Jump to content



βαψιμο αλουμινιου


haris1984

Recommended Posts

παιδια θελω να βαψω ενα καπακι αλουμινιου που ειναι για να συγκρατει το μπλοκ στη θεση του.

το spray που χρησιμοποιησα ειναι μαυρο βερνικοχρωμα απο οτι λεει της cosmolac...

μου φαινεται οτι αφου στεγνωσει το χρωμα δεν πιανει καλα και αφηνει χρωμα στο δαχτυλο οταν το τριψω...πρεπει να το περασω με τιποτα απο πανω?ή να δοκιμασω με αλλη μπογια? η μερια που βαφτηκε ηταν καθαρη πριν τη βαφη.

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Xαρη το καπακι αυτο το εφτιαξες εσυ ή ειναι αγοραστο?

σε ρωταω γιατι σχεδον ολα τα μεταλλικα αντικειμενα παραγωγης

εχουν καποια επιστρωση στο μεταλλο οτυς κιας φαινεται γυμνο...

ειτε βερνικια ειτε κερια...

κατι δλδ που μειωνει την προσφυση του χρωματος στην επιφανεια...

(κυριως για να μην οξειδονωνται και λεκιαζουν)

αρα η λυση ειναι καλο τριψιμο (με το καλο εννοω οχι εντονο αλλα σε ολη την επιφανεια του )

με ψιλο ντουκοχαρτο

καθαρισμα απο τις σκονες και τα ρινισματα

και μετα καθαρισμα με καποιο διαλυτικο για να φυγουν λιπαρες και λοιπες ξενες συσιες

και μετα βαψιμο...

εαν εχεις και καποιο ασταρι μεταλλου για υποστρωμα ακομα καλυτερα...

εαν εχεις και σπρευ αυτοκινητου ή θερμοκρασιας (για εξατμισεις )

επισης ακομα καλυτερα....

εαν εχεις και κανα καλο βερνικι ματ για το τελος

τελεια...:p

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω τιποτα απο αυτα....

το καπακι ηρθε με το μπλοκ του 11....ισως αυτος να μπορει να μας πει αν εχει καποια επιστρωση πανω του..πριν το βαψω το καθαρισα καλα και το ετριψα λιγο με 600αρι ντουκοχαρτο μιας και ηταν το πιο χοντρο που εχω....αμεσως μετα ειχα 100αρι...

θα το αφησω το βραδυ μηπως και μεχρι το πρωι στρωσει...ειναι καλα τα cosmolac?

λεει οτι ειναι βερνικοχρωμα οπως εγραψα και απο πανω...

τι διαλυτικο να βαλω για να καθαρισω?...νευτι κανει? :p

το ασταρι και το σπρευ αυτοκινητου ποσο κοστιζουν?και το βερνικι ματ επισης...

ευχαριστω κοπριτη

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Θα θελα να κάνω και εγώ μια ερώτηση σχετικά με βάψιμο αλουμινίου. Έχω μια πλακα αλουμινίου και θέλω να φτιαξω με αυτην ενα πανελ για το ταμπλο του αυτοκινήτου μου. Αυτο που θα ήθελα να πετύχω είναι να κάνω την επιφάνια του αλουμινίου "brushed" και μετα να της δώσω μια μαυρη απόχρωση ωστε να τεριάζει με το εσωτερικό του αυτοκινήτου.

Τι λέτε? πέρα απο την κατεργασια brushed μπορώ να πετύχω την βαφή αυτή?

ξερω οτι μπορώ να βρώ ετοιμο αλουμίνιο στο χρώμα που θέλω και "brushed" αλλα το θέμα είναι οτι πρόκειτε να περάσει απο κατεργασία cnc και κοπή με λέιζερ οπότε η επιφάνει θα χαλάσει.

Εύχομαι να ακούσω καλά νέα απο εσας! Περιμένω με ανυπομονισία!

Ευχαριστό πολύ!

