Jump to content



Ερωτηση για τοποθετιση ψυγειου και για εξαερωση


man@ice

Recommended Posts

Ετοιμαζομαι να μπω και εγω στον κόσμο της υδροψυξης. Εχω ήδη παρει ενα ψυγειο silverprop 120, μια Eheim 1048 και ενα μπλοκ Silverprp SXT.

Ακομα δεν εχω αποφασισει αν θα βαλω τανκ μιας και διαβαζω και τους αλλους τροπους εξαερωσης (κλειστό κυκλωμα η Τ).

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν υπαρχει κανενα προβλημα αν δεν εβαζα το ψυγειο οριζοντια αλλα καθετα και το ενα ρακορ να ειναι απο πανω και το αλλω απο κατω. Μπορω να το κανω αυτό; (δεν ξερω αν το εθεσα σωστα ετσι ωστε να γινει αντιληπτο)

Αυτο που σκευτομαι ειναι στο κατω μερος του κουτιου, πισω να βαλω την ανλτια και μπροστα το ψυγειο έτσι ωστε να περνει και κατευθειαν αερα, αλλα για να χωρεσει εκει το ψυγειο πρεπει να το βαλω με τον τροπο που λεω πιο πανω.

Σχετικα με την εξαερωση ειναι πιο ευκολος ο τροπος με το Τ η με κλειστο κυκλωμα και να βαλω την ανλτια σε λεκανη για να την γεμισω;

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Με το ψυγειο δεν ηπαρχει προβλημα οπως και να το βαλεις.

Με τον τροπο εξαερωσης εμενα προσοπικα με βολευει η λεκανη το κλεινω μεσα σε αυτη σε 10 με 15 λεπτα εχω τελειωσει.

Και καλως ειρθες στον κοσμο μας.!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα να το συνδεσω εκτος υπολογιστή και προσπάθησα να κάνω εξαερωση τοποθετοντας την ανλτια σε μια λεκανη. Η διαδικάσιά δεν πρεπει να μου πηρε πανω απο 10 λεπτα και συγκεκριμένα αφου καταφερα να περασει το νερο μεσα απο την αντλια, μετα την ξεκινησα και κυκλοφορησε το νερο μεσα στο συστημα, Μετα κουνισα το ψυγειο αρκετες φορες προς ολες τις κατευθηνσεις και εκανα και το ιδιο και με το μπλοκ. Το αφηνα να δουλεψει 3-4 λεπτα και μετα ξανακουνησα και το ψυγειο και το μπλοκ και να ξαναεπανελαβα το ιδιο μετα απο αλλα 3-4 λεπτα.

Φαινομενικα με το ματι δεν εχει καμια φυσαλιδα μεσα και επισης δεν εμφανιζεται καμια αν κλεισω και ξανανοιξω την αντλια η αν ταρακουνησω το ψυγειο η το μπλοκ.

Λογικά έχει πετυχει η εξαέρωση ή μηπως μου εχει διαφύγει κάτι επειδή δεν μου πήρε πανω απο 10 λεπτα η ολη διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

αν εκλεισες και ξανανοιξες την αντλια και δεν ειδες καμια φυσαλιδα ή καποιον θορυβο σαν να χτυπαει κατι(φυσαλιδα δηλαδη) τοτε η εξαερωση σου ηταν απολυτα επιτυχης.

περιμενουμε φωτογραφιες απο το συστηματακι σου θερμοκρασιες και τα νουμερακια σου εφοσον κλοκαρες το συστημα

καλως ηρθες στον υγρο και ησυχο κοσμο μας:cool:

Link to comment
Share on other sites

Την αντλία κατα την διαδικασία που την ειχα μεσα στην λεκάνη την ανοιξα και την εκλεισα κανα 6-7 φορες και δεν ειχε παρουσιαστεί καμιά φυσαλιδα όσο και αν ταρακουναγα το ψυγειο και το μπλοκ. Μετα που εκλεισα το κυκλωμα την εχω αφησει κανα 3-4 μερες απο 6-7 ωρες την μερα και με αρκετα on/off και δεν εχει εμφανηστει καμια φυσαλιδα και επισης ενδιαμεσα κουναω και παλι το ψυγειο και το μπλοκ.

Χωρις να εχω ανάλογη εμπειρία πιστευω ότι πρεπει να ειναι ΟΚ και ειναι να δοκιμασω να το βαλω το ΣΚ.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εγω του εβγαλα ολον τον αερα (λεκανη) αλλα δεν εχω τανκ η κατι για να βγαζει τον αερα και τωρα μετα απο λιγο καιρο εχει πολυ αερα και κανει θορυβο η αντλια.. γιατι ?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εγω του εβγαλα ολον τον αερα (λεκανη) αλλα δεν εχω τανκ η κατι για να βγαζει τον αερα και τωρα μετα απο λιγο καιρο εχει πολυ αερα και κανει θορυβο η αντλια.. γιατι ?

Εχει full νερο το κυκλωμα ?

Εμενα παντως μου αρεσει το tank/reservoir, κανει τα πραγματα πολυ απλα...:banging:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chros26_ [Σήμερα, στις 03:38]

πρέπει να βάλεις ένα ''Τ'' και να το ανοίγεις για εξαέρωση-συμπλήρωση...

και αυτό γιατί οι σωλήνες ''αναπνέουν'' και πέρνά αέρας μέσα.

πως περνα αερας ? που να δω πως μπορω να βαλω Τ ?

Link to comment
Share on other sites

από ότι έχω διαβάσει, περνά.

Το Τ καλό είναι να βρίσκεται κάπου ψηλά στο σύστημα..... απλά κόβεις τον σωλήνα, βάζεις το Τ και στη μια μεριά ενώνεις το 1 κομμάτι, στην άλλη το άλλο και στην πάνω τρύπα του Τ μια τάπα την οποία ανοίγεις για εξαέρωση- συμπλήρωση νερού.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chros26_

από ότι έχω διαβάσει, περνά.

Το Τ καλό είναι να βρίσκεται κάπου ψηλά στο σύστημα..... απλά κόβεις τον σωλήνα, βάζεις το Τ και στη μια μεριά ενώνεις το 1 κομμάτι, στην άλλη το άλλο και στην πάνω τρύπα του Τ μια τάπα την οποία ανοίγεις για εξαέρωση- συμπλήρωση νερού.

Ή μπορείς να πάρεις ένα μπρούτζινο Τ που να έχει και "πετουγια" πάνω (διακοπτάκι σαν αυτό που έχουν οι βρύσες στους κήπους) έτσι ώστε να το ανοίγεις και να το κλείνεις πανεύκολα και ολοκληρωτικά χωρίς τάπες κτλ. Πολύ πρακτικό!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.