Jump to content



Τροφοδοτικό 24/20 pin σε μητρική εξαετίας?


Seeker

Recommended Posts

Κανονικά δεν θα άνοιγα αυτό το thread αλλά επειδή δεν έχω κοντά μου την μητρική δεν ξέρω αν ταιριάζει. Πρόκειται για μια DFI PA-61 Rev D2 που το τροφοδοτικό που είχε ψόφησε. Σκέφτομαι να της βάλω πάνω ένα Chieftec 350W 24Pin (εννοείται πως τα 4 pin θα αφαιρεθούν).

Θα ταιριάζει το τροφοδοτικό? Με τις τάσεις μπορεί να έχω κανένα πρόβλημα λόγω παλαιότητας?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chroma

Συνήθως αν δεν έχει κάτι δίπλα στο 20πινο βύσμα, το 24πινο μπαίνει κανονικά χωρίς πρόβλημα, στην NF7s που είχα έμπαινε.

Αν είναι μόνο αυτό το πρόβλημα τότε OK γιατί τ α 4pin στο Chieftec είναι removable.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά υπάρχει ένα αλλά δεν έχει άμεση σχέση. Η μητρική αναγνωρίζει την μισή μνήμη. Αυτό μάλλον οφείλεται στο οτι ο ελεγκτής μνήμης αναγνωρίζει μόνο τα 128Mbit (16ΜΒ) απο τα 256Mbit (32ΜΒ) που είναι σε καινούριες μνήμες. Αυτό μπορεί να λυθεί κάπως?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Seeker

Βασικά υπάρχει ένα αλλά δεν έχει άμεση σχέση. Η μητρική αναγνωρίζει την μισή μνήμη. Αυτό μάλλον οφείλεται στο οτι ο ελεγκτής μνήμης αναγνωρίζει μόνο τα 128Mbit (16ΜΒ) απο τα 256Mbit (32ΜΒ) που είναι σε καινούριες μνήμες. Αυτό μπορεί να λυθεί κάπως?

Δυστυχώς όχι. Πρέπει να βρεις μνήμες με chipakia των 16Μ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Gabriel

Δοκίμασε και το τελευταίο bios μήηηηπως και..

Αν και νομίζω πως θές chip 16Μ όπως σωστά προαναφέρθηκε.Δοκίμασες double sided modules?

Ναι, αυτή την στιγμή έχω 448MB μνήμης απο τα οποία αναγνωρίζονται μόνο τα 256MB...

Η μητρική μου δέχεται μέχρι 768MB RAM δηλαδή 256MB/slot max. Μπορώ να βάλω μια 32άρα των 512ΜΒ και εφόσον θα μου αναγνωρίσει το μισό να δουλεύει σαν 256άρα χωρίς να την επηρρεάζει που οι μνήμη θα είναι 512άρα (κανονικά είναι μέχρι 256MB, αλλά αφού δεν θα την βλέπει όλη?)?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.