Link to comment
Share on other sites

καταρχην εαν η πλακα αυτη ειναι απλα διακοσμητικη

οποτε δεν χρεiαζεται να ειναι χοντρη, μπορεις να την αγορασεις ετοιμη

brushed και μαυρη ανοδιωμενη.

το brushed εφε μπορεις να το πετυχεις σε ενα βαθμο με απλα μεσα

φτιαχνωντας εναν αυτοσχεδιο τακο απο plexi ή ξυλο με κολλημενο ψιλο ντουκοχαρτο στην μεγαλη επιφανεια

τον οποιο θα χρησιμοποιησεις για να αφησεις τα σημαδια πανω στο αλουμινιο

μετακινωντας τον με την βοηθεια καποιου οδηγου (αλλο ενα κομματι ξυλο ή μια βεργα αλουμινιου)

ωστε να πετυχεις παραλληλα ιχνη βουρτσισματος σε ολη την επιφανεια.

Το ποσο πυκνα και ομοιομορφα θα ειναι αυτα εξαρταται απο το ποσα επαλληλα περασματα θα κανεις.

Για το θεμα του χρωματος κανονικα χρειαζεται ανοδιωση

αλλα εαν δεν εχεις την δυνατοτητα αυτη

μπορεις να παιξεις με χρωματισμενο βερνικι (βερνικι + συμβατο χρωμα της επιλογης σου)

ωστε να χρωματισει αλλα να μην καλυψει πληρως το εφε βουρτσας που θα εχεις φτιαξει

Link to comment
Share on other sites

καταρχην εαν η πλακα αυτη ειναι απλα διακοσμητικη

οποτε δεν χρεiαζεται να ειναι χοντρη, μπορεις να την αγορασεις ετοιμη

brushed και μαυρη ανοδιωμενη.

το brushed εφε μπορεις να το πετυχεις σε ενα βαθμο με απλα μεσα

φτιαχνωντας εναν αυτοσχεδιο τακο απο plexi ή ξυλο με κολλημενο ψιλο ντουκοχαρτο στην μεγαλη επιφανεια

τον οποιο θα χρησιμοποιησεις για να αφησεις τα σημαδια πανω στο αλουμινιο

μετακινωντας τον με την βοηθεια καποιου οδηγου (αλλο ενα κομματι ξυλο ή μια βεργα αλουμινιου)

ωστε να πετυχεις παραλληλα ιχνη βουρτσισματος σε ολη την επιφανεια.

Το ποσο πυκνα και ομοιομορφα θα ειναι αυτα εξαρταται απο το ποσα επαλληλα περασματα θα κανεις.

Για το θεμα του χρωματος κανονικα χρειαζεται ανοδιωση

αλλα εαν δεν εχεις την δυνατοτητα αυτη

μπορεις να παιξεις με χρωματισμενο βερνικι (βερνικι + συμβατο χρωμα της επιλογης σου)

ωστε να χρωματισει αλλα να μην καλυψει πληρως το εφε βουρτσας που θα εχεις φτιαξει

Το βερνικι και το χρωμα αυτό εχουν κάποια συγκεκριμένη ονομασία ή τύπο? Για να μπορέσω να τα ζητήσω. Η πλάκα θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 4μμ πάχος. εχω βρεί ετοιμο αλουμινιο αλλα όπως είπα θα υποστεί περετέρο κατεργασία και τα ίχνη μπορεί να χαλάσουν. όσον αφορά την ανοδίωση υπάρχει κάποιο μαγαζί που θα μπορούσε να κάνει την διαδικασία αυτή? κόστος? Αυτο που με απασχολεί για τη βαφή με το βερνίκι είναι μήπος με το χρόνο και τη ζέστη μέσα στο αυτοκίνητο αρχίζει και ξεφτίζει/ζαρώνει.....

Ευχαριστό πολύ πήρα αρκετές πληροφορίες που ήθελα. Να στε όλοι καλά!

Epic ξέθαμα και ο Κοπρίτης παρων όπως πάντα:yu:

Ειλικρινά δεν προσεξα την ημερομηνία, αλλα να όμως που έγινε δουλειά. Θαταν καλύτερα να άνοιγα καινούριο θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν προσεξα την ημερομηνία, αλλα να όμως που έγινε δουλειά. Θαταν καλύτερα να άνοιγα καινούριο θέμα?

