Jump to content


Nεα BH-5 με λαθη πανω απο 200..


deadlock7

Recommended Posts

Δοκιμασα τα 7-3,7-auto(που προταθηκαν),8-1(φανηκε να δουλευει με λιγοτερα λαθη) και το 5-2 που δουλευεις εσυ φιλε chroma!To Max Async Latency και 7ns που το ξαναγυρισα δεν αλλαξε κατι!Ακομη δοκιμες κανω αλλα δεν βλεπω να βγαζω ακρη!Μηπως φταιει ο controller(ξαναρωταω) γιατι και με τις προηγουμενες μνημες hynix τσιπακια καπου στα 2500unbuffered ετρωγα πορτα!Το αναφερω γιατι ειπα οτι ειναι μπανανα,αλλιως ξερω οτι καπου στα 3500 τερματιζουν!

Link to comment
Share on other sites

παντώς επειδή και εμένα τα κανονικά bh-5 που έχω με έχουν προβληματίσει πολύ ότι νομίζεις οτι δεν είσαι σίγουρος χώστο auto και δές τι θα σου βάλει απο μόνο του....

επίσης το trrd αν το κάνεις 2 χάνει τρελά.. καλύτερα κράτα το 1.Καλύτερα 210 και 2700+ unbuff παρά 230 και 2700 unbuff

EDIT: MAster yoda enlight us please :'( reposting in case someone notice it :|

Παίδες έχω απορία.ελπίζω να την εκφράζω στο σωστό μέρος. ΈΧει να κάνει με τις μνήμες μου.

Παλιά στο nf2 παίζανε με τα 3.3 του bios της dfi nf2 sta 252+ 2-2-2-11-7-12 τσιτα όλα..

Στην nf4 απο τα 240 και μετά πάνε πολύ κουλά οι μνήμες. Αργούν να φορτώσουν τα windows και τελικά ενώ μεμτεστ(dos) περνάνε μέσα πετάνε λάθη είτε στο prime είτε στο pi32 για 250 έφτασα σε σειμείο να δίνω 3.4 απο bios και τελικά κάποια στιγμή πετάξανε πάλι λαθη.,.

Ελπίζω να μην είναι θέμα ψύξης γιατί παλιά είχα έναν 80αρι στα 12volt, όσο τις κάλυπτε τέσπα, ενώ τώρα 2 60αριδες στα 5volt περίπου.

έχω δοκιμάσει με όλα τα timmings(trfc15 klp) άκρη δεν βρήκα. Μερικά τα άφησα auto και είδα οτι px sta 250 το max async μου το κάνει 8 :S .τι δεν κάνω καλά? Επίσης να πώ πως είχα το 3.10 έβαλα το 510-2 δοκίμασα κίτρινες(που δεν έκανε κάν Memtest ΛΟΛ) τζιφος.

Link to comment
Share on other sites

Αμα το αφησω auto δεν λεει!Στα 210 εχω καπου 2550 Unbuffered(2548 νομιζω) με τσιτα timings.Το trrd το δουλευα 00 μεχρι τωρα διχως προβλημα,αλλα και στο 02 που το εβαλα παλι πορτα εφαγα!Αν ειναι ν'αλλαξω κανενα twtr και να χασω bandwidth βραστα καλυτερα!Ειναι πολυ νωρις ομως για να χαλαρωσω τα timings ρε γμτ!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε όλα τα drive strength (1..8..auto) και με όποιο κάτσει καλύτερα ρύθμισε μετα το data drive strength (1..4..auto). Ένα κακό με τους winnies (που δε το έχουν οι venice) και τα ΒΗ όπως μου φάνηκε είναι μια ρύθμιση του 1-8 στρώνει το 5 αλλά χαλάει το 8 και πρέπει να βρεις ένα συμβιβασμό ανάμεσα. Επίσης βρες το χειρότερο dimm δοκιμάζοντας στο 2ο slot και βάλε το στο 4ο. Βέβαια υπάρχει πάλι μια μικρη περίπτωση λόγω παραξενιάς του imc να παίζουν ανάποδα. Σίγουρα σηκώνουν read to write (trtw)=1 οι μνήμες;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον δοκιμασα ολα τα drive strength(πριν μου το προτεινεις) και κατασταλαξα πως καλυτερα παιζει το 7-2,7-auto!Με 1-6 το memtest κολλαει με διαφορους τροπους στο #8!Αλλαξα παλι τα dimm στις κιτρινες υποδοχες αλλα το memtest κολλουσε συνεχεια στο #8 με τσιτα timings οποτε ξαναγυρισα στις πορτοκαλι που παιζουν καλυτερα!Δοκιμασα επισης να αλλαξω σειρα τις μνημες (αφου τις ειχα αλλαξει στην αρχη γιατι μου πετουσαν λαθη στο #5 και πλεον φαινεται σταθερο το #8,αλλα φανταζομαι θα ξαναβγαζει λαθη στο #5).ΕΛΕΟΣ ρε παιδια!Chroma αν βαλω την καθε μια μονη της παιζει ανετα μεχρι 220 που ετρεξα με τσιτα timings και trtw=1.Στο dual γινεται το χαος..γι'αυτο ρωταω αν παιζει να εχω προβλημα με τον ΙΜC!Δεν θελω να βαλω το Trtw=2 γιατι χανει παρα πολυ...πρεπει να φυγω για δουλεια ομως οποτε θα το ψαξω το βραδυ ή αυριο!Παρακαλω κανετε προτασεις γιατι δεν βγαζω ακρη...:flower:

ΥΓ:Το Dram Response να το βαλω Normal,Fast ή Fastest?Το εχω Fast γιατι στο Fastest μερικες φορες δεν περναει ποστ..

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα πρωτα μια απαντηση για το Dram Response που εθεσα παραπανω!Τελικα το αποτελεσμα ειναι το εξης:α)αν βαλω τα dimms οπως τα εχω στις πορτοκαλι θεσεις παιρνω λαθη στο #5,αλλα οχι στο #8,τα οποια δεν φευγουν ουτε με ταση αλλα ουτε και με αλλαγη Timings που δεν επηρρεαζουν πολυ το bandwidth,β)αν αλλαξω τη θεση τους παιρνω λαθη στο #8,αλλα οχι στο #5 με 2.9ν τα οποια δεν φευγουν κι αυτα με αλλαγη Timings που δεν επηρρεαζουν πολυ το bandwidth.Νομιζω οτι το προβλημα ειναι ο IMC και θα πρεπει να αλλαξω σιγουρα το trtw=2(και με τις παλιες μνημες στα 210 ετρωγα λαθη με 1,αλλα νομιζα πως δεν το σηκωναν οι ιδιες).Αν ουτε αυτο με βγαλει error free θα παρακαλεσω καποιον να τις τεσταρω στο μηχανημα του πριν τις βαλω κατω και τις κανω θριψαλα:mad:

Link to comment
Share on other sites

Oχι τα λαθη ειναι σε μεγαλα ΜΒ συνηθως 900+.Δοκιμασα trtw=2,αλλα παλι βγαζει λαθη!Με 3 φαινεται σταθερο μεχρι τωρα,αλλα δεν βλεπω να τη βγαζει!Δεν ξερω και που να τ'αφησω τα dimms..εκει που εχω λαθη στο #5 ή στο #8?Πολυ απογοητευση πραγματικα.Θα παω την Δευτερα να παρω ψυκτρακια και να βαλω δυο 60μμ(τα 80,120 δεν μπορω να τα στερεωσω) ανεμιστηρια μηπως φταιει η ψυξη!Αν στην τελικηδεν φτιαξει θα κοιταξω ν'αλλαξω επεξεργαστη(περιμενα για Χ2,αλλα ισως παω σε venice) μηπως δω φως...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια θελω τα φωτα σας!Μετα απο πολλες μερες προσπαθωντας να βρω μια λυση το αποτελεσμα ειναι μηδαμινο!Αλλαξα ολες τις παραμετρους εκτος του 2-2-2-5 με dual και δεν τραβαει με τιποτα πανω απο 205-210!Η μονη περιπτωση που δεν εχω δοκιμασει ειναι το cpc οff!!!!Χρειαζομαι καποιον να τεσταρω τις μνημες μου..να εντοπισω τουλαχιστον αν το προβλημα ειναι οι μνημες,ο επεξεργαστης ή ακομη κι η μητρικη.Οποιος ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει πμ!(φερνω και ολο το κουτι μου στην τελικη για δοκιμη):flower:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.