Jump to content



Περίεργα πράγματα... Ανάβω τη λάμπα, κλείνει ο δίσκος!


nickstamat

Recommended Posts

(Σκέφτηκα ότι είναι πρόβλημα τροφοδοτικού, γι' αυτό το έβαλα σε αυτήν την κατηγορία)

’νοιξα προχτές το κουτί για τακτοποίημα καλωδίων. Τα έβγαλα όλα τα βύσματα του τροφοδοτικού, τα πέρασα πίσω από τη μητρική και τα ξανασύνδεσα (με διαφορετική σειρά/διάταξη από την προηγούμενη εννοείται).

Το πρόβλημα είναι ότι τώρα όταν ανάβω την λάμπα cold cathode, σβήνει ο δίσκος (!!!) για κλάσματα δευτερολέπτου και ξανανοίγει. Αυτό το έκανα μέσα στα Windows και δεν έγινε τίποτα (ούτε κόλλησε, ούτε έκανε επανεκκίνηση), απλά σταμάτησε ο δίσκος και στιγμιαία ξαναξεκίνησε!!! Τι γίνεται εδώ;;; :confused:

Τροφοδοτικό: [Δείτε στην υπογραφή μου]

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάτι δεν πάει καλά στο διακόπτη για τις λάμπες και όταν τον πατάς σου βραχυκυκλώνει; Λέω τώρα εγώ... :p

Τον δίσκο τον έχεις στην ίδια γραμμή με τις λάμπες;

Link to comment
Share on other sites

@Makis Hourdakis: Δεν είμαι σπίτι τώρα... μόλις πάω το μεσημέρι θα το κοιτάξω και αυτό! Το σκέφτηκα ότι μπορεί να γίνεται βραχυκύκλωμα, αλλά γιατί;

@tomhel: Και ο δίσκος πρέπει να έχει δική του γραμμή; Αμάν, πια! Δηλαδή πρέπει να έχω τροφοδοτικό 800+ W!!! Ξεχωριστή τροφοδοσία η κάρτα γραφικών, ξεχωριστή ο δίσκος, 3 optical drives, floppy, cold cathode lamp, ανεμιστήρες που τροφοδοτούνται απ' ευθείας από το τροφοδοτικό, ξεχωριστή γραμμή για το γομάρι που ψύχει την κάρτα γραφικών... Πόσα molex να έχω επιτέλους!

Όσο για το avatar, περίμενε PM σε κανά δεκάλεπτο...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, δεν είναι απαραίτητο να έχεις ανεξάρτητη γραμμή για τους δίσκους. Απλώς καλό είναι μιας και οι δίσκοι συνήθως είναι ευαίσθητοι και "πολίτιμοι" και δεν θες να πάθουν τίποτα οπότε τον βάζεις σε ανεξάρτητη γραμμή για να αποφεύγεις περίεργα περιστατικά...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

Κοίτα, δεν είναι απαραίτητο να έχεις ανεξάρτητη γραμμή για τους δίσκους. Απλώς καλό είναι μιας και οι δίσκοι συνήθως είναι ευαίσθητοι και "πολύτιμοι" και δεν θες να πάθουν τίποτα οπότε τον βάζεις σε ανεξάρτητη γραμμή για να αποφεύγεις περίεργα περιστατικά...

Πολύτιμος είναι επειδή δεν θέλω να αγοράσω άλλον αν πάθει κάτι... γιατί από δεδομένα δεν έχω και τίποτα σημαντικό... να φανταστείς, κάνω format για πλάκα! (άμα μου τη δώσει... του αλλάζω την πίστη :devil: :devil: :devil: )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat

Πολύτιμος είναι επειδή δεν θέλω να αγοράσω άλλον αν πάθει κάτι... γιατί από δεδομένα δεν έχω και τίποτα σημαντικό... να φανταστείς, κάνω format για πλάκα! (άμα μου τη δώσει... του αλλάζω την πίστη :devil: :devil: :devil: )

η μονη σιγουρι λυση ειναι 2 τροφοδοτικα ενα για hardware και ενα για εξαρτιματα........

θελο και εγω pm με το εργαλιο σου.............!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480 [Σήμερα, στις 14:44]

Καλα ρε δεν ντρεπεστε λιγο? Μας διαβαζουν και μικρα παιδια. Ου να μου χαθειτε....

