Jump to content



καινουργιος σκληρος


Elpis

Recommended Posts

παιδια μιας και χαλασε ο 120 maxtor που ειχα λεω να παρω ενα καινουργιο sata μαλλον και θελω να μου πειτε ποιοι ειναι οι καλυτεροι γυρω στα 120-200GB . θελω να κανει επισης οσο λιγοτερο θορυβο γινεται..

Link to comment
Share on other sites

Γράψε σε κληράκια Seagate, Maxtor, Hitachi, Futsiju, Delonghi και ότι άλλο υπάρχει, κλείσε τα μάτια τράβα ένα και όποιο πιάσεις αγόρασε. Αρκεί να είναι το πιο φτηνό.........Ούτος ή άλλως όποιον και να πάρεις είναι κλήρος.:)

Link to comment
Share on other sites

Διαφορές στις επιδόσεις: Μικρές και μη ανανγωρίσιμες με το μάτι σε καθημερινή χρήση (εφόσον μιλάμε για 7200 - αν πάμε στις 10Κ οι raptorες παίζουν μόνοι τους)

Διαφορές στην εγγύηση και αξιοπιστία: Σημαντικές υπέρ Seagate (5 χρόνια εγγύηση)

Link to comment
Share on other sites

λεω τοτε να παρω αυτον SEAGATE BARRACUDA ST3160827AS 160GB 8MB 7200rpm SATA ή SEAGATE BARRACUDA ST3200826AS 200GB 7200rpm SATA απο e-shop καλοι ειναι ? εχουν αλλες διαφορες εκτος απο τη χωριτικοτητα ? τους εχει κανεις ? κανουν θορυβο ? ειναι 7200.8 η 7200.7 ?ποιο να διαλεξω τελικα ? αν μπορει καποιος να μου απαντησει λιγο γρηγορα γιατι φευγω για το χωριο μου και δεν θα εχω υπολογιστη και θελω να τον παραγγειλω γιατι δεν εχω σκληρο .

Link to comment
Share on other sites

’κου Elpis

ορμώμενος και γώ κάποτε από φωνές που λέγαν ότι οι seagate SΑΤΑ 7200.7 ήταν οι πλέον αθόρυβοι, αγόρασα και γω έναν. Μόνο που μόνο αθόρυβος δεν είναι στο seek time...Ναι είναι αθόρυβος σε idle, αλλά συνήθως όταν χρησιμοποιείς το PC, χρησιμοποιείς και τον σκληρό.-:mad:

Θέλω να πω πως κομμάτι με κομμάτι έχει διαφορά. Μην το ψάχνεις πολύ το θέμα. Αποφάσισε κάποιον που έχει καλή εγγύήση, σε συμφέρει οικονομικά και πάρτον.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Elpis

λεω τοτε να παρω αυτον SEAGATE BARRACUDA ST3160827AS 160GB 8MB 7200rpm SATA ή SEAGATE BARRACUDA ST3200826AS 200GB 7200rpm SATA απο e-shop καλοι ειναι ? εχουν αλλες διαφορες εκτος απο τη χωριτικοτητα ? τους εχει κανεις ? κανουν θορυβο ? ειναι 7200.8 η 7200.7 ?ποιο να διαλεξω τελικα ? αν μπορει καποιος να μου απαντησει λιγο γρηγορα γιατι φευγω για το χωριο μου και δεν θα εχω υπολογιστη και θελω να τον παραγγειλω γιατι δεν εχω σκληρο .

οι 160αρηδες έρχονται συνήθως ακόμα σε 7200.7 ενώ από 200ρηδες και πάνω σε 7200.8

Link to comment
Share on other sites

Αααχ, δε σε πρόλαβα...........

Εγώ seagate πάντως δεν ξαναπαίρνω ούτε με σφαίρες.

’λλαξα ένα 40άρη WD IDE που είχα με έναν καινούριο «αθόρυβο, με πέντε χρόνια εγγύηση και άλλες τέτοιες μπούρδες» Seagate 80άρη SATA και φυσικά τα επίπεδα θορύβου εκτοξεύτηκαν στα ύψη. Δε λέω, πιο γρήγορος είναι από τον παλιό, αλλά όταν διαβάζει, κάνει έναν εκνευριστικότατο ήχο.

Εντάξει, με τον καιρό συνηθίζεται, αλλά πλέον WD και ξερό ψωμί. Ο 200άρης IDE ούτε που ακούγεται........

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.