Jump to content



Nεα BH-5 με λαθη πανω απο 200..


deadlock7

Recommended Posts

Εχω αγορασει προσφατα τις 2*512 Twinmos Speed Premium pc3500(1A4T - BH-5).O επεξεργαστης οπως εχω ηδη αναφερει σε αλλπ θεμα ειναι μπανανα Α64 3000+ και μητρικη DFI Lanparty Ultra-D!Στα 200 τρεχουν ανετα dual με τα πιο σφιχτα timings(βλεπε παρακατω) στα 2.8ν,αλλα μεχρι εκει!Στα 205 τρωω πορτα στο memtest #5(ενω το #8 που νομιζα οτι ηταν πιο ευαισθητο φτανει ανετα τα 220 error free).Δοκιμασα trc 9,trfc 12,trrd 2(δεν θελω να χαλασω το bandwidth γι'αυτο δεν πειραζω τα αλλα).Εδωσα μεχρι και 3ν αλλα δεν διορθωθηκε η κατασταση..αλλαξα bioses αλλα μπαααα!Οταν τρεχουν ξεχωριστα σε single δεν υπαρχει αυτο το προβλημα.Υπαρχει πιθανοτητα να ειναι τοσο μαπα ο controller που να μου βγαζει τετοια προβληματα?Οποια λυση ευπροσδεκτη..

ΥΓ:Οι μνημες ψυχονται απο 12αρι enermax και δεν εχουν προβλημα θερμοκρασιας!Το jumper ειναι ρυθμισμενο στην 3.3..

post-470-1416072038,6119_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω στις πορτοκαλι(νομιζω ειναι 2,4) γιατι στις κιτρινες το memtest κολλαει χωρις λογο με οτι Bios κι αν εχω βαλει!Θα κανω αυτο που ειπες greekfragma αν και δεν το κοβω να αλλαζει κατι...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deadlock7 [Σήμερα, στις 03:07]

Τα εχω στις πορτοκαλι(νομιζω ειναι 2,4) γιατι στις κιτρινες το memtest κολλαει χωρις λογο με οτι Bios κι αν εχω βαλει!Θα κανω αυτο που ειπες greekfragma αν και δεν το κοβω να αλλαζει κατι...

δοκιμασε το ιδιο και στις κιτρινες μιας και αυτες απο οτι λενε προτιμωνται για μνημες που θελουν ρευμα.αντιθετα τα TCCD οειδη τα βαζουν στις πορτοκαλι.

παντως δοκιμασε με υπομονη και μερικες επιλογες απο το βιος........μπορει κατι να σου ξεφυγε.....εαν και μετα απο αυτα παλι δεν πανε βημα δοκιμασε τις μνημες σε αλλη μητρικη.......εκει θα δεις τι φταιει σιγουρα:)

Link to comment
Share on other sites

1)Δοκιμασε να αλλαξεις μεταξυ τους θεσεις στις μνημες.

2)Δοκιμασε drive strength 1 και 1 βαζοντας το 618-2 βιος.

3)trfc βαλε 12 και πανω για σιγουρα το 10 μου φαινεται πολυ χαμηλο ακομα και για τα 205.

4)Δοκιμασε με εναν δανεικο επεξεργαστη ή το αντιστροφο δανεισε τις μνημες σου σε καποιον αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis

1)Δοκιμασε να αλλαξεις μεταξυ τους θεσεις στις μνημες.

2)Δοκιμασε drive strength 1 και 1 βαζοντας το 618-2 βιος.

3)trfc βαλε 12 και πανω για σιγουρα το 10 μου φαινεται πολυ χαμηλο ακομα και για τα 205.

4)Δοκιμασε με εναν δανεικο επεξεργαστη ή το αντιστροφο δανεισε τις μνημες σου σε καποιον αλλο.

αυτο ειναι το προβλημα... κανε αυτη την αλαγη και μετα ολα τα αλλα

12+ για το trfc, 12 ειναι οτι πιο τσιτα ενδεικνειτε για τα BH5

βαλε και το trrd=2

have fun ;)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι σχετικο με τις ιδιες μνημες... speed premium 3200 BH5. αλλα 1 μονο dimmακι

2.9V, 235@2-2-5-2-7-12-2-2-1-1-3120-1

6 ωρες #5, 700 passes, και 2 λαθη στο pass 149 και 2 λαθη στο pass 340.... Τιποτε αλλο...

Το εριξα 234 και εφυγα. Any comments?? να τα σπασω ολα???

Link to comment
Share on other sites

Tελικα μετα απο πολυ υπομονη στο Memtest κατεληξα στην λυση του greekfragma!Εβαλα τις μνημες στις κιτρινες υποδοχες,αλλα παλι δεν ηταν τοσο σταθερες(εβγαλαν 270 λουπες αλλα μετα λαθη).Αλλαξα τις μνημες παλι στις πορτοκαλι με διαφορετικη σειρα και φαινεται να ειναι σταθερες για 800 λουπες #5 που ετρεξα με bios 510-2fix και τα παραπανω σφιχτα Timings που εδωσα photo!Tα drive strength τα εχω στο auto και θ'αρχισω να ασχολουμαι οταν τα βρω σκουρα!

ΥΓ:χωρις ανεμιστηρα βγαζει λαθη στην 4λουπα...:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deadlock7

Tελικα μετα απο πολυ υπομονη στο Memtest κατεληξα στην λυση του greekfragma!Εβαλα τις μνημες στις κιτρινες υποδοχες,αλλα παλι δεν ηταν τοσο σταθερες(εβγαλαν 270 λουπες αλλα μετα λαθη).Αλλαξα τις μνημες παλι στις πορτοκαλι με διαφορετικη σειρα και φαινεται να ειναι σταθερες για 800 λουπες #5 που ετρεξα με bios 510-2fix και τα παραπανω σφιχτα Timings που εδωσα photo!Tα drive strength τα εχω στο auto και θ'αρχισω να ασχολουμαι οταν τα βρω σκουρα!

ΥΓ:χωρις ανεμιστηρα βγαζει λαθη στην 4λουπα...:D

πιο σκουρα ακομα? :D. θα ελεγα να δωσεις μεγαλυτερη βαρητητα στα streangth

για winchestet δοκιμασεlevel 7-4 και για venice δοκιμασε level 1-1

Link to comment
Share on other sites

πιο σκουρα ακομα? . θα ελεγα να δωσεις μεγαλυτερη βαρητητα στα streangth

για winchestet δοκιμασεlevel 7-4 και για venice δοκιμασε level 1-1

Σε τοσο λιγα MHz ημουν σιγουρος οτι δεν εφταιγαν αυτα,αλλα κατι αλλο!Καπου ειχα διαβασει οτι το πιο καλο σφιξιμο κανει το 8-1..δεν ξερω αν ισχυει βεβαια!winnie εχω(αλλα σκοπευω ν'αλλαξω)...θα δοκιμασω στα 210 και θα δουμε!

1) το trfc το εβαλες 12?

2) σε winch μπορεις να δοκιμασεις και level 7-3

1)Το ειχα βαλει αλλα δεν αλλαζε τιποτα!Αν κολλησω παλι θα το ανεβασω!

2)Οπως ειπα θα δοκιμασω οταν ξανακολλησω..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deadlock7

Σε τοσο λιγα MHz ημουν σιγουρος οτι δεν εφταιγαν αυτα,αλλα κατι αλλο!Καπου ειχα διαβασει οτι το πιο καλο σφιξιμο κανει το 8-1..δεν ξερω αν ισχυει βεβαια!winnie εχω(αλλα σκοπευω ν'αλλαξω)...θα δοκιμασω στα 210 και θα δουμε!

1)Το ειχα βαλει αλλα δεν αλλαζε τιποτα!Αν κολλησω παλι θα το ανεβασω!

2)Οπως ειπα θα δοκιμασω οταν ξανακολλησω..

:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deadlock7 [Σήμερα, στις 02:39]

Tελικα μετα απο πολυ υπομονη στο Memtest κατεληξα στην λυση του greekfragma!Εβαλα τις μνημες στις κιτρινες υποδοχες,αλλα παλι δεν ηταν τοσο σταθερες(εβγαλαν 270 λουπες αλλα μετα λαθη).Αλλαξα τις μνημες παλι στις πορτοκαλι με διαφορετικη σειρα και φαινεται να ειναι σταθερες για 800 λουπες #5 που ετρεξα με bios 510-2fix και τα παραπανω σφιχτα Timings που εδωσα photo!Tα drive strength τα εχω στο auto και θ'αρχισω να ασχολουμαι οταν τα βρω σκουρα!

ΥΓ:χωρις ανεμιστηρα βγαζει λαθη στην 4λουπα...:D

credits go to master σφιχτης αντμιν aka Chroma.......:worship:

τουλαχιστον αυτη ηταν για μενα η υστατη λυση που μου προτεινε ο μπιλακος οταν ειχα προβλημα με τον κοντρολερ μου.

:)

(στις κιτρινες αναποδα δοκιμασες παλι?)

χαιρομαι παντως που δουλεψε! περιμενουμε νεα σου:T:

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα στις κιτρινες κι αναποδα οπως ειπες αλλα δεν ηταν τοσο σταθερες οσο οι πορτοκαλι(το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζει κι ο master Yoda...χμμ Chroma εννουσα:p )

Στα 210 μου πεταξε λαθη κι αναγκαστηκα να ανεβασω σε 2.9(εβαλα επισης Max Async Latency 6ns,Idle Cycle Limit 256clks),αφου δεν αλλαξε παλι τιποτα με trfc 12,trrd 2!Παντως χαιρομαι που ειμαι με τερμα σφιχτα Timings κι ελπιζω να εχει συνεχεια!Θα το αφησω 2 μερες με memtest(θα φυγω λιγο για μπανακια!!!) κι οταν γυρισω θα το ριξω παλι σε 2.8ν να δω αν δουλευει error free παντα!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μα τον Αγιο ΧΧΧ θα τρελαθω!!!Τη μια μου πεταει λαθη στο #5...τα διορθωνω και μετα ανακαλυπτω οτι βγαζει λαθη στο #8!Τι γινεται επιτελους?Θα παω σημερα Στουρναρη και θα παρω ψυκτρακια για τις μνημες!Σκεφτομαι να κανω μια πατεντα(ελπιζω να μην την απαγορευσουν μετα απο αυτα που διαβαζω στις ειδησεις!) που μου ειχε προτεινει καποιος χρηστης σε αλλο θεμα,δηλαδη να παρω ενα HDD cooler και να το προσαρμοσω πανω απ'τις μνημες!Δεν ξερω τι αλλο μπορει να φταει περα απ'την θερμοκρασια κι αποκλειεται να ειμαι τοσο γκαντεμης και να τερματιζουν οι μνημες στα 205!:cry: .Για να αναφερω και το προβλημα..εχω λαθη στο #5 τα οποια εφυγαν με αυξηση του ρευματος σε 2.9!Αλλα εχω λαθη ΚΑΙ στο #8 οπως φαινεται τα οποια δεν φαυγουν οποια ρυθμιση κι αν εβαλα!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.