:D :D :D:hehe: :hehe: :hehe: :clap: :clap: :clap: :worship: :worship: :worship:

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

η μονη σιγουρη λυση ειναι 2 τροφοδοτικα ενα για hardware και ενα για εξαρτηματα........

θελω και εγω pm με το εργαλειο σου.............!!!!!!!!!

Θέλεις φωτογραφίες ή βίντεο;;; :devil: :D

Χωρίς πλάκα, ΟΚ θα στείλω...

ΒΓΗΚΑΜΕ OFF-TOPIC, ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΟΥΜΕ...

Σε κανά 10λεπτο θα ανοίξω τον υπολογιστή να δω τι γίνεται εκεί μέσα. Προς το παρόν τη λάμπα την έχω κλειστή γιατί άμα την ανοίξω φοβάμαι μη γίνει κανένα... "τσαφφφ, μπουυυμ, φφφσσσσσ..."

Link to comment
Share on other sites

Μετά από λίγη σκέψη σκέφτηκα ότι κάτι παίζει με το διακοπτάκι της λάμπας. Λοιπόν, άνοιξα τον υπολογιστή και έβαλα το δίσκο ΠΡΙΝ από το διακόπτη στη γραμμή του τροφοδοτικού με την ελπίδα ότι έτσι ο διακόπτης δεν θα τον επηρεάζει.

Τον έβαλα στην πρίζα, δούλεψε κανονικά ανοιγόκλεισα το διακόπτη 4-5 φορές, όλα ΟΚ! ΑΛΛΑ είμαι και άτυχος γαμώτο! Την 6η φορά "τσακ", έκλεισε πάλι ο δίσκος!

Ευτυχώς, συγκρατήθηκα και δεν έσπασα τη λάμπα στα τέσσερα! (την πλήρωσε μια θήκη DVD! :devil: )

Πάμε πάλι για μια ακόμη προσπάθεια! Κατάφερα και σύνδεσα όσες περισσότερες συσκευές μπορούσα στα molex που υπήρχαν και τελικά κατάφερα να απομονώσω τη λάμπα.

ΈΤΣΙ ΛΥΘΗΚΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ! Αυτό που μου τη δίνει τώρα όμως είναι ότι για 2-3 W που καίει η λάμπα έχω δεσμεύσει ολόκληρη γραμμή από το τροφοδοτικό!

Link to comment
Share on other sites

nickstamat , καλυτερα ειναι να φτιαξεις την διαταξη των τροφοδοσιων απο την αρχη . Εχω και εγω το ιδιο psu και δοξα το θεο , απο μολεξ ειναι φουλ....λοιπον

Τους δισκους σε καθαρη γραμμη , τα drives ( και το flopy ) σε μια αλλη , η καρτα γραφικων μονη της και τελος η λαμπα και τα fan σε οσα αλλα εχουν περισσεψει....

Link to comment
Share on other sites

@Nickstamat: Ζήτα και ένα ευχαριστώ που τα σκέφτηκες μόνος σου όλα αυτά ρε παιδί μου... :hehe: :hehe: :hehe::)

Λοιπόν, επειδή πρόβλημα που έχει λυθεί πρόχειρα και προσωρινά δεν έχει λυθεί ολοκληρωτικά, δοκίμασε ένα άλλο (καλύτερο κατα προτίμηση) διακόπτη και δες αν συνεχίζει. Επίσης κάνε αν μπορείς αυτό που λέει ο tomhel και σε κακό δεν θα σου βγει... :)

Υ.Γ.: Απο διακοπτάκια προσωπικά προτιμώ αυτά τα μεταλλικά/χρωμιωμένα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tomhel

nickstamat , καλυτερα ειναι να φτιαξεις την διαταξη των τροφοδοσιων απο την αρχη . Εχω και εγω το ιδιο psu και δοξα το θεο , απο μολεξ ειναι φουλ....λοιπον

Τους δισκους σε καθαρη γραμμη , τα drives ( και το flopy ) σε μια αλλη , η καρτα γραφικων μονη της και τελος η λαμπα και τα fan σε οσα αλλα εχουν περισσεψει....

Από την αρχή τα έφτιαξα και εύχομαι να μην το είχα κάνει γιατί έτσι προέκυψε το πρόβλημα με τη λάμπα και το δίσκο!

’μα μπει η λάμπα μαζί με τα fans θα κλείνουν και αυτά όπως και ο δίσκος!!!

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

Λοιπόν, επειδή πρόβλημα που έχει λυθεί πρόχειρα και προσωρινά δεν έχει λυθεί ολοκληρωτικά, δοκίμασε ένα άλλο (καλύτερο κατα προτίμηση) διακόπτη και δες αν συνεχίζει. Επίσης κάνε αν μπορείς αυτό που λέει ο tomhel και σε κακό δεν θα σου βγει... :)

Υ.Γ.: Απο διακοπτάκια προσωπικά προτιμώ αυτά τα μεταλλικά/χρωμιωμένα. ;)

Δεν έχει λυθεί πρόχειρα το πρόβλημα. Μια χαρά είναι όλα! Όταν (και άμα) πάρω το Stacker θα τακτοποιηθούν όλα από την αρχή! Μέχρι τότε όμως... Εντάξει, προς το παρόν είναι όλα ΟΚ!

Ο διακόπτης δεν έχει τίποτα, το τσέκαρα!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες 99% δεν ισχύουν αυτά που λέτε:flower:

Εγώ πριν από 1 μήνα πήγα και πήρα BlackLight δωματίου (πιστεύω να ξέρετε τι είναι,γιατί μερικοί μερικοί...) την έχω βάλει πάνω από το γραφείο,40cm πιο κάτω είναι ένα πολυμηχάνημα,όταν ανοίγω λοιπόν την λάμπα κάθε βράδυ,ακούω τον ήχο που κάνουν τα windows όταν αναγνωρίζουν κάποια συσκευή,κοιτάω το ικονίδιο του πολυμηχανήματος,δεν δουλεύει,μετά απο κανα 5άλεπτο δουλεύει κανονικά,μόλις κλίσω την λάμπα όλα είναι οκ....

’ρα δεν πιστεύω να φταίει στον φίλο μας το τροφοδοτικό(αποψή μου) γιατί εμένα η λάμπα και το πολυμηχάνημα δεν πέρνουν ρεύμα από τροφοδοτικό.

Στην δική μου περίπτωση τι λέτε να συμβαίνει?????

Γιατί μου σπάει τα νεύρα(μου έχει σταματήσει πολλές εκτυπώσεις στην μέση:mad: )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morius

Παίδες 99% δεν ισχύουν αυτά που λέτε:flower:

Εγώ πριν από 1 μήνα πήγα και πήρα BlackLight δωματίου (πιστεύω να ξέρετε τι είναι,γιατί μερικοί μερικοί...) την έχω βάλει πάνω από το γραφείο,40cm πιο κάτω είναι ένα πολυμηχάνημα,όταν ανοίγω λοιπόν την λάμπα κάθε βράδυ,ακούω τον ήχο που κάνουν τα windows όταν αναγνωρίζουν κάποια συσκευή,κοιτάω το ικονίδιο του πολυμηχανήματος,δεν δουλεύει,μετά απο κανα 5άλεπτο δουλεύει κανονικά,μόλις κλίσω την λάμπα όλα είναι οκ....

’ρα δεν πιστεύω να φταίει στον φίλο μας το τροφοδοτικό(αποψή μου) γιατί εμένα η λάμπα και το πολυμηχάνημα δεν πέρνουν ρεύμα από τροφοδοτικό.

Στην δική μου περίπτωση τι λέτε να συμβαίνει?????

Γιατί μου σπάει τα νεύρα(μου έχει σταματήσει πολλές εκτυπώσεις στην μέση:mad: )

Μαλλον μου περιγραφεις την μεθοδο format των επανα-προγραματιζομενων παλαιων τσιπ eprom....Νομιζω οτι διαγραφανε το περιεχομενο τους βαζοντας τα σε ενα κουτι με λαμπες black light ... η κατι τετοιο.....Τεσπα , εχω χρονια να ασχοληθω με ηλεκτρονικες κατασκευες και τα εχω ξεχασει ( νομιζω το ειχα διαβασει σε ενα τευχος του ελεκτορ...)....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.