Jump to content



"overclocking Faild". Τι να κάνω???


Recommended Posts

Έχω Maximus Extreme, Intel Pentium 4 540 (πρόκειτε να αλλάξω σε Ε8600), Project X W1600UX2GP και μιαν VGA 3870 ολα με αέρα. Οταν προσπαθώ να κάνω κάπιες αλλαγές στην BIOS για παράδειγμα να αφξήσω το FSB και το voltage του CPU και κάνω Save settings and exit.Τότε κάνει restart αλλα δεν μου δείχνει τιποτε(δεν ξεκινά το mobo).Τότε αναγγαζομαι και το σβήνω, το ανάβω και πριν να φτάσει στα Windows μου δείχνει αυτο το μύνημα και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί!!!(Overclocking Failed ...).Φταίει ο CPU το mobo ή κατι αλλο???:mad:

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ειμαι 100% σιγουρος ειναι θεμα cpu. Και αυτο γιατι ειναι παλαιοτερης γενιας. Αν δεις στις πιο καινουργιες μητρικες ουτε post δεν κανουν αυτα τα cpu. Ειχα κι εγω προβλημα σε μια maximus με εναν cedarmill. Oc καταφερα να κανω μονο με setfsb. Δεν το ειχα ψαξει βεβαια και πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Θα το ελέξω με τον masxerofkartis143 και τον yiancar επειδή πιστεύω οτι μπορεί να φταίει και ιη μητρική. θα δοκιμάσουμε το Σάββατο να κάνουμε o/c και με τον CPU μου και μια άλλη μητρική (μαλλον Striker 2 Extreme Or Blackops)για να δούμε τι θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ειμαι 100% σιγουρος ειναι θεμα cpu. Και αυτο γιατι ειναι παλαιοτερης γενιας. Αν δεις στις πιο καινουργιες μητρικες ουτε post δεν κανουν αυτα τα cpu. Ειχα κι εγω προβλημα σε μια maximus με εναν cedarmill. Oc καταφερα να κανω μονο με setfsb. Δεν το ειχα ψαξει βεβαια και πολυ...

Χρίστο επειδή τον Συγκεκριμένο τον έχουμε δοκιμάσει και εγώ και ο yiancar. Εγώ στην abit πιο παλιά και ο Yiancar στην Blackops του. Το μόνο πρόβλημα που βρήκαμε ήταν ότι πήγε μόνο στα 4.5 έτσι είπαμε να δούμε και με άζωτο (ήμασταν με phase)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.