Jump to content


Προβλημα με OC και Windows >250ΜHz


CmoS

Recommended Posts

Καλως σας ξαναβρησκω παιδες(καπως ειχα μπει κ παλια αλλα ξεχασα pass Και δε μου αρεζε και το name)

Το προβλημα μου ειναι καπως περιεργο και δε μπορεσα να βρω κατι κ σε αλλα forums...

Προσφατα πηρα κατι μνημες KVR με Chips Micron.T -5B D.

Μολις μπαινουν αρχιζω και ψαχνω ποσο μπορει να πανε γιατι απ'οτι μου λεγανε πανε αρκετα καλα αυτα τα κομματια.

Οντως να μη τα πολυλογω οι μνημες φτανουν 255 MHz μετα απο λιγο καψιματακι με 2.7v(στην αρχη ηθελαν 2.8 για τα 245-250)

Τα timmings ειναι ψιλοχαλια αλλα δε πειραζει τι αλλο να περιμενει καποιος 3-3-3-(10)που παει καλα στο Nforce 3, και παντα 1Τ.

Ολα αυτα απο το memtest86+ απο DOS.

Αφου μετα απο μερες βρηκα τα ορια αποφασιζω να μπω στα Windows με 250 MHz FSB και μνημες, 3X ΗΤΤ,8Χ Multi CPU με το σκεπτικο οτι ειμουν rock-stable για 10 Ωρες στα 255.

Eδω το χαος. :eek:

Μολις τα Windows τελειωνουν το φορτωμα ολων τον προγραμματων ενα-ενα αρχιζουν κ βγαζουν προβληματα και κλεινουν.

:wassat: (...)κανω ενα restart και βαζω το FSB 245, μπαινω windows ολα κανονικα, κανενα προβλημα.

Γυρναω σε 250 τα ιδια με πριν:getlost:

Μου λενε να δωσω ρευμα στο Chipset, δινω ,παλι τπτ τα ιδια.

Ο Cpu ειναι γυρο στα Default 2000 οποτε δεν ασχολουμε καν με αυτον.

Κραταω παλι 250 Fsb και βαζω διαιρετη στις μνημες 166 Max.(200 oi μνημες περιπου)

Mπανει Windows oλα κανονικα κτλ κτλ.

Αρα το προβλημα ειναι τι ?

Τα πολλα mhz στις μνημες που πριν ετρεχαν στο memtest χωρις το παραμικρο λαθακι ?

Δε μπορω να καταλαβω και εχω κουραστει...ψεφτο-255 ΜHz δλδ ?

Το μηχανιμα ειναι ενας Athlon 64 3000+ 754 S:inlove: Πανω σε μια DFI-NF3 GB τα αλλα δε χρειαζοντε πιστευω.

Περιμενω την βοηθεια σας παιδες :flower:

Link to comment
Share on other sites

Σιμο το οτι ειναι σταθερο στα 255 στο μεμ τεστ δεν σημαινει οτι ειναι και στα win

Eγω θα σου ελεγα να δωσεις 3 βολτ στις μνημες και να δεις τι θα γινει....

Λογικα θα παιξει χωρις προβλημα και θα μπορεσεις να δοκιμασεις και 3-2-2-10 που πανε τα μικρον

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.