Όχι φίλε μου δικαίωμα σου δεν το συζητάω. Δεν το είπα γι' αυτό, τον Κοπρίτη πειράζω!

Link to comment
Share on other sites

Το βερνικι και το χρωμα αυτό εχουν κάποια συγκεκριμένη ονομασία ή τύπο? Για να μπορέσω να τα ζητήσω. Η πλάκα θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 4μμ πάχος. εχω βρεί ετοιμο αλουμινιο αλλα όπως είπα θα υποστεί περετέρο κατεργασία και τα ίχνη μπορεί να χαλάσουν. όσον αφορά την ανοδίωση υπάρχει κάποιο μαγαζί που θα μπορούσε να κάνει την διαδικασία αυτή? κόστος? Αυτο που με απασχολεί για τη βαφή με το βερνίκι είναι μήπος με το χρόνο και τη ζέστη μέσα στο αυτοκίνητο αρχίζει και ξεφτίζει/ζαρώνει.....

Ευχαριστό πολύ πήρα αρκετές πληροφορίες που ήθελα. Να στε όλοι καλά!

κοιτα η αληθεια ειναι οτι εγω το εχω χρησιμοποιησει για διακοσμητικο στοιχειο χωρις καμια καταπονιση

οποτε δεν γνωριζω πως θα συμπεριφερθει σαν υλικο πινακα οργανων

σιγουρα παντως το βουρτσισμενο εφε θα το κανεις αφου εχεις τελειωσει με ολες τι αλλες εργασιες στο τμημα αυτο.

επισης καλο ειναι εαν σε ενδιαφερει η αντοχη να κοιταξεις και τι τυπο αλουμινιου θα παρεις

παιζει ρολο και στο ποσο σκληρο θα ειναι αλλα και στο ποσο ευκολο θα ειναι στο δουλεμα

(αν πας σε laser cut ή υδροκοπη δεν σε νοιαζει, αλλα εαν σκοπευεις να το δουλεψεις στο χερι, παιζει ρολο)

η ανοδιωση επισης προσφερει και επιφανειακη σκληρυνση του υλικου κατι που το θελεις προφανως

δεν ξερω ομως στην περιοχη ποιος ενδεχομενως μπορει να ασχολειται με τετοιου ειδους επεξεργασια μεταλλων

ριξε μια ματια στο Χρυσο οδηγο ισως και ρωτα τοπικους αλουμιναδες κουφωματων

η βαφη που σου προτεινα μπορει να γινει και με - προς καταργηση χρωματα αυτοκινητου μονης

το βασικο ειναι το χρωμα και το βερνικι που θα αναμιξεις να εχουν τον ιδιο διαλυτη (και ενδεχομενως καταλυτη)

μια επισκεψη σε χρωματοπωλειο για αυτοκινητα η σκαφη θα σε κατατοπισει καλυτερα

παιζουν και ετοιμα χρωματα τετοιου τυπου γνωστα σαν ανιλινες αλλα τα περισσοτερα που κυκλοφορουν ειναι νερου και προοριζονται για ξυλα οποτε δεν νομιζω να στρωσουν σωστα στο γυμνο βουρτσισμενο αλουμινιο.

εαν βρεις ανιλινη διαλυτικου ισως αξιζει να κανεις μια δοκιμη (πιθανοτατα να χρειαστει κι ενα χερι καλο βερνικι στο τελος για προστασια, ισως ματ για καλυτερο και πιο πειστικο φινιρισμα)

εναλλακτικα φτιαχεις αυτο που θες σε αλουμινιο 3mm και απλα παιρνεις το ετοιμο υλικο που σου εδειξα πριν

και φτιαχνεις μια ιδια ακριβως φασα 1 ή 2mm και την βαζεις απο πανω με καποιες ομορφες φρεζατες ανοδιωμενες allenοβιδες

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.