Jump to content


πληροφορίες για σύνδεση adsl 384/128


vgiozo

Recommended Posts

Ενδιαφέρομαι να βάλω σύνδεση 384/128 και ήθελα να ρωτήσω ποιό συνδυασμό θα ήταν καλύτερα να προτιμήσω από άποψη τιμής και απόδοσης...

Μία σκέψη είναι πχ πρόσβαση από ΟΤΕ και ISP Vivodi (αορίστου χρόνου)...σε αυτή τη περίπτωση ποιό θα είναι το συνολικό κόστος ανα μήνα και τί εφάπαξ τέλη θα πρέπει να πληρώσω;;

Επειδή δεν ξέρω πού θα βρίσκομαι μετά τον Σεπτέμβρη φλερτάρω και με την ιδέα των λύσεων κουτιού για 384...ποιά είναι τα πιο οικονομικά; Της Forthnet, Otenet, Tellas;;

Σίγουρα αυτά είναι είναι χιλιοειπωμένα στο φόρουμ και ζητάω συγγνώμη...

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου βιβοντι να μην βάλεις....

εχω ακουσει τα χειρότερα.

εγω έχω φορθνετ και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

και η οτενετ ειναι πολυ σταθερή αλλά και λίγο πιο ακριβή.

αν έχεις και αλλες απορίες κοίτα και το www.adsl.gr

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vgiozo

Σίγουρα αυτά είναι είναι χιλιοειπωμένα στο φόρουμ και ζητάω συγγνώμη...

Αφου το ξέρεις γιατί δεν κάνεις μια αναζήτηση???

Δες εδώ και εδώ.

’ν δεν σου φτάνουν κάνεις μια αναζήτηση για την λέξη "aDSL" θα βρεις ότι ψάχνεις....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από death_stv

αν έχεις και αλλες απορίες κοίτα και το www.adsl.gr

www.adslgr.com ειναι το σωστο. Επισης το "μην βαλεις βιβοντι εχω ακουσει τα χειροτερα" μου θυμιζει το "μην βαλες AMD εχω ακουσει τα χειροτερα".

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

Επισης το "μην βαλεις βιβοντι εχω ακουσει τα χειροτερα" μου θυμιζει το "μην βαλες AMD εχω ακουσει τα χειροτερα".

γκουχ-γχουχ....

σε ποιο forum ζεις φίλτατε George; :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

για παιξε μπαλα κυριος:D:p , τι θες να πεις?

τίποτα βρε παιδί

για την vivodi μόνο τα καλύτερα έχω να πω...

απόδοση, εξυπηρέτηση, σοβαρότητα

τι να λέμε τώρα αλλά να στο λέω και άλλο να τα βλέπεις

:hehe:

Link to comment
Share on other sites

με μονη παραφωνια το διμηνο δεκεμβρης γεναρης εγω εχω να πω τα καλυτερα. Α και που σαι , παιζω με 55ρες και εχω τζαμπα και τηλεφωνο. Και πολυ φτηνοτερα απο ΟΤΕ. Και απο αποδοση εξυπηρετηση και σοβαροτητα ο ΟΤΕ , δε στα λεω γιατι τα βλεπεις :D .

Αυτα, αλλα ειναι λογικο , παντα υπαρχουνε παραπονεμενοι και ικανοποιημενοι

Link to comment
Share on other sites

έχω καταλήξει στις λύσεις κουτιού της Forthnet / Otenet, αλλά ποιά από τις δύο να προτιμήσω;;

Η προσφορά 2+1 για τον Οτε λήγει αύριο...αυτό που σκέφτομαι είναι μήπως βγεί στη συνέχεια κάποια καλύτερη προσφορά από Οτε και τη χάσω αν αγοράσω το πακέτο 2+1 τώρα ή προτιμήσω την προσφορά της Forthnet...

...η οποία κατά τα άλλα μου φαίνεται αρκετά συμφέρουσα για 4 μήνες...

[ΕΔΙΤ]

Επίσης υπάρχει και το Forthnet adsl 1Bill που, αν αγοραστεί μέχρι και αύριο, δίνει δωρεαν modem/router και το τέλος ενεργοποίησης...160 με το ΦΠΑ + δώρο επιπλέον μήνας...αυτό δεν το κάνει πιο φτηνό από το adsl in a box ή κάτι έχω αφήσει απ'έξω;;

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που αγοράσω το κιτ του Οτε (129) γνωρίζετε αν μετά το πέρας των 3 μηνών μπορώ να κρατήσω τη γραμμή στον Οτε και να αλλάξω παροχέα ή πρέπει να ξεκινήσω διαδικασίες από την αρχή σε περίπτωση που θέλω να βάλω κάποιον από τους άλλους παροχείς;;

Για τρίμηνη συνδρομή το κουτί της Οτενετ φαίνεται να συμφέρει καθώς συμπεριλαμβάνει το τέλος ενεργοποίησης, το πάγιο γραμμής και την παροχή...

Αν έπαιρνα γραμμή απο Οτε και παροχή απο vivodi για τρεις μήνες θα είχα χρέωση 16.90 + 18.90 = 35.8 x 3 = 107.4 + 19% = 127.806

Θα έπρεπε όμως να πληρώσω εξοπλισμό modem + τέλος ενεργοποίησης 41.6381...

Με το Forthnet adsl 1 Bill πληρώνω 159.936 για 4 μήνες...συμπεριλαμβάνει εξοπλισμό και τέλος ενεργοποίησης...

...αν ήταν να επιλέξω αορίστου χρόνου σύνδεση μέσω πχ Vivodi για 4 μήνες θα πλήρωνα 170.408 + τέλος ενεργοποίησης + εξοπλισμό...

Αν έπαιρνα το Οτε OnDsl kit και μετά συνέχιζα με Οτε για τον 4ο μήνα θα πλήρωνα 129 + 58.675 = 187.6075...οπότε για τετράμηνο ο Οτε δεν συμφέρει...(αν οι τιμές μείνουν ίδιες)

Αν αγοράσω το παραπάνω κιτ και τον 4ο μήνα γυρίσω σε Vivodi, θα πληρώσω 129 + (35.8 + 19% = 42.602) = 171.602

Η οικονομικότερη επιλογή για το προσεχές 4μηνο είναι της Forthnet κατά 10+ αν δεν αλλάξουν οι τιμές αυτό το διάστημα...

Κατά τα άλλα, η πιο φθηνή λύση συνολικά σε βάθος χρόνου φαίνεται να είναι η αγορά του OTE OnDsl kit στα 129 και μετά αλλαγή παροχέα σε Vivodi...αν αλλάξουν οι τιμές μπορεί να βγεί και πιο οικονομικά...

Οπότε με βλέπω για την τελευταία λύση...είχα ψιλοαποφασίσει να πάρω Forthnet alds-1 Bill για 3+1 μήνες αλλά καθώς το κιτ του Οτε μου γλιτώνει λεφτά στην αρχή η μετάβαση σε adsl είναι λιγότερη επώδυνη οικονομικά + μπορώ να εκμεταλλευτώ ενδεχόμενη πτώση των τιμών μετά τον Σεπτέμβρη...

Αυτά με τον δικό μου υπολογισμό...αν έχω ξεχάσει κάτι ή έχω κάνει κάποιο λάθος περιμένω παρατηρήσεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα.

Επιτέλους ήρθε και η σειρά μου να βάλω dsl και έχω καταλήξει στο Dsl In A Box Plus της Forthnet μιάς και απ' ότι έχω διαβάσει το hardware που παρέχει είναι αρκετά καλό αλλά και Wireless όπως θέλω, αλλά και η τιμή είναι αρκετά καλή.

Διάβασα όμως αυτό και να σας πώ την αλήθεια το σκέφτομαι να προβώ τώρα στην αγορά του πιο πανω πακέτου και ο λόγος είναι οτι στη σελίδα του adslgr λέει οτι ουσιαστικά εγκλωβίζεσαι στη σύνδεση με τον παροχέα και δέν είναι εύκολο να αλλάξεις παροχέα μετά το πέρας της σύνδεσης που παρέχεται με το πακέτο.

Οι ερωτήσεις μου είναι:

1) Μετά το πέρας του τετραμήνου μπορώ να αλλάξω παροχέα;

2) ’ν μπορώ να αλλάξω παροχέα, τον εξοπλισμό τον κρατάω ή τον επιστρέφω;

3) Στην περίπτωση που αλλάξω παροχέα μετά, θα πρέπει να πληρώσω πάλι για την ενεργοποίηση του dsl;

4) Τα 1α και 1β στο adslgr ισχύουν όπως τα λέει ο φίλος;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες μπορει να απαντησει κανεις?

Εχω και γω αυτο το προβλημα,εχω ενα fothnet adsl in a box και επειδη ληγει σε 2 μερες σκεφτομαι να κανω ανανεωση forthnet τωρα με 159 ή να περιμενω Σεπτεμβη να παρω νεο Adsl in abox αφου εχει 175 περιπου και 4 μηνες...?

Η αλλη λυση ειναι αυτη που ειπε ο vgiozo....Οτε OnDsl kit και μετά συνέχιζα με Vivodi...

Τι συμφερει...?

Τωρα ο μηνας ειναι 53 με τη forthnet...

Με την Vivodi μετα απο τους 3 μηνες του οτε καθε μηνα πληρωνεις μονο Vivodi ή και τελη και βλακειες του Οτε?

σορρυ αλλα βιαζομαι!

Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομένως δεν είμαι ο πιο κατάλληλος για να απαντήσει...

Απ' αυτά που έχω διαβάσει οι νέες προσφορές/τιμές των παροχέων αναμένονται από τέλη Σεπτέμβρη, αρχές Οκτώβρη με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς...

Δεν είναι τυχαίο μάλλον το γεγονός ότι οι περισσότεροι παροχείς ανανέωσαν τις προθεσμίες των προσφορών που συνοδεύουν τις λύσεις "κουτιού"

(η προσφορά του Οτε για το ondsl kit ίσχυε αρχικά μέχρι τέλη Ιούνη και ανανεώθηκε μέχρι Αύγουστο νομίζω, το ίδιο και με την αντίστοιχη της Forthnet)

...ακριβώς επειδή και τον καταναλωτή συμφέρουν πειρισσότερο και οι παροχείς δεν αναμένουν σημαντικά κέρδη (από την αύξηση των συνδέσεων) αν κάνουν νέες προσφορές καλοκαιριάτικα...

Στη θέση σου μάλλον θα συνεχιζα με Forthnet ADSL 1Bill για να μην υπάρξει περίοδος αποσύνδεσης...

...επίσης, μιας και έχεις ήδη τον εξοπλισμό, το κόστος είναι 159 ευρώ για 4 μήνες (3+1) και συμφέρει από την σύνδεση αορίστου χρόνου που για 4 μηνες θα ήταν 213ευρώ...

όταν περασει αυτό το χρονικό διάστημα θα έχουν αρχίσει οι προσφορές και θα έχεις και μια ιδέα για την ποιότητα των υπηρεσιών...

Οπότε αν είσαι ευχαριστημένος με Forthnet, συνέχισε με σύνδεση...

Τη γραμμή την πληρώνεις κάθε μήνα + τη σύνδεση βάσει του κόστους της κάθε εταιρείας...αλλά μάλλον δεν θα πληρώσεις τέλη ενεργοποίησης...εξάλλου ακόμη και σε συν΄δεσεις πολλοί παροχείς αφαιρούν αυτό το τέλος

Τον εξοπλισμό τον κρατάς...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.