Jump to content



ψυκτρακια για μνημες...


haris1984

Recommended Posts

ρε guys...

θελω να βαλω ψυκτρακια στις μνημες μου...

το θεμα ειναι οτι τα μονα που βρισκω ειναι κατι μικρουλια coolermaster...

αυτα που μου εχουν τραβηξει την προσοχη ειναι της tt κατι ψυκτρακια που ερχονται μαζι με κουβερτες αλλα εχει αρκετα για να καλυφτει μονο η μια πλευρα της μνημης και κανουν γυρω στα 12 ευρω το πακετακι...αρα για 2χ512 χρειαζονται 4 πακετα και 50 ευρω δεν δινω...καμια ιδεα?

κατι ετοιμο και οικονομικο...δεν ειμαι σε φαση να κοβω ψυκτρες...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από 2cpu

δες αν θες και αυτο>http://www.thermaltake.com/coolers/memory/menu.htm

εγω εχω παρει το κατω αριστερα(Α1414).απο οσο θυμαμαι τα ειχα παρει σχετικα φτηνα.(10-12ευρω τα δυο πακετα)

η συσκευσια σε δινει δυο "κουβερτες" αλλα και δυο Aluminum Heat Sink. στερωνεται με ψιλη

διπλης οψεως και με δυο κλιψακια.

αυτη ειναι που θελω....αλλα δεν την θελω για τις κουβερτες αλλα για τα αλλα ψυκτρακια της...

στρατο αυτες οι θερμαλτακε ειναι σαν αυτες που λεει ο 2cpu?

εχουν μεσα τα αλλα ψυκτρακια?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Stratos

32 μου βγαινει εμενα...

αλλα και αυτα ειναι καλα και χαλκινα

http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=7989

;)

Βάλε και τα εισητήρια να πάω μέχρι το HacShop και τους γύρους

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Stratos [Σήμερα, στις 12:41]

32 μου βγαινει εμενα...

αλλα και αυτα ειναι καλα και χαλκινα

http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=7989

;)

Στρατο επειδη κατι θα γνωριζεις παραπανω,αυτα τα ψυκτρακια της coolermaster που προτεινα παραπανω πιανουν 2τσιπακια το καθενα της μνημης ή 4?Εννοω θα χρειαστω 4 πακετα των 8 τεμαχιων ή 2?Πιστευω οτι αξιζουν περισσοτερο απο τις ψυκτρες της thermaltake παντως..

Link to comment
Share on other sites

Χάρη δεν υπάρχει χώρος για να εφαρμόσουν 2 ψύκτρες από τη μια πλευρά της κουβέρτας (mem slot 1) και άλλες 2 από την άλλη (mem slot 3). Πως σκέφτεσαι να τις χωρέσεις; Εγώ είχα μια σε κάθε πλευρά (με ταινία 2πλης όψης) μέχρι που ξεκόλλησαν και δεν τις ξαναέβαλα.

post-1006-1416072054,572_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μα αυτα τα εξτρα ψυκτρακια της θερμαλτακε δεν τα θελω να τα βαλω μαζι με τις κουβερτες...τα ηθελα να τα βαλω μονα τους...τα 2 ψυκτρακια καλυπτουν τζαστ τη μια μερια της μνημης...και ειναι γομαρακια...βαγκ κανουν καθολου δουλεια αυτα ή ειναι περισοτερο φρου φρου κι αρωματα?

Link to comment
Share on other sites

το ελασμα που ειχανε οι μνημες δεν ειχε αρκετο ανοιγμα επανω με αποτελεσμα ενω τις εσφιγγε επανω , στο κατω μερος τις μνημης ανοιγανε. Δηλαδη πανω εφαρμοζανε και κατω οχι. Εβαλα διαφορα σιδερακια και ελασματα να τις πιασω αλλα δεν τα καταφερα τοσο καλα οσο εσυ. Πολυ καλη ιδεα vag. !!!:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

το ελασμα που ειχανε οι μνημες δεν ειχε αρκετο ανοιγμα επανω με αποτελεσμα ενω τις εσφιγγε επανω , στο κατω μερος τις μνημης ανοιγανε. Δηλαδη πανω εφαρμοζανε και κατω οχι. Εβαλα διαφορα σιδερακια και ελασματα να τις πιασω αλλα δεν τα καταφερα τοσο καλα οσο εσυ. Πολυ καλη ιδεα vag. !!!:T:

ΑΑΑ τωρα καταλαβα, ναι γνωστο προβλημα αυτο εδω και πολυ καιρο.Η λυση με αυτα τα μανταλακια για χαρτικα ειναι καλη φαση........Φαντασου μονο οτι παλιοτερα με τα μανισια ελασματα οταν τις πιεζα για να μπουν στο σλοτ τα ψυκτρακια γλιστρουσαν τωρα με αυτα τα μανταλακια σαν να εχω βαλει λογκο ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Αν η απάντηση είναι ΝΑΙ στην ερώτηση: "Θέλεις κάτι οικονομικότερο?!" η λύση είναι ώς εξής...

- Πας σε ένα μαγαζί με ηλεκτρονικά και ζητάς ψύχτρα μικρή (σαν αυτή που έχουνε μερικές MX VGA με παθητική ψύξη)... Η τιμή της σε μαγαζί της Θεσσαλονίκης είναι 0.20/κομμάτι. Παίρνοντας 4 ψύχτρες βγάζεις ψυχτράκια για δύο μνήμες...

’ρα κόστος 0.80... Βάλε μεταξύ ψύχτρας και chip ceramique και logo στις άκρες του κάθε chip και είσαι έτοιμος!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.