείρας.

Δοκίμασες με άλλα modules ή με διαφορετικά configurations σε slots?

Για το τροφοδοτικό αν υπάρχει πρόβλημα δε θα είναι με την ισχύ αλλά με την ευστάθεια. Αυτά που έχεις τα σηκώνει και 350άρι τροφοδοτικό, ειδικά αν δε δουλεύεις σε 3D.

Το πιθανότερο ωστόσο είναι μάλλον η μητρική όπως είπαν και τα παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

Ρε συ, άμα είναι παραφορτωμένο το τροφοδοτικό πέφτουν πολύ οι τάσεις. Και άμα το PSU είναι μούφα και ζορίζεται πιο εύκολα και δε βγάζει και καλλές τάσεις σε μικρό φορτίο τότε γίνονται πολλά τέτοια κουλά! ;)

Όπως και να έχει άμα δεν είναι προβληματικό το τροφοδοτικό...ότι και αν είναι με αυτά που έχει δεν δικαιολογείται

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον καταρχήν.

Λοπόν έχουμε και λέμε.

Τις μνήμες τις δοκίμασα σε άλλο board και δουλεύουν κανονικά, αλλα είναι ενός φίλου και όπως καταλαβένετε δέν μπορεσα να τεστάρω και την CPU :) . (απίθανο να είναι η CPU μιάς και αυτή αμα ήταν δέν θα δούλευε κάν)

άλλαξα την ΑΤΙ με μιά NVidia Τι 4200 που την είχα στο ντουλάπι απο παλιές καλές εποχές.

’λλαξα 4 τροφοδοτικά (2 Χ 350 Chieftec 2 X 550 Levicom) Επώνυμα και δουλέυουν όλα.

Έβγαλα την μπαταρία του Board και έκανα reset στο Bios με το Jum, 5 φορές, το reset εγινε αλλα αυτό δέν πήρε χαμπάρι συνέχισε να κολάει ακόμα και στο bios με τα Safe default.

Εβρισα τόσες φορές που άν έιχε φιλότιμο θα έφτιαχνε απο μονο του :TD:

Όλα φαίνονται πως είναι το Board τελικά :rip:

Σκέφτηκα μήπως και κάποιος άλλος έχει πάθει τα ίδια και μας δώσει κάποια λύση άν υπάρχει.

Αυριο θα στείλω το board πίσω και θα περιμένω νέο.

Το Flasάρισμα toy Bios είναι μιά καλή λύση αλλα έδωσα τόσα λεφτά για το Board (170 Evro) και θέλω να δουλέψει, αμα μου κάνει τσαλίμια απο τις πρώτες ημέρες δέν το θέλω γιατί δέν ξέρω τί θα μου κάνει αργότερα, άν ήταν κανένα ψεύτικο θα είχε φάει σούτ απο το πρώτο reset.

Οταν το ξαναστήσω το μηχανάκι θα σας πώ αν τελικά ήταν το board, για όποιον δεί παρόμοια κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.