Jump to content



Θορυβος και phase-Change


Iannis1416003167

Recommended Posts

Λέω και εγώ σιγά σιγά να την κάνω για κομπρεσσορα

Ποιον??? Promie II - III

ASETEC

ΠΟΙΟΙ ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΣΕ ΤΙ ΤΙΜΕΣ

Κάνει φασαρία το όλο σύστημα?????

Το τελευταίο είναι το σημαντικότερο για μένα

Ψάχνω για τον ποιο αθόρυβο και ας μην έχει σούπερ ντουπερ επιδόσεις

Thanks

Link to comment
Share on other sites

prommie 3 δεν υπαρχει και το 2 δυσκολα θα το βρεις καινουριο.Το prommie 2 gt ή το απλό 2 με άλλο αέριο και όχι το μαμισιο απο άποψη temps ειναι καλύτερο από το vapochill ls. Από θόρυβο δεν μπορώ να πω ότι κάνει ιδιαίτερο,αλλά αν βάλεις τους ανεμιστήρες στο turbo δεν είναι και πολύ ήσυχο (το prommie αν του βάλεις 507 πρέπει να έχεις τους ανεμιστήρες στο turbo). Γενικά αν θέλεις ησυχία πήγαινε σε υδρόψυξη καλύτερα(γνώμη μου) μιας και το phase θέλει αρκετό ψάξιμο και θέλει λίγο προσοχή.

Για τιμές για το vapo δες multirama και hacshop.

τιμες για προμι εδώ

http://www.extremeprometeia.com/

*** Υπάρχει και το κουμπάκι διόρθωση. ***

Link to comment
Share on other sites

ειχα και το prometeia II και το vapo ls...

απο πλευρας θορυβου τα προμιε ερχονται νομιζω με sunon ανεμιστηρες ενω το vapo με panflo.

Πανω κατω ο θορυβος ειναι το ιδιο ..χορταστικος και στις 2 περιπτωσεις, αλλα μεσω του software κοντρολλαρεις τα rpm των fans. Οι sunon κατα τη γνωμη μου βγαζουν λιγο πιο πολυ "φυσημα" ενω οι panflo περισσοτερο "βουητο", ενω οι τελευταιοι μου φαινεται οτι βγαζουν και καλυτερο cfm. ειναι υποκειμενικο το θεμα.... και τα δυο κανουν σαματα... απο κει και περα εξαρταται πως σ' αρεσει να ταλαιπωρεις τα αυτια σου.

Link to comment
Share on other sites

γιατι εχετε κολλησει ολοι στους ανεμιστηρες?μηπως ο κομπρεσσορας δεν κανει θορυβο????

Αρχική απάντηση από chroma

Πραγματικά αθόρυβο και phase change δε νομίζω οτι συμβαδίζουν.

η ουσια αυτη ειναι

Link to comment
Share on other sites

ειναι αμελητεος ο θορυβος απο το κομπρεσσερ αμα κλεισεις τα fans και ακουσεις...

τουλαχιστον στο vapo, που μολις το δοκιμασα.....

ολη η βαβουρα σχεδον βγαινει απο τα fans

Link to comment
Share on other sites

Hσυχία με phase change ούτε μία στο εκατομμύριο. Με λίγο θόρυβο μπορεί αρκεί να μονωθεί καλά. Αθόρυβο μόνο σε υδρόψυξη και αυτό υπό προυποθέσεις.:)

Link to comment
Share on other sites

....Θα συμφωνησω και εγω με ολους τους απο πανω...εχοντας το LS...και πειραματιζομενοι πιο παλια με το machΙΙ του zarra...δεν νομιζω οτι υπαρχει περιπτωση να εχεις καλες επιδοσεις χωρις θορυβο ...με αλλα λογια για μενα καποιος που εχει κολλημα με τον θορυβο,πιο πολυ θα του την σπασει ο θορυβος του compressor παρα το βουητο των ανεμηστηρων...που στην τελικη μπορεις να τα ρυθμισεις κιολας;)

Link to comment
Share on other sites

η μοναδικη περιπτωση αθορυβου phase ειναι custom κατασκευη με radiator σχαρα απο παλιο ψυγειο και danfoss compresser αυτο φυσικα θελει χωρο αλλα ειναι οτι πιο αθορυβο γινετε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο chiller που έχω r509 , ούτε ο compressoras καιει [ειναι ζεστος μεν] ούτε το condeser [και αυτό σχετικα ζεστό] .

Ένα φαν φυσσάει kompressora + 2 condesser push pull . και τα 3 φαν στα 5v. Και το chiller μένει ανοικτό 7ωρα και βάλε . + ότι έχουμε και καλοκαιρι....

Γενικά πιστεύω και στο phase αν δεν πάς για το απόλυτο γίνεται υσηχο , ΟΧΙ ΑΘΟΡΥΒΟ ομως.

edit

1. Ο compressoras είναι αθορυβος αλλα είναι και μικρός όμως. [1/6] .

2. Μες το κατακαλόκαιρο να λέει -10 -13 το θερμόμετρο που έχω βυθισμένο στο τανκ εβαπ , και +2 +8~ c το dfi ,. είναι κάπως ... Ωραία